Montaż drabinki gimnastycznej przyściennej krok po kroku

elementy montazu drabinki do cwiczen

Cześć! Tu Małpiszon, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez przyścienny proces montażu drabinki do ćwiczeń Next 1. Cytując klasyka: „Rzymu nie zbudowano w jeden dzień” dlatego nie obiecam, że będzie to montaż ekspresowy, ale postaram się, aby naszą drabinkę udało się zainstalować tak szybko, jak to tylko możliwe. Tak wiem – nie wszyscy lubią czytać instrukcje. Nie warto się jednak zniechęcać, bo instrukcje od MAŁPISZON.pl są jedyne w swoim rodzaju i napisane w taki sposób, aby kolejne etapy realizowało się z przyjemnością. Każdy krok jest zilustrowany i skomentowany przez moją skromną, małpią osobę. Już za kilka kwadransów drabinka będzie zainstalowana, a wywijać na niej będzie mógł zarówno mały, jak i duży Małpiszon – do dzieła!

Cenne porady:

 1. Drabinki nie mocujemy do ścian pokrytych boazerią.
 2. Drabinki nie mocujemy do ścian napinanych.
 3. Drabinki nie mocujemy do ścian wykonanych z płyty kg.

Jedyny odpowiedni sufit lub ściana do montażu naszej drabinki to ściana, lub sufit betonowy bądź ceglany.

 1. Aby ułatwić sobie pracę, w pierwszej kolejności przygotuj przestrzeń roboczą – pozbądź się z podłogi wszelkich niepotrzebnych przedmiotów i rozpakuj na niej nasz zestaw. W paczce z drabinką znajdziesz spis części zestawu oraz elementów montażowych takich jak nakładki czy śrubki.
 2. Aby przyspieszyć proces montażu drabinki poproś o pomoc drugą osobę.

Wymogi do montażu drabinek przyściennych

Drabinki gimnastyczne przyścienne, będące najbardziej popularnym i klasycznym modelem, montuje się do ściany nośnej za pomocą kątowników. Kątowniki są przymocowane z jednej strony do słupków drabinki, a z drugiej do ściany bocznej pomieszczenia. Podczas montażu dba się o umieszczenie osi szczebli na odległości minimum 10,5 cm od ściany, co zapewnia swobodny dostęp dla rąk podczas chwytania szczebli oraz komfortową przestrzeń dla nóg podczas wspinania się. Drabinki o wysokości do 260 cm wymagają użycia co najmniej czterech kątowników, po dwa na każdy słup. Mocowanie do ściany odbywa się przy użyciu kołków rozporowych i wkrętów o zalecanej długości 80 mm, przy zachowaniu grubości ściany wynoszącej nie mniej niż 120 mm.

Odpowiednie miejsce na drabinkę – zachowanie stref bezpieczeństwa

 • Pamiętaj o zachowaniu strefy bezpieczeństwa, czyli wolnej przestrzeni wokół drabinki. Nie powinny się w niej znajdować żadne niepotrzebne przedmioty czy meble, z którymi zderzyć się może trenująca osoba. Zwróć również uwagę na zachowanie odległości od drzwi – strefa nie może nachodzić na łuk otwarcia skrzydła drzwiowego. Szczegóły dotyczące kształtu i wymiarów strefy bezpieczeństwa są przedstawione na poniższej grafice.

Zasady bezpieczeństwa

Zanim przejdziemy do sedna i zaczniemy montować sprzęt treningowo-wygibasowy dla małpiszonów przedstawię Ci jeszcze kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oto one:

 • Na drabince może jednocześnie ćwiczyć jedna osoba.
 • Drabinka jest odpowiednia dla dzieci w wieku powyżej trzech lat.
 • Dzieci w wieku do siedmiu lat powinny bawić się na drabince pod okiem rodzica.
 • Z drabinki poprzecznej nie zeskakujemy bezpośrednio na podłogę. Jeżeli planujesz akrobacje ze skakaniem to pod drabinką umieść materac gimnastyczny. Tego rodzaju materace wcale nie muszą zajmować dużo miejsca – w naszej ofercie znajdziesz materace składane, które można schować na czas, w którym nie wykonujesz ćwiczeń.
 • Tego modelu drabinki nie powinny używać dwie osoby jednocześnie.

Instrukcja montażu

No dobra – skoro już miejsce pod drabinkę zostało wybrane, a zasady bezpieczeństwa przeczytane to możemy rozpocząć montaż drabinki gimnastycznej. Przeprowadzę Cię przez niego krok po kroku i zostawię kilka cennych porad – zaczynamy!

Weź półdrabinkę górną (element 162) i zamontuj na niej półzaciski (element 28). Półzaciski najlepiej jest montować pod szczebelkami drabinki – kiedy już całość będzie złożona, to będą się one na nich opierać. Uwaga nie dokręcaj śruby do łączenia półzacisków (element 93) na maksa, a jedynie na tyle, by utrzymała półzaciski. W dalszych etapach będziesz musiał jeszcze ją odkręcić.

Zamocuj łuki przesuwne w klipsach mocujących – dokładnie w taki sposób, jak jest to przedstawione na obrazku. Kolejny etap to montaż drążka gimnastycznego i belki poprzecznej przy użyciu klucza dołączonego do zestawu. Rób wszystko w taki sposób, jak jest to przedstawione na poniższych obrazkach.

Ok, teraz wykręć śruby 93 i wmontuj podkładki (element nr 85).

Nareszcie przyszła pora na przełomowy etap – połączenie obu głównych części drabinki. Dlatego teraz do składanej dotychczas drabinki górnej podłącz drabinkę dolną. Numery elementów i sposób łączenia jest przedstawiony poniżej:

Ufff połowę pracy mamy już za sobą – teraz pozostało nam przytwierdzenie drabinki do ściany. Aby tego dokonać, musimy najpierw skręcić rękawki mocujące (nr. 29) z zaślepkami (nr.30). W zestawie powinno znaleźć się sześć sztuk takich elementów

Teraz przy użyciu półzacisków (element 31) rękawki mocujące z drabinką. Pierwszą parę półłzacisków przymocuj ponad pierwszym szczebelkiem drabinki dolnej. Kolejną zaraz ponad najniższym szczebelkiem drabinki górnej, a ostatnią nad najwyższym szczebelkiem drabinki górnej. Zainstalowane półzaciski skręcamy przy użyciu śruby 93, na której końcówki zakładamy nakładkę (element nr. 75). Szczegółowo zobrazowaliśmy to na poniższych rysunkach:

Łał – jesteś już naprawdę blisko finiszu! W tym etapie zobaczysz, jak drabinka będzie się prezentować przymocowana do ściany! Postaw drabinkę w miejscu, w którym chcesz ją zamontować i dosuń do ściany.


Następnie niech Twój pomocnik odrysuje ołówkiem otwory w przyściennych elementach rękawków mocujących – to w nich zamontujemy później śruby, aby przytwierdzić drabinkę do ściany. Które to konkretnie otwory? Pokazujemy na poniższym rysunku:

O rany – jesteśmy już naprawdę tak blisko, że mam ochotę skakać na samą myśl o akrobacjach, jakie zaraz wykręcisz na naszej drabince! Dobra, szkoda tracić czasu na gadanie – Mocujemy kołki w ścianie! Użyj wiertarki do wywiercenia dziur w zaznaczonych na ścianie miejscach. Teraz wciśnij w nie kołki (element nr 87) – możesz je lekko dobić niewielkim młotkiem. W każdy wbity kołek wkręcamy i wykręcamy wkręt kotwiący (element nr 79).

No i wreszcie – montaż drabinki do ściany!

Niech jedna osoba ustawi złożoną drabinkę przy ścianie – w otworach dościennej części rekawków mocujących powinny znajdować się kołki. Teraz zadanie dla drugiej osoby: na wkręcie kotwiącym (element 79) umieść podkładkę metalową (element 81) i poprzez otwór w dościennej części rękawka mocującego wkręć go we wbity w ścianę kołek. Kiedy już wkręty zostaną dokręcone to wystarczy dosunąć zaślepkę do części dościennej rękawków mocujących. Zaślepka powinna maskować dokręcone śruby. Uff – nie ukrywamy, jest trochę zamieszania z tym montażem, ale spokojnie – wszystko przedstawiamy na poniższych rysunkach:

Voilà – Twoja drabinka jest złożona i przymocowana do ściany! W zestawie są dołączone również kółka gimnastyczne na linie. Już tłumaczę jak je zamontować na drabince. Jeżeli z jakiegoś powodu nie chcesz ich instalować, to koniecznie przejdź jeszcze do kolejnego punktu tej instrukcji. Opowiemy w nim, w jaki sposób sprawdzić, czy drabinka jest poprawnie zmontowana i przytwierdzona do ściany, a więc czy można na niej bezpiecznie trenować.

Montaż kółek gimnastycznych na drabince do podciągania

Na obu łukach przesuwnych (element 53) zamocuj klipsy-prowadnice (element 49) a do nich klamry metalowe (element nr 100.2).

Liny do kółeczek gimnastycznych są zakończone elementem mocującym. W elemencie tym znajduje się otwór – ustaw go na równi z otworem w klamrze mocującej i wsuń w niego bolec blokujący (element nr 100.3). Następnie umieść podkładki tak jak na obrazku poniżej i całość dokręć śrubą. Jak to dokładnie zrobić zobaczysz na poniższych rysunkach:

A tak wiążemy kółka i trapezy gimnastyczne:

Dobra – Twoja drabinka gimnastyczna Next 1 jest już w pełni gotowa i możesz rozpocząć podciągania, skłony, zwisy i przeróżne inne akrobacje. Na naszej stronie znajdziesz kilkadziesiąt różnych ćwiczeń, które można wykonywać na drabince gimnastycznej. W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Twojej dyspozycji – udanej zabawy i treningów! Również liczymy na twoje opinie o naszych produktach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *