Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas budowy i projektowania placów zabaw do ogrodu, i jak ich uniknąć?

Budowa publicznego placu zabaw jest obciążona szeregiem norm i przepisów wynikających z prawa budowlanego. Te same przepisy nie dotyczą nas natomiast w wypadku budowy ogrodowego placu zabaw. Czy to dobrze? Z jednej strony niewątpliwie – możliwość swobodniejszego planowania jest zdecydowanie udogodnieniem. Z drugiej jednak strony brak obowiązku stosowania się do norm jest również przyczyną wielu błędów projektowych, które później mają wpływ na komfort i bezpieczeństwo użytkowników takiego placu. Dziś więc opowiemy o najczęściej popełnianych błędach przy planowaniu i wznoszeniu prywatnego placu zabaw. Jak ich uniknąć? Zapraszamy do lektury!

Prywatny plac zabaw a publiczny plac zabaw

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, budowa publicznego placu zabaw jest obwarowana szeregiem przepisów. Warto więc wiedzieć, kiedy mówimy o publicznym, a kiedy o prywatnym placu zabaw. Publiczny plac zabaw to taki, który znajduje się w miejscach ogólnodostępnych – czyli na przykład:

  • plac zabaw w przedszkolu,
  • plac zabaw w szkole,
  • plac zabaw w parku i innych terenach zielonych będących własnością samorządu,

Ok, a jak sprawa wygląda w przypadku prywatnych inwestycji? Czy na przykład plac zabaw na terenie restauracji jest obiektem publicznym? Tak, podobnie jak plac zabaw w hotelu i w jakimkolwiek innym ogólnodostępnym miejscu, taki obiekt jest uznany za publiczny i podlega wymogom prawa budowlanego. Prywatny plac zabaw to wyłącznie obiekt znajdujący się na terenie prywatnej posesji, na której teren mają wstęp wyłącznie mieszkańcy. Warto w tym miejscu dodać, że również od tej reguły obowiązują wyjątki – na przykład plac zabaw znajdujący się w części wspólnej osiedla, jest już obiektem publicznym. Ok, jakie są więc błędy popełniane przy planowaniu ogrodowego placu zabaw? Zacznijmy od planu!

Jak odpowiednio zaplanować ogrodowy plac zabaw?

Budowa jakiegokolwiek placu zabaw powinna być poprzedzona wykonaniem odpowiedniego projektu. Na takim projekcie należy uwzględnić budowę wszystkich sprzętów oraz tak zwane strefy bezpieczeństwa między nimi. Należy także wziąć pod uwagę ukształtowanie terenu oraz ewentualne przeszkody takie jak drzewa, nasadzenia roślin czy elementy infrastruktury ogrodowej. Najlepszym miejscem na zaplanowanie takiego placu zabaw jest równa, otwarta przestrzeń. Przeanalizuj, ile masz takiego miejsca w ogrodzie i pod tym kątem dobierz sprzęty zabawowe. 

wesoła łąka plus ogrodowy plac zabaw wymiary

Czym są strefy bezpieczeństwa?

Strefa bezpieczeństwa to inaczej obszar upadku. W polu tej strefy nie mogą znajdować się żadne przeszkody mogące powodować kolizję w trakcie zabawy. W wypadku urządzeń ruchomych, takich jak huśtawki, należy uwzględnić cały obszar bujania. Pomiędzy poszczególnymi strefami warto zachować przynajmniej 50-centymetrowy odstęp dla jeszcze większego zachowania bezpieczeństwa. Rozrysowanie stref bezpieczeństwa na przeskalowanym planie ogrodu, pozwoli Ci lepiej ocenić, ile sprzętów możesz zamontować w swoim ogrodzie.

porecze_workout_strefa_bezpieczenstwa

Podłoża do ogrodowego placu zabaw

Kolejna sprawa to podłoże, które będzie dobrze amortyzowało upadek. W wypadku ogrodowego placu zabaw najlepiej sprawdzają się podłoża naturalne – są zazwyczaj tańsze i lepiej prezentują się w ogrodowych warunkach. Takie podłoże to na przykład:

  • kora,
  • trawa,
  • piasek.

W wypadku ostatniego z wymienionych należy mieć na uwadze jeden przykry i trudny do opanowania aspekt, o którym wspominamy poniżej.

ogrodowy_plac_zabaw_Malpka_podworek_drabinka

Nieodpowiednie zabezpieczenie piaskownicy

Niestety, piasek od zawsze przyciąga koty, a Ci nieproszeni goście lubią po sobie pozostawiać przykre niespodzianki w postaci odchodów. Ludzkość jeszcze nie poznała preparatu, dzięki któremu koty przestaną traktować piaskownicę jak ogromną kuwetę – dlatego, jako typ podłoża placu zabaw sugerujemy wybór kory lub trawy. Jeżeli natomiast chodzi o piaskownicę, to sugerujemy, by zabezpieczać ją plandeką taką jak ta.

plandeka_na_piaskownice_niebieska_foto

Kotwienie sprzętów placu zabaw

Kotwienie to inaczej zakotwiczanie sprzętu w podłożu przy użyciu kotew. Kotwy to elementy przypominające nieco drążki rozporowe – zazwyczaj ich zestaw jest dołączony do danego sprzętu. Czasem jest konieczne wcześniejsze zabetonowanie podłoża w punkcie montażu kotew. To właśnie od jakości wykonania kotwienia uzależniona jest stabilność sprzętów zabawowych. Stabilność, przekłada się z kolei na bezpieczeństwo – dlatego każdy sprzęt placu zabaw musi być solidnie przytwierdzony do podłoża i nie może się chybotać w trakcie zabawy!

betonowanie_ogrodowego_zestawu_kotwa

Wybór niedoświadczonych monterów

Niedoświadczona ekipa montażowa może spartolić każdą robotę. Plac zabaw ma być miejscem bezpiecznej zabawy – dlatego przy poszukiwaniu ekipy montażowej warto postawić na profesjonalistów. Jako Małpiszon od lat zajmujemy się planowaniem i montażem publicznych i prywatnych placów zabaw oraz siłowni plenerowych. Zapraszamy do kontaktu z naszą doświadczoną obsługą – chętnie doradzimy w zakresie doboru sprzętów oraz rozwiązań, dzięki którym już niedługo i Państwo będą mogli cieszyć się swoim prywatnym, ogrodowym placem zabaw!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *