Drabinka do pokoju dziecka. Potencjał i możliwości związane z jej użytkowaniem

drabinka-do-pokoju-dziecka

Drabinka do pokoju dziecięcego to sprzęt, który zadowoli wszystkich małych miłośników gimnastycznych ćwiczeń oraz różnego rodzaju akrobacji. Jest bezpieczna, ma wiele zastosowań i sprawia, że dzieci mają dużo frajdy.

Drabinka do pokoju dziecięcego – etapy montażu

Prawidłowy montaż drabinki to warunek, który musi zostać spełniony. Tylko dzięki temu dziecko będzie później bezpieczne. Od czego zacząć?

Pomiar pokoju i ustalenie optymalnego miejsca dla drabinki do pokoju

Zanim zacznie się wybierać drabinki do pokoju dla dzieci, najpierw warto go dobrze zmierzyć. W ten sposób uda się wybrać optymalny zestaw gimnastyczny do pokoju dziecka. Kupowanie „na oko” to strata czasu, bo czasem 1 cm wystarczy, żeby wymagana była wymiana rozmiaru zakupionego towaru, a to przecież trwa. Każdy, kto ma w domu małego miłośnika ćwiczeń, doskonale wie, że cierpliwość to nie jest jego najmocniejsza strona.

Prawidłowy montaż drabinki gimnastycznej do pokoju

Zamiast to robić na własną rękę – metodą prób i błędów, lepiej zdać się na instrukcję od producenta. On krok po kroku wyjaśnia, od czego zacząć, jakich używać narzędzi i co zrobić, żeby później nie było żadnych problemów (np. tych związanych z dokręcaniem poszczególnych elementów).

drabinka_gimnastyczna_david_instrukcja

Drabinka gimnastyczna do pokoju dziecka – jak z niej korzystać, żeby była bezpieczna?

To, że drewniana drabinka do pokoju dziecka została prawidłowo przytwierdzona, wcale nie jest równoznaczne z tym, że maluch będzie na niej w pełni bezpieczne. Co zrobić, żeby nic mu się nie stało i by mogło jak najlepiej wykorzystać potencjał tego gimnastycznego sprzętu?

Instruktaż dziecka w zakresie zasad korzystania z nowego gimnastycznego sprzętu

Dzieci lubią szaleć i wykonywać takie akrobatyczne figury, od których ich rodzicom włosy od razu stają dęba na głowie. Żeby temu zapobiec, najlepiej krok po kroku im wyjaśnić, jak powinien wyglądać prawidłowy zwis i jak się trzymać drabinki, żeby z niej nie spać. Później niech dziecko pokaże, czego się nauczyło i czy rzeczywiście wszystko w prawidłowy sposób zrozumiało.

Wspólne testowanie drabinki gimnastycznej dla dzieci do domu

Wspólne ćwiczenia na drabince dla dzieci do domu to bardzo dobry sposób na wyrobienie u nich prawidłowych ruchowych nawyków. W ten sposób nauczą się, że improwizacja też ma swoje granice i że nie zawsze warto folgować własnej fantazji. Oprócz tego takie wspólne ćwiczenia bardzo zbliżają i przekładają się na udane relacje. Tak naprawdę warto do nich wracać tak często, jak to tylko jest możliwe. W końcu opcji do wyboru jest kilka: poza wspólnymi treningami można postawić na zabawę instruktor od ćwiczeń – trenowany albo zamieniać się tymi wymyślonymi wcześniej rolami (funkcjami).

Drabinki dla dzieci do domu –mocne strony

Uniwersalność zastosowań

Drabinki do ćwiczeń w domu dla dzieci to przykład takiego sprzętu, który wyróżnia wielość zastosowań. Nie sposób się z nim nudzić, bo można go wykorzystywać na różne sposoby: do ćwiczeń, do zabawy, a nawet i do leczniczej (zaordynowanej przez np. fizjoterapeutę) rehabilitacji albo do gimnastyki korekcyjnej. Niektóre dzieci same sobie świetnie radzą z wymyślaniem ćwiczeń i zabaw, z wykorzystaniem tego rodzaju gimnastycznego sprzętu. Inne potrzebują pod tym względem niewielkiej pomocy: zachęty, zasugerowania nowych zastosowań albo wskazania na te, które dobrze znają i mogą je rozbudować.

Skąd czerpać pomysły, żeby uatrakcyjnić w oczach dziecka gimnastyczną drabinkę? Poza własnym doświadczeniem można się jeszcze odwołać do literatury fachowej, różnego rodzaju propozycji, do których łatwo dotrzeć online albo od razu skorzystać z porad zaprzyjaźnionego wuefisty, fizjoterapeuty albo. np. trenera od zajęć na siłowni.

Gwarantuje wszechstronny psychofizyczny rozwój

Aktywności, które w sposób wszechstronny pobudzają dynamiczny rozwój małego dziecka, to głównie zabawy oraz ćwiczenia ruchowe. Kolejna ich zaleta jest taka, że uczą sprawnego i efektywnego działania w różnych, często niezaplanowanych, sytuacjach.

Na tym nie koniec, bo równocześnie rozwijają predyspozycje psychofizyczne – koncentrację, pamięć, orientację w schemacie przestrzeni i ciała oraz koordynację ruchowo-wzrokową. Równie ważne jest to, że regularnie powtarzane ćwiczenia na drabinkach gimnastycznych pobudzają motorykę – i małą, i dużą.

Ruch wpływa pozytywnie na mineralizację kości, a to przekłada się na ich wytrzymałość, twardość oraz gęstość. Poza tym wysiłek fizyczny działa w sposób stymulujący na cały układ naczyniowo-krążeniowy, oddechowy oraz nerwowy.

Ćwiczenia to także bardzo dobry sposób na to, żeby dziecko wzbogaciło wachlarz swoich codziennych doświadczeń, bo to bardzo dobrze wpływa i na jego pamięć, i na koncentrację. W taki niepozorny sposób rozwija się także jego samodzielność. Z kolei ćwiczenia i zabawy w grupie edukują w obszarze zachowań prospołecznych – z korzyścią dla dziecięcej inteligencji emocjonalnej.

Drabinki dla dziecka do pokoju jako atrakcyjna alternatywa dla szkolnej sali gimnastycznej

Na zajęciach zorganizowanych w szkole, czy też przedszkolu to nauczyciel decyduje o tym, co, kiedy i jak często będzie trzeba robić. Nie wszystkie dzieci czują się dobrze w taki sposób uporządkowanych i „sterowanych” zajęciach. Wiele z nich ma problem z tym, żeby wytrwać i grzecznie za nim ćwiczenie po ćwiczeniu powtarzać. Co  wtedy? Wówczas bardzo dobrze się sprawdzi pokój gimnastyczny dla dziecka. Oczywiście zacząć można od czegoś małego – pojedynczego sprzętu. Wówczas do takiego spersonalizowanego pokoju dziecka przyda się np. drabinka do ćwiczeń.

Dzięki niej dziecko zyska możliwość ćwiczenia w domowym zaciszu. Samo będzie swoim trenerem i będzie miało okazję, żeby pobawić się tam z kolegami i koleżankami z podwórka, a nic tak nie cementuje dziecięcych przyjaźni, jak wspólnie i radośnie spędzany wolny czas.

Wcale nie jest tak, że drabinki do ćwiczeń w domu dla dzieci będą zawadzać. W końcu ich rozmiary naprawdę są teraz kompaktowe – zmieszczą się nawet w bardzo małym pokoju. Tym samym z ich potencjału mogą skorzystać wszyscy – i właściciele dużych jednorodzinnych domów, i niewielkich mieszkań na blokowych osiedlach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *