Montaż drabinki gimnastycznej przyściennej krok po kroku

elementy-montażu-drabinki-do-ćwiczeń

Cześć! Tu Małpiszon, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez przyścienny proces montażu drabinki do ćwiczeń Next 1. Cytując klasyka: „Rzymu nie zbudowano w jeden dzień” dlatego nie obiecam, że będzie to montaż ekspresowy, ale postaram się, aby naszą drabinkę udało się zainstalować tak szybko, jak to tylko możliwe. Tak wiem – nie wszyscy lubią czytać instrukcje. Nie warto się jednak zniechęcać, bo instrukcje od MAŁPISZON.pl są jedyne w swoim rodzaju i napisane w taki sposób, aby kolejne etapy realizowało się z przyjemnością. Każdy krok jest zilustrowany i skomentowany przez moją skromną, małpią osobę. Już za kilka kwadransów drabinka będzie zainstalowana, a wywijać na niej będzie mógł zarówno mały, jak i duży Małpiszon – do dzieła!

Cenne porady:

 1. Drabinki nie mocujemy do ścian pokrytych boazerią.
 2. Drabinki nie mocujemy do ścian napinanych.
 3. Drabinki nie mocujemy do ścian wykonanych z płyty kg.

Jedyny odpowiedni sufit lub ściana do montażu naszej drabinki to ściana, lub sufit betonowy bądź ceglany.

 1. Aby ułatwić sobie pracę, w pierwszej kolejności przygotuj przestrzeń roboczą – pozbądź się z podłogi wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i rozpakuj na niej nasz zestaw. W paczce z drabinką znajdziesz spis części zestawu oraz elementów montażowych takich jak nakładki czy śrubki.
 2. Aby przyspieszyć proces montażu drabinki poproś o pomoc drugą osobę.

Wymogi do montażu drabinek przyściennych

Drabinki gimnastyczne przyścienne, będące najbardziej popularnym i klasycznym modelem, montuje się do ściany nośnej za pomocą kątowników. Kątowniki są przymocowane z jednej strony do słupków drabinki, a z drugiej do ściany bocznej pomieszczenia. Podczas montażu dba się o umieszczenie osi szczebli na odległości minimum 10,5 cm od ściany, co zapewnia swobodny dostęp dla rąk podczas chwytania szczebli oraz komfortową przestrzeń dla nóg podczas wspinania się. Drabinki o wysokości do 260 cm wymagają użycia co najmniej czterech kątowników, po dwa na każdy słup. Mocowanie do ściany odbywa się przy użyciu kołków rozporowych i wkrętów o zalecanej długości 80 mm, przy zachowaniu grubości ściany wynoszącej nie mniej niż 120 mm.

Odpowiednie miejsce na drabinkę – zachowanie stref bezpieczeństwa

 • Pamiętaj o zachowaniu strefy bezpieczeństwa, czyli wolnej przestrzeni wokół drabinki. Nie powinny się w niej znajdować żadne niepotrzebne przedmioty czy meble, z którymi zderzyć się może trenująca osoba. Zwróć również uwagę na zachowanie odległości od drzwi – strefa nie może nachodzić na łuk otwarcia skrzydła drzwiowego. Szczegóły dotyczące kształtu i wymiarów strefy bezpieczeństwa są przedstawione na poniższej grafice.

Zasady bezpieczeństwa

Zanim przejdziemy do sedna i zaczniemy montować sprzęt treningowo-wygibasowy dla małpiszonów przedstawię Ci jeszcze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto one:

 • Na drabince może jednocześnie ćwiczyć jedna osoba.
 • Drabinka jest odpowiednia dla dzieci w wieku powyżej trzech lat.
 • Dzieci w wieku do siedmiu lat powinny bawić się na drabince pod okiem rodzica.
 • Z drabinki poprzecznej nie zeskakujemy bezpośrednio na podłogę. Jeżeli planujesz akrobacje ze skakaniem to pod drabinką umieść materac gimnastyczny. Tego rodzaju materace wcale nie muszą zajmować dużo miejsca – w naszej ofercie znajdziesz materace składane, które można schować na czas, w którym nie wykonujesz ćwiczeń.
 • Tego modelu drabinki nie powinny używać dwie osoby jednocześnie.

Instrukcja montażu

No dobra – skoro już miejsce pod drabinkę zostało wybrane, a zasady bezpieczeństwa przeczytane to możemy rozpocząć montaż drabinki gimnastycznej. Przeprowadzę Cię przez niego krok po kroku i zostawię kilka cennych porad – zaczynamy!

Weź półdrabinkę górną (element 162) i zamontuj na niej półzaciski (element 28). Półzaciski najlepiej jest montować pod szczebelkami drabinki – kiedy już całość będzie złożona, to będą się one na nich opierać. Uwaga nie dokręcaj śruby do łączenia półzacisków (element 93) na maksa, a jedynie na tyle, by utrzymała półzaciski. W dalszych etapach będziesz musiał jeszcze ją odkręcić.

Zamocuj łuki przesuwne w klipsach mocujących – dokładnie w taki sposób, jak jest to przedstawione na obrazku. Kolejny etap to montaż drążka gimnastycznego i belki poprzecznej przy użyciu klucza dołączonego do zestawu. Rób wszystko w taki sposób, jak jest to przedstawione na poniższych obrazkach.

Ok, teraz wykręć śruby 93 i wmontuj podkładki (element nr 85).

Nareszcie przyszła pora na przełomowy etap – połączenie obu głównych części drabinki. Dlatego teraz do składanej dotychczas drabinki górnej podłącz drabinkę dolną. Numery elementów i sposób łączenia jest przedstawiony poniżej:

Ufff połowę pracy mamy już za sobą – teraz pozostało nam przytwierdzenie drabinki do ściany. Aby tego dokonać, musimy najpierw skręcić rękawki mocujące (nr. 29) z zaślepkami (nr.30). W zestawie powinno znaleźć się sześć sztuk takich elementów

Teraz przy użyciu półzacisków (element 31) rękawki mocujące z drabinką. Pierwszą parę półłzacisków przymocuj ponad pierwszym szczebelkiem drabinki dolnej. Kolejną zaraz ponad najniższym szczebelkiem drabinki górnej, a ostatnią nad najwyższym szczebelkiem drabinki górnej. Zainstalowane półzaciski skręcamy przy użyciu śruby 93, na której końcówki zakładamy nakładkę (element nr. 75). Szczegółowo zobrazowaliśmy to na poniższych rysunkach:

Łał – jesteś już naprawdę blisko finiszu! W tym etapie zobaczysz, jak drabinka będzie się prezentować przymocowana do ściany! Postaw drabinkę w miejscu, w którym chcesz ją zamontować i dosuń do ściany.


Następnie niech Twój pomocnik odrysuje ołówkiem otwory w przyściennych elementach rękawków mocujących – to w nich zamontujemy później śruby, aby przytwierdzić drabinkę do ściany. Które to konkretnie otwory? Pokazujemy na poniższym rysunku:

O rany – jesteśmy już naprawdę tak blisko, że mam ochotę skakać na samą myśl o akrobacjach, jakie zaraz wykręcisz na naszej drabince! Dobra, szkoda tracić czasu na gadanie – Mocujemy kołki w ścianie! Użyj wiertarki do wywiercenia dziur w zaznaczonych na ścianie miejscach. Teraz wciśnij w nie kołki (element nr 87) – możesz je lekko dobić niewielkim młotkiem. W każdy wbity kołek wkręcamy i wykręcamy wkręt kotwiący (element nr 79).

No i wreszcie – montaż drabinki do ściany!

Niech jedna osoba ustawi złożoną drabinkę przy ścianie – w otworach dościennej części rekawków mocujących powinny znajdować się kołki. Teraz zadanie dla drugiej osoby: na wkręcie kotwiącym (element 79) umieść podkładkę metalową (element 81) i poprzez otwór w dościennej części rękawka mocującego wkręć go we wbity w ścianę kołek. Kiedy już wkręty zostaną dokręcone to wystarczy dosunąć zaślepkę do części dościennej rękawków mocujących. Zaślepka powinna maskować dokręcone śruby. Uff – nie ukrywamy, jest trochę zamieszania z tym montażem, ale spokojnie – wszystko przedstawiamy na poniższych rysunkach:

Voilà – Twoja drabinka jest złożona i przymocowana do ściany! W zestawie są dołączone również kółka gimnastyczne na linie. Już tłumaczę jak je zamontować na drabince. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz ich instalować, to koniecznie przejdź jeszcze do kolejnego punktu tej instrukcji. Opowiemy w nim, w jaki sposób sprawdzić, czy drabinka jest poprawnie zmontowana i przytwierdzona do ściany, a więc czy można na niej bezpiecznie trenować.

Montaż kółek gimnastycznych na drabince do podciągania

Na obu łukach przesuwnych (element 53) zamocuj klipsy-prowadnice (element 49) a do nich klamry metalowe (element nr 100.2).

Liny do kółeczek gimnastycznych są zakończone elementem mocującym. W elemencie tym znajduje się otwór – ustaw go na równi z otworem w klamrze mocującej i wsuń w niego bolec blokujący (element nr 100.3). Następnie umieść podkładki tak jak na obrazku poniżej i całość dokręć śrubą. Jak to dokładnie zrobić zobaczysz na poniższych rysunkach:

A tak wiążemy kółka i trapezy gimnastyczne:

Dobra – Twoja drabinka gimnastyczna Next 1 jest już w pełni gotowa i możesz rozpocząć podciągania, skłony, zwisy i przeróżne inne akrobacje. Na naszej stronie znajdziesz kilkadziesiąt różnych ćwiczeń, które można wykonywać na drabince gimnastycznej. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji – udanej zabawy i treningów! Również liczymy na twoje opinie o naszych produktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *