Domowa fizjoterapia w schorzeniach kręgosłupa

domowa fizjoterapia drabinki gimnastyczne

Jeśli wizyty w specjalistycznych ośrodkach fizjoterapii zostaną uzupełnione regularnymi ćwiczeniami, które będą wykonywane w domu, przy użyciu właściwego sprzętu, dadzą one znacznie lepsze rezultaty niż tylko to, co można uzyskać podczas pracy z rehabilitantem.

Ćwiczenia na kręgosłup w domu – kiedy się sprawdzą?

Fizjoterapia w domu jest nie tylko potencjalnie możliwa, ale również konieczna. Sprawdzi się i wśród osób zwrodzoną niepełnosprawnością, jak też i wśród tych, które dopiero od niedawna zmagają się z tego rodzaju problemami. Chodzi tu np. o osoby, które powoli wracają do zdrowia po różnego rodzaju urazach kręgosłupa.

Warto jeszcze dopowiedzieć, że bóle zdrowego kręgosłupa to zazwyczaj efekt przeciążeń (statycznych albo dynamicznych). Oprócz tego ból chorego kręgosłupa może również wynikać ze stanów zwyrodnieniowych, różnego rodzaju powikłań oraz urazów – dotyczy to i dzieci, i dorosłych.

Rola fizjoterapii w leczeniu kręgosłupa

Fizjoterapia to bardzo ważna metoda leczenia zwyrodnień kręgosłupa. Trzeba jednak pamiętać, że można z niej korzystać i po nią sięgać tylko przy braku stanu zapalnego oraz bólu. Regularne wykonywanie właściwie dobranych ćwiczeń wpływa w sposób pozytywny na wszystkie czynniki związane z procesami zwyrodnienia kręgosłupa:

  • usprawnia odpływ żylny z obszaru uszkodzenia oraz przepływ limfy,
  • uaktywnia dopływ krwi do kręgosłupa;
  • wzmacnia wszystkie mięśnie pleców.
domowa_fizjoterapia_dla_dzieci

Ćwiczenia kręgosłupa lędźwiowego

Ból kręgosłupa (np. lędźwiowego) to bardzo trudne doświadczenie. Powstaje w następstwie np. długiego siedzenia, stania oraz np. pogłębiających się skrzywień kręgosłupa. W tym wypadku najlepiej się sprawdzą ćwiczenia rozluźniające oraz uelastyczniające dolny odcinek kręgosłupa, oraz takie, które będą wzmacniały mięśnie pleców. Powinno się je powtarzać od 6 do 8 razy.

Koci grzbiet
  • Koci grzbiet – należy wykonać klęk podparty na materacu. Ręce powinny być wyprostowane w łokciach. Należy je ułożyć równolegle względem ud. Z kolei dłonie trzeba skierować palcami do siebie. Naprzemiennie należy wyginać kręgosłup w górę (chowając w tym samym czasie głowę między ramionami) oraz w dół (głowę należy wtedy unieść ku górze).
  • Należy położyć się na brzuchu – czoło ma być oparte na dłoniach, które leżą na podłodze. Następnie trzeba podnieść wyprostowaną prawą nogę i ją w tej pozycji przytrzymać przez 5 sekund. Później powinno się powtórzyć to ćwiczenie na lewą stronę.
  • Wypychanie bioder – trzeba się położyć na plecach, nogi ugiąć w kolanach – w ten sposób, żeby całe stopy zostały oparte o podłoże. Z kolei  ręce trzeba ułożyć wzdłuż ciała (dłonie muszą zostać skierowane do materaca gimnastycznego). Następnie należy napiąć mięśnie pośladków i tym razem już na wydechu trzeba powoli unieść biodra, starając się przy tym, aby finalnie lekko je wypchnąć w górę. Później należy policzyć do 4 i opuścić (na wydechu) biodra na materac.
  • Podciąganie na drążku (albo na drabince gimnastycznej) – buduje szerokość grzbietu, a oprócz tego wzmacnia wiele różnych partii mięśniowych.
drabinki_gimnastyczne_metalowe_Jungle_dla_dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *