Aktywny maluch w ogrodzie – jak zaaranżować strefę zabaw

stelazy do hustawki dla dzieci w ogrodzie

Zabawy w ogrodzie mogą stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla tych domowych. Żeby jednak faktycznie dzieci nabrały na nie chęci, najpierw należy stworzyć im tam odpowiednie i dostosowane do ich potrzeb warunki. Zaopatrzenie się w sprzęty i akcesoria do zabaw również jest w tym wypadku nieodzowne. Na koniec trzeba jeszcze maluchom udzielić instruktażu – jak z nich korzystać i czego nie robić.

Optymalne miejsce na ogrodowe zabawy

Cały ogród to zbyt duża przestrzeń dla dzieci. Ponadto pozostali domownicy też mogą mieć swoje plany, co do niektórych z jego zaułków. Jak zatem wybrać idealny kącik na zabawy dla maluchów? Warto zacząć od tego, żeby to było takie miejsce, które będzie widoczne z daleka – nie tylko z ławki przed domem, ale także z jego wnętrza – np. z kuchni albo ze salonu. W ten sposób będzie można mieć swoją pociechę na oku także i wtedy, gdy nie będzie się mieć czasu na spędzanie z nim czasu w ogrodzie. Oczywiście taka opcja wchodzi w grę, gdy ogród jest w jakiś sposób oddzielony od ruchliwej ulicy albo od posesji sąsiada.

plac zabaw dmuchany tęcza

Co z nawierzchnią terenu?

Jeśli ogród nie jest zbyt duży, to optymalnym wyjściem będzie skorzystanie z naturalnego podłoża – czyli z trawy. To nie tylko najprostsze, ale także najbardziej atrakcyjne pod względem finansowym wyjście. Jeśli jednak ogród jest duży, to można się pokusić o przygotowanie tam (przeznaczonej dla dziecka) piankowej albo gumowej nawierzchni. Tego rodzaju materiały można kupić w rozsądnej cenie, a oprócz tego są łatwe w montażu (występują np. pod postacią puzzli albo jednakowych kostek). Ich kolejna zaleta jest taka, że są stosunkowo proste w codziennym utrzymaniu.

stelaż do huśtawki ze zjeżdżalnią

Atrakcje dla młodszych dzieci

W przypadku dzieci do trzeciego roku życia bardzo dobrze sprawdzą się:

Z uwagi na to, że takie maluchy bardzo lubią naśladować innych i wcielać się w różne role, warto postawić im także mały teatrzyk (można go zrobić z kartonu) i jeśli jest taka możliwość, to również i drewniany domek. Piłka i dostosowany do ich przedziału wiekowego rowerek także nie zawadzą.

Pomysły dostosowane do potrzeb przedszkolaków

Starsze dzieci są tak samo ruchliwe, więc warto to wykorzystać. W ich przypadku kluczowe jest to, żeby im stworzyć odpowiednie warunki do spożytkowania tej buzującej w nich energii. Plac zabaw również jest mile widziany, ale taki, który będzie miał na swoim wyposażeniu np. drabinki gimnastyczne, drążki do podciągania oraz np. liny do wspinaczki. Jeśli ktoś woli zaopatrzyć się w pojedyncze urządzenia, to wtedy warto zainwestować w:

metalowy stelaż do huśtawki

A co ze starszymi maluchami – tymi w wieku szkolnym?

Dzieci, które już poszły do szkoły, nadal chętnie się bawią oraz spędzają czas na świeżym powietrzu. Tym, co je odróżnia od młodszych dzieci, jest głównie to, że bardzo lubią gry zespołowe i zdobywanie coraz to innych nowych sprawności. Jeśli mowa o grach zespołowych, to warto zacząć od zakupu kilku różnych piłek – do nogi, siatkówki, czy też gry w piłkę ręczną. Oprócz tego przyda się kosz do koszykówki, jakieś bramki (można je zrobić samodzielnie – wystarczy trochę inwencji) no i dobra siatka (jeśli nie będzie problemu z jej umocowaniem). Huśtawki również nie zawadzą, bo z nich się raczej nie wyrasta. Co jeszcze będzie się tam nadawało? Można postawić np. na:

metalowy_ogrodowy_plac_zabaw_fitness_porecze_cwiczenia

Dodatkowe atrakcje na ogrodowy plac zabaw

Poza sprzętami trzeba się również zatroszczyć o dodatkowe atrakcje. Do zabawy w chowanego potrzebne są kryjówki więc wysokie krzewy, drzewa i kwiaty, jak najbardziej warto tam zasadzić i to w całkiem sporej ilości. Po godzinach spędzonych w ruchu przyda się także kącik do zregenerowania sił. Ławka i kilka krzeseł wystarczą – zresztą, one mogą również posłużyć dzieciom do zabawy. Tak samo, jak wszystko inne, co znajdą w ogrodzie – w końcu dziecięca wyobraźnia „ożywia” nawet te najbardziej niepozorne przedmioty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *