Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

chodzenie_na_boso

Kultura i środowisko, w którym żyjemy, wymusza na nas – i dzieciach – noszenie obuwia. Trudno bowiem wyobrazić sobie maluchy, chodzące boso po chodniku lub ulicy. Inaczej jednak wygląda sytuacja w przypadku warunków domowych lub ogrodowych. W takich okolicznościach warto pozwolić naszym pociechom na bieganie bez obuwia. Dlaczego jednak dzieci powinny chodzić boso i jakie są tego zalety?

Rozwój stopy dziecka

W początkowym okresie życia, dziecięca stopa składa się główne z chrząstki. Kostnienie odbywa się wraz z upływem czasu, a ostateczny kształt dorosłej stopy, osiąga się dopiero po kilkunastu latach! Oznacza to, że dziecięca stopa musi się najpierw rozwinąć, aby mogła wykonywać pierwsze kroki. Tym samym dziecko przechodzi przez proces nauki: kopania, przesuwania, uderzania stopami, odpychania od podłoża, siadania, stania i chodzenia.

Podczas nauki, stopy dziecka – oraz całe ciało– doskonalą umiejętność równowagi, koncentracji i napięcia mięśniowego. Wszystko zmierza jednak do tego, aby dziecko – w przyszłości – mogło bez trudu chodzić, biegać, skakać i wykonywać wszelkie formy ruchu oraz aktywności fizycznej.

Jak się jednak okazuje, w nabywaniu wymienionych umiejętności, zdecydowanie pomaga chodzenie boso.

Dlaczego dzieci powinny chodzić boso?

O naturalność chodzenia boso przez dzieci niech świadczy fakt, iż w początkowym okresie życia raczej niechętnie ubierają one obuwie. Trudno się temu dziwić, skoro jedną z głównych zalet chodzenia boso przez dzieci, jest swoboda i komfort. Nic nie krępuje bowiem ich ruchów, co pozwala na prawidłową pracę stóp! Należy jednak pamiętać, aby na początku dziecko chodziło boso po miękkim podłożu, jakie stanowi dywan, wykładzina czy trawa w ogrodzie.

Co daje chodzenie boso?

  • Stopa jest rozłożona na podłodze równo, naturalnie i optymalnie.
  • Ciało uczy się amortyzowania wstrząsów i obciążeń, co przyczynia się do ochrony kręgosłupa, stawów i głowy.
  • Wzmacnia się odporność poprzez zmianę temperatury podłoża.
  • Uczy stabilności i utrzymywania prostej postawy ciała.
  • Kontakt z różnorodnym podłożem masuje stopy, w których znajduje się ponad 8 000 zakończeń nerwowych.
  • Kształtuje się sklepienie stopy, co zapobiega występowaniu płaskostopia.
  • Dziecko poznaje różne rodzaje nawierzchni, co sprzyja przyjemnym doznaniom sensorycznym.
  • Uczy naturalnego sposobu chodzenia.

Za tym, dlaczego dzieci powinny chodzić boso, przemawia również fakt, iż w ten sposób maluchy ćwiczą stopy i wzmacniają kości, mięśnie oraz więzadła. To z kolei owocuje niższym ryzykiem występowania problemów z układem ruchu w przyszłości.

stacja_kosmiczna_plac_zabaw_ogrodowy_bocianie_gniazdo_dziewczynka

Chodzenie boso i zabawa w ogrodzie

Bez wątpienia przyjemnym podłożem, po którym uwielbiają biegać dzieci, jest trawa. Można zatem połączyć chodzenie boso z zabawą w ogrodzie całą rodziną. Dobrym pomysłem jest zatem stworzenie specjalnej przestrzeni dla dziecka, w której może znaleźć się piaskownica, ogrodowy plac zabaw lub inne zabawki, interesujące malucha. Mamy wspierać rozwój dzieci w każdym wieku, zapewniając fantastyczne akcesoria gimnastyczne i bezpieczne zabawki, z których można korzystać bez obuwia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.