Drabinka gimnastyczna przyścienna czy rozporowa? Którą wybrać?

Drabinka-gimnastyczna-przyścienna-czy-rozporowa

Jak przymocować drabinkę gimnastyczną do ściany? Czy w danym pomieszczeniu lepszy okaże się model rozporowy mocowany do sufitu, czy z mocowaniem przyściennym? Jaki rodzaj ścian jest odpowiedni dla montażu przyściennego drabinki gimnastycznej? Odpowiedni dobór rodzaju drabinki oraz sam jej montaż do ściany lub sufitu jest niezwykle istotną kwestią. Od jakości przeprowadzonej instalacji oraz od odpowiedniego doboru wariantu montażowego uzależnione jest bezpieczeństwo osoby trenującej.

Dlatego dziś postaramy się Wam nieco bardziej przybliżyć temat montażu drabinki gimnastycznej. Przyścienna czy rozporowa – która drabinka sprawdzi się najlepiej w Twoim domu? Sprawdźmy!

Drabinka gimnastyczna – trenuj wygodnie w domowym zaciszu

Czy warto zamontować drabinkę gimnastyczną w domu? Oczywiście, że tak! – to inwestycja w zdrową sylwetkę, kondycję i dobre samopoczucie! Na drabince gimnastycznej wykonasz ćwiczenia rozwijające mięśnie rąk, ramion, barków, klatki piersiowej, pleców, brzucha i nóg – możliwości w tym zakresie są nieograniczone, wystarczy zapoznać się z setkami ćwiczeń, jakie można wykonać na drabince gimnastycznej. Drabinka gimnastyczna jest również powszechnie stosowana w gimnastyce korekcyjnej – podciągnięcia, skłony i inne ćwiczenia wspierają prawidłową postawę oraz są remedium na bolące plecy po ciężkim dniu spędzonym w pozycji siedzącej! W miejscu warto jeszcze wspomnieć o aspekcie psychologicznym – posiadanie sprzętu treningowego w domu, automatycznie motywuje domownika do korzystania z niego i wykonywania ćwiczeń.

No dobrze, ale przecież istnieje wiele różnych sprzętów treningowych – dlaczego akurat powinienem zamontować drabinkę gimnastyczną? Już śpieszymy z odpowiedzią – inne równie uniwersalne sprzęty, burzą harmonię pomieszczenia swoją estetyką. Przykładowo – czy wyobrażasz sobie atlas treningowy umieszczony na stałe w sypialni lub w salonie? No właśnie – my też nie. Sytuacja jest zgoła inna, jeżeli chodzi o drabinki – to sprzęt estetyczny i subtelny, a szeroki wybór wariantów kolorystycznych (od drewna po jaskrawe kolory) sprawia, że z łatwością wkomponujesz ją w przestrzeń każdego wnętrza!

Zrób to sam – prosty montaż drabinki gimnastycznej

Skoro już rozwialiśmy wszelkie wątpliwości związane z sensownością montażu drabinki gimnastycznej, to możemy przejść do clou sprawy, czyli kwestii montażowej. Dwa, najpopularniejsze warianty montażowe drabinek gimnastycznych to:

  • Montaż przyścienny – w tym wypadku drabinka montowana jest do ściany przy użyciu solidnych kołków rozporowych i wkrętów.
  • Montaż rozporowy – w tym wypadku drabinka montowana jest na tej samej zasadzie, co drążek rozporowy w kabinie prysznicowej, lub drążek do podciągania – drabinkę rozpieramy o sufit i podłogę. Częstą wątpliwością klientów jest to, czy trening na drabince montowanej bez użycia ani jednej śruby jest bezpieczny. Taka drabinka mocowana jest w czterech, sześciu, a nawet ośmiu punktach, dzięki czemu jest równie stabilna, co drabinka gimnastyczna mocowana do ściany.

Rozporowy czy przyścienny? Jaki rodzaj montażu drabinki wybrać?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim, jeżeli ściany pomieszczenia, w którym chcesz zamontować drabinkę gimnastyczną, są wykonane z karton-gipsu, MDF czy innego rodzaju płyty, to możesz zapomnieć o montażu przyściennym. Trening na drabince gimnastycznej przymocowanej do ściany k/g nie jest bezpieczny dla osoby trenującej – taka drabinka z czasem zacznie się chybotać przy wykonywaniu ćwiczeń, a w dalszej kolejności istnieje ryzyko, że sprzęt odpadnie od takiej ściany. Dlatego jedynym możliwym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest drabinka gimnastyczna mocowana do sufitu.

Kiedy jeszcze warto rozważyć zakup drabinki gimnastycznej montowanej rozporowo? Po pierwsze, jeżeli mieszkamy w wynajmowanym mieszkaniu i nie chcemy wiercić dziur w ścianach. Po drugie, jeżeli planujemy montaż drabinki gimnastycznej w dziecięcym pokoju. Każdy rodzic wie, że aranżacja tego pomieszczenia zmienia się w ekspresowym tempie. Dlatego dużo łatwiej jest zamontować w nim drabinkę, której demontaż nie przysporzy większych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *