Dogoterapia dla dzieci: terapia z udziałem psa

dogoterapia

Mawia się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Potwierdza to dogoterapia dla dzieci, czyli terapia z udziałem psa. Za jej twórcę uważa się psychiatrę Borisa Levinsona, który zauważył, iż niemówiące do nikogo dziecko, wreszcie odezwało się, ale do psa, chodzącego w jego gabinecie. Współcześnie dogoterapia jest wykorzystywana, jako metoda wspierająca rehabilitację i edukację, a także wspomagająca pracę psychologów i pedagogów.

Czym jest dogoterapia?

Dogoterapia (określania również kynoterapią) to proces, którego podstawowym założeniem jest pozytywne oddziaływania psa na człowieka. Technika ta sprawia, że kontakt ze zwierzęciem znacząco przyczynia się do poprawy sfery psychicznej, fizycznej, emocjonalnej, społecznej oraz intelektualnej. Choć dogoterapia jest powszechnie wykorzystywana nie tylko w terapii dzieci, ale również dorosłych, to jednak najmłodsi osiągają dzięki niej najlepsze korzyści.

Pies przypomina dzieciom bezpieczeństwo okresu niemowlęcego (miękka sierść i wysoka temperatura ciała), a bezpośredni kontakt z czworonogiem rozluźnia napięte mięśnie i relaksuje. Pies bezwarunkowo akceptuje człowieka, co owocuje lepszym samopoczuciem i łagodzeniem objawów osamotnienia lub odrzucenia.

W terapii wykorzystuje się różne rasy psów, które wcześniej zostały odpowiednio przeszkolone do pracy z człowiekiem. W rezultacie zwierzęta wykazują niezwykłą łagodność, delikatność, pewność siebie, tolerancję oraz posłuszeństwo.

Rodzaje dogoterapii

Dogoterapia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego terapeutę, który w indywidualny sposób dobierze rodzaj prowadzonych zajęć do potrzeb pacjenta. Najpopularniejsze metody terapii to:

  • spotkanie z psem – zajęcia nastawione na zabawę, oswojenie dziecka ze zwierzęciem, a także stymulowanie zmysłów i poznawanie otoczenia;
  • edukacja – głównym celem zajęć jest rozwój intelektualny i poznawczy dziecka, poprzez traktowanie zwierzęcia w formie pomocy naukowej i motywacji do zdobywania wiedzy;
  • terapia – zajęcia cykliczne, dostosowywane indywidualnie do schorzeń lub dolegliwości dziecka.

Warto również zauważyć, że choć dogoterapia powinna być prowadzona przez terapeutę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zakupić psa (lub wybrać ze schroniska) i pozwolić dziecku się z nim bawić w domu. Wybór zwierzęcia można natomiast skonsultować ze specjalistami z Polskiego Związku Dogoterapii. W tym celu należy rozważyć zbudowanie bezpiecznej przestrzeni do zabawy w domu lub ogrodzie, w której dziecko będzie mogło się bawić, rozwijać i radośnie spędzać czas z czworonogiem.

Przykładem miejsca, w którym można nabyć atrakcyjne zabawki do ogrodu, place zabaw, domowe kąciki zabaw podobające się najmłodszym, jest sklep MAŁPISZON.

Dla kogo dogoterapia?

Ze względu na rodzaj korzyści, które niesie ze sobą dogoterapia, jest ona najczęściej wykorzystywana w terapii z dziećmi, które mają:

  • zespół Downa,
  • zaburzenia intelektualne,
  • stany lękowe,
  • depresję,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Kontakt z psem jest również doskonały dla dzieci i dorosłych bez chorób, zaburzeń oraz dolegliwości. Korzyści, płynące z kontaktu z czworonogiem, są bowiem niezastąpione dla ludzi w każdym wieku. Warto zatem rozważyć skorzystanie z dogoterapii oraz przygotowanie przyjaznego miejsca w domu dla nowego członka rodziny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *