Drabinka do ćwiczeń w domu – jakie wymagania konstrukcyjne powinno spełniać pomieszczenie?

scianki wspinaczkowe drabinki gimnastyczne

Posiadanie własnej drabinki gimnastycznej jest marzeniem niejednej osoby ceniącej dbającej o kondycję, tym bardziej, jeżeli większość dnia spędza w trybie siedzącym. Drabinka do ćwiczeń może być stałym elementem wyposażenia biura, sypialni, czy jakiegokolwiek innego pomieszczenia – kluczową kwestią jest jej odpowiednie wpasowanie w przestrzeń danego wnętrza. Dziś więc postanowiliśmy nieco bardziej Wam przybliżyć temat montażu drabinki gimnastycznej w domu. Jakie normy konstrukcyjne powinno spełniać pomieszczenie, by możliwy był w nim montaż drabinek gimnastycznych? Sprawdźmy!

Drabinka gimnastyczna – estetyczny sprzęt do ćwiczeń

Rozwój świadomości społecznej w zakresie dbałości o kondycję fizyczną sprawił, że coraz więcej osób posiada prywatne sprzęty do ćwiczeń. Nie każdy jednak w swoim domu czy mieszkaniu jest w stanie przeznaczyć całe pomieszczenie na siłownię domową. Wymagającą mniejszej przestrzeni alternatywą dla prywatnej siłowni, może być pojedynczy sprzęt treningowy, na którym wykonamy kompleksowy trening sylwetki.

Takie sprzęty to na przykład tak zwane zestawy siłowni domowej, atlasy czy drabinki gimnastyczne – warto jednak w tym miejscu wspomnieć o tym, że estetyka pierwszych dwóch wymienionych sprzętów sportowych potrafi skutecznie zaburzyć harmonię pomieszczenia, w którym się znajdują. Sprawa wygląda nieco inaczej w wypadku drabinek gimnastycznych – w ostatnim czasie dokonano ogromnego postępu, jeżeli chodzi o design tychże sprzętów. Drabinki gimnastyczne cieszą się stale rosnąca popularnością, właśnie ze względu na szeroki wachlarz ćwiczeń, jakie możemy na nich wykonać. W praktyce, z pomocą drabinki gimnastycznej i przy wykorzystaniu masy własnego ciała, wykonamy trening wszystkich partii mięśniowych i wypracujemy zdrową, estetyczną sylwetkę.

Wspomnieliśmy o postępie, jakiego dokonano w zakresie designu drabinek gimnastycznych. Dziś dopasowanie drabinki do ćwiczeń do wystroju pomieszczenia nie stanowi najmniejszego problemu – do wyboru mamy na przykład estetyczne i stonowane drabinki do ćwiczeń drewniane takie jak na przykład Drabinka do ćwiczeń Maximus Plus lub krzykliwe i pokryte żarówiastym, żółtym kolorem drabinki Gladiator Light. Większość modeli drabinek z oferty naszego sklepu dostępna jest w kilku wariantach kolorystycznych, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je kolorystycznie do pozostałych elementów wystroju pomieszczenia.

Montaż drabinki gimnastycznej – rodzaje drabinek

Drabinki gimnastyczne możemy podzielić na dwa rodzaje pod względem systemu montażowego – są to:

Przyścienny montaż drabinki gimnastycznej polega na mocowaniu tego sprzętu treningowego bezpośrednio do ściany przy użyciu solidnych stalowych wkrętów. Zazwyczaj drabinkę montujemy w czterech lub sześciu punktach. Jeżeli chodzi o drabinki rozporowe, to montujemy je w czterech, sześciu lub nawet ośmiu (w zależności od konstrukcji modelu) punktach do sufitu i ścian.

Zaletą montażu rozporowego jest to, że wykonuje się go bez użycia wkrętów – nie trzeba więc wiercić dziur w ścianach. Przyścienny czy rozporowy – jak montowany model drabinki najlepiej wybrać? To zależy od tego, z jakim rodzajem ścian i sufitu mamy do czynienia w danym pomieszczeniu – o czym napiszemy więcej poniżej. Na koniec tego akapitu wspomnimy, że w obu wypadkach montaż jest prosty i dokładnie opisany w instrukcji dostarczanej wraz z drabinką, istnieje również możliwość wykupienia usługi montażu, realizowanej przez naszych monterów.

Jakie ściany są odpowiednie do montażu drabinki gimnastycznej?

Drabinki gimnastyczne montuje się do standardowych ścian murowanych. Tego typu sprzętów nie powinno się instalować na ścianach wykonanych z karton-gipsu, ścianach szklanych i luksferowych czy różnego typu ściankach działowych. Tylko montaż do solidnej, murowanej ściany z cementu bądź cegieł gwarantuje stabilność sprzętu w trakcie wykonywania ćwiczeń. Jeżeli już o stabilności mowa to dodamy, że drabinka przymocowana do ściany nie może się chybotać – jeżeli zauważymy drgania sprzętu w trakcie wykonywania ćwiczeń, to koniecznie należy sprawdzić, czy sprzęt nie zaczął odczepiać się od ściany. Na niestabilnym sprzęcie nie wolno wykonywać ćwiczeń, ponieważ stwarza to realne zagrożenie, dla osoby wykonującej trening!

Do jakiego sufitu mogę zamontować rozporową drabinkę gimnastyczną?

Jak już wspomnieliśmy alternatywą dla drabinek przyściennych, są rozporowe drabinki gimnastyczne. Takich drabinek nie powinniśmy montować do sufitów podwieszanych lub wykonanych z płyty k/g. Rozporowa drabinka gimnastyczna zamontowana do murowanego sufitu zgodnie z instrukcją, będzie zawsze stabilna w trakcie wykonywania ćwiczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *