W jakim wieku zacząć trenować na siłowni? Czy trening siłowy hamuje wzrost? Z jakimi obciążeniami może trenować nastolatek? Czy osoby młode są bardziej podatne na kontuzje? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na każde z tych pytań oraz wiele cennych informacji na temat treningu osoby młodej – zapraszamy do lektury!
W jakim wieku zacząć trenować na siłowni?
Czy nastolatek może trenować na siłowni? Może. Trudność treningu musi być jednak zawsze dostosowana do możliwości fizycznych. Młode osoby powinny trenować pod okiem doświadczonego trenera, który ustali plan treningowy, dopasuje odpowiednie obciążenia, a także oczywiście skontroluje technikę wykonywania ćwiczeń. Obieranie złej pozycji ciała, stosowanie zbyt dużych obciążeń oraz źle dopasowany plan treningowy – oto najczęstsze przyczyny kontuzji.
Czy młode osoby są bardziej podatne na kontuzje?
Nasze kości osiągają najwyższą gęstość w wieku 20-25 lat więc osoby w wieku dorastania są nieco bardziej narażone na kontuzje. Nie oznacza to jednak, że nastolatek nie może uprawiać sportów siłowych. Ryzyko doznania urazu w trakcie treningu na siłowni jest mniejsze niż to, z jakim mamy do czynienia podczas uprawiania sportów takich jak piłka nożna, koszykówka czy np. kolarstwo. Dlaczego więc rodzice o wiele częściej obawiają się wysyłać dziecko na siłownię, niż na przykład na zajęcia prowadzone przez lokalny klub piłkarski?
Niestety, źródło błędnego przekonania o kontuzjogenności treningu siłowego leży w niewłaściwej technice wykonywania ćwiczeń. Dlatego tak jak wspomnieliśmy, pierwsze treningi warto wykonywać pod okiem osoby doświadczonej, która na bieżąco wyłapie i skoryguje błędy popełniane podczas wykonywania ćwiczeń.
Czy trening siłowy w młodym wieku hamuje wzrost?
Obalmy ten mit – nie ma żadnych potwierdzonych dowodów wskazujących na to, że odpowiednio dopasowany trening siłowy hamuje wzrost nastolatka. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby młoda osoba trenowała na siłowni. Każdy rozwija się we własnym tempie, dlatego ćwiczenia i obciążenia muszą być dopasowywane indywidualnie do możliwości fizycznych trenującej osoby. Mawia się, że siłownia to sport ludzi cierpliwych – warto przypominać to osobom młodym, które często oczekują ekspresowych efektów. Przez takie podejście nastolatki dobierają za wysokie obciążenia bądź zniechęcają się po kilku tygodniach treningów.
Po pierwsze technika, po drugie ćwiczenia
Trzy serie poprawnie wykonanego ćwiczenia przyniosą lepsze efekty niż pięć serii błędnie wykonanego ćwiczenia. Po pierwsze technika a po drugie ciężary – to zasada, którą warto wyznawać już od pierwszego dnia treningowego.
Trening siłowy to nie tylko ciężary
Trening siłowy nie musi polegać wyłącznie na podnoszeniu ciężarów. Warto w jego plan wpleść również ćwiczenia, w których wykorzystuje się gumy treningowe oraz elementy kalisteniki. Kalistenika to trening z masą własnego ciała. W jej zakres wchodzą takie ćwiczenia jak:
- dipy,
- podciągania na drążku,
- brzuszki przy drabince,
- pompki przy drabince.
Oraz wiele innych – na naszym blogu znajdziesz artykuły opisujące poprawną technikę wykonywania ćwiczeń kalistenicznych.
Czy nastolatek może trenować w domu?
Wspomnieliśmy już, że osoby w wieku dorastania są bardziej narażone na kontuzje spowodowane nieprawidłowym wykonywaniem ćwiczeń. Czy w takim razie taka osoba powinna trenować w domu? Jeżeli mowa o treningu z ciężarami, to dobrze, jeżeli w początkowej fazie technika wykonywania ćwiczeń zostanie skonsultowana z trenerem. W kolejnych etapach trening można rozłożyć na ten wykonywany w fitness klubie czy na szkolnej siłowni i ten wykonywany w domu, w zgodzie z wytycznymi. W naszej ofercie znajdziesz zestawy siłowni domowej umożliwiające wykonanie kompletnego treningu sylwetki. Zestaw taki jak Kraft System 3 w 1 sprawdzi się doskonale w przypadku treningu siłowego. Z kolei drabinka gimnastyczna Gamma Workout Grand jest wyposażona we wszystko to, co potrzebne do wykonania pełnego treningu kalistenicznego.
Siedzący tryb życia – zagrożenie dla nastolatków
Kilka godzin w szkolnej ławce i kilka następnych w fotelu komputerowym – oto codzienność niejednego polskiego nastolatka. Taki tryb życia ma skrajnie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zdaniem WHO nadwaga i otyłość dotyczy już 15% dziewcząt i 20% chłopców w wieku 11 lat. Wspierajmy zainteresowanie sportem i aktywnym trybem życia u naszych małych Małpiszonów. Okres świąteczny nadciąga wielkimi krokami, może więc pod choinką warto umieścić hantle lub gumy treningowe zamiast kolejnej gry na konsolę? Jeżeli podoba Wam się ten pomysł, to chętnie doradzimy przy doborze produktów z naszego sklepu. Zapraszamy więc do kontaktu w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, czy dany sprzęt jest odpowiedni dla nastolatka.