Ćwiczenia relaksacyjne w domu

bujak-z-kocykiem-dziecięcy

Stres wpływa  w sposób negatywny na zdrowie i samopoczucie. Oprócz tego prowadzi do napięcia mięśniowego i to nie tylko u dorosłych, bo również i u dzieci. Co zatem można zrobić, żeby im pomóc? Najprostszy, a zarazem najlepszy sposób na ich okiełznanie to ćwiczenia relaksacyjne, które można wykonać razem w domu i/lub w ogrodzie, zależnie od preferencji.

Co można zyskać dzięki ćwiczeniom relaksacyjnym?

Korzyści, które wynikają z odpowiednio poprowadzonej wśród dzieci relaksacji,  jest wiele, bo w ten sposób między innymi można:

  • poprawić im humor,
  • zapobiec stanom lękowym,
  • ograniczyć doskwierające im zbyt silne napięcie mięśniowe,
  • ułatwić zasypianie,
  • efektywnie je odstresować oraz wyciszyć,
  • przeciwdziałać zmęczeniu i przeciążeniu różnego rodzaju bodźcami,
  • nauczyć je współpracy,
  • pokazać im, że to, co dręczy od środka, można z siebie wyrzucić na zewnątrz (i że to bardzo pomaga, bo służy psychicznej regeneracji).

Podstawa skutecznej sesji relaksacyjnych ćwiczeń to stworzenie tak lubianej przez dzieci atmosfery zabawy. Wiele z nich, jeszcze przed ćwiczeniami, powinno mieć zaspokojoną potrzebę bycia w ruchu. Jeśli to faktycznie pomaga, nie wolno im tego odbierać. Co można zaproponować jeszcze przed ćwiczeniami? Opcji jest wiele. Może to być np. wyjście na ogrodowy plac zabaw albo wspólne (z rodzicami, rówieśnikami albo rodzeństwem) spacery. Zaproponowane im później relaksacyjne ćwiczenia, powinny być dla nich przede wszystkim udaną zabawą.

Przykłady relaksacyjnych ćwiczeń w formie zabawy

Gimnastyczny taniec

Bycie w ruchu, a więc i taniec to sposób na wyrzucenie z siebie wszystkich negatywnych emocji. Żeby taki efekt został finalnie uzyskany, trzeba dobrać do niego odpowiednią (skoczną oraz energetyczną) muzykę. Co potem? Najlepszym doradcą będzie własna wyobraźnia. Można np. potańczyć przy domowym sprzęcie gimnastycznym. Drabinka gimnastyczna i materac pozwolą na lepsze rozciągnięcie zastanych mięśni. Wcale nie trzeba być jego instruktorem, żeby sobie świetnie poradzić. Można przecież razem ułożyć swój wspólny choreograficzny układ. Tego rodzaju zajęcie z pewnością pozwoli dziecku zapomnieć o wszystkich codziennych troskach, czy też zmartwieniach.

sensoryczna-mata-dziewczynka

Huśtawka dla misia

To przykład zabawy leżącej. Dziecko należy położyć na materacu gimnastycznym, na plecach. Jedną jego dłoń należy ułożyć na brzuchu, a drugą na górnej części klatki piersiowej. Później trzeba mu pokazać (uświadomić), jak jego brzuch podnosi się do góry podczas wdechu i opada podczas wydechu. Kolejny etap tego ćwiczenia to umieszczenie na jego brzuchu maskotki i wykonywanie powolnych głębokich wdechów oraz wydechów. Dziecko podczas oddychania powinno obserwować kołysanie ulubionego pluszaka (np. misia).

Huśtanie dziecka

Dzieci lubią jednostajny i powtarzalny ruch, bo je wycisza i pozwala przenieść się (w wyobraźni) w zupełnie inne miejsce. Można więc tę tak lubianą przez dzieci czynność zaadaptować na potrzeby z zakresu relaksacyjnych ćwiczeń. W takim przypadku bardzo dobrze sprawdzi się huśtawka z oparciem (ogrodowa) albo gdy ma się ku temu odpowiednie warunki, huśtawka domowa. Podczas huśtania można dziecku przeczytać jakąś relaksacyjną bajkę. Teraz bez problemu można dotrzeć do nich w sieci albo zaopatrzyć się w nie w pobliskiej księgarni.

Bieg z przeszkodami

Niektóre z dzieci są nadpobudliwe i wyjątkowo ekspresyjne. W ich przypadku, zanim się przejdzie do ćwiczeń wyciszających i uspokajających, najpierw trzeba zapewnić im możliwość wybiegania się i wyrzucenia w ten sposób wszystkich targających nimi emocji. Bieg z ustawionymi wcześniej przeszkodami bardzo dobrze się do tego celu nada. Tego rodzaju specjalny trening można zorganizować np. w ogrodzie. Wówczas znajdujący się tam plac zabaw może posłużyć jako jeden z etapów „przeszkód” do pokonania.

Sucha relaksacyjna kąpiel z kulkami

Ten sposób na zrelaksowanie się sprawdzi się przede wszystkim u dzieci, które potrzebują kontrolowanego przez nie ruchu i skorelowanego z nim dotyku. Do zorganizowania takiej specjalnej kąpieli przyda się basen z kulkami. Ruchy, które dziecko będzie w nim wykonywać, nie powinny być ani gwałtowne, ani zbyt szybkie. Jeśli  mu to nie sprawi trudności, to niech wtedy zamknie oczy i pozwoli działać innym zmysłom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *