Drabinka rehabilitacyjna do ćwiczeń w domu

drabinka_gimnastyczna_drewniana_start_popielata_do_pokoju

Drabinka rehabilitacyjna to przyjaciel każdego (i dziecięcego, i dorosłego) kręgosłupa. Nie bez powodu można się też z nią zetknąć w większości zestawów do ćwiczeń rehabilitacyjnych, korekcyjnych i w salach gimnastycznych.

Drabinka gimnastyczna do domu

Niezwykle często się zdarza,że trudno jest Nam się zmotywować do tego, żeby zacząć ćwiczyć. Przy napiętym grafiku bardzo problematyczne jest to, żeby wygospodarować czas dla siebie. Kiedy jednak pojawią się pierwsze problemy ze zdrowiem – np. częste bóle pleców, a u dzieci wady postawy, to wówczas o wiele łatwiej jest się zmobilizować do działania.

W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem będzie wykonywanie różnego rodzaju zarekomendowanych nam np. przez fizjoterapeutę ćwiczeń w zaciszu własnego domu. W ten sposób można zaoszczędzić na dojazdach i więcej czasu poświęcić na podreperowanie stanu zdrowia (przede wszystkim kręgosłupa, ścięgien i mięśni).

Drabinka gimnastyczna dla dzieci

Dzieci dysponują niemal nieograniczonymi pokładami energii. Taka jest ich natura, stąd też zabawa oraz ruch odgrywają nadrzędną rolę w ich rozwoju. Warto to wykorzystać i sięgnąć po drabinkę rehabilitacyjną do zabawy – w końcu dzieci wcale nie muszą wiedzieć, że ćwiczenia, które im zaproponowano, mają na celu poprawienie ich stanu zdrowia. Znacznie lepsze rezultaty uda się uzyskać, gdy będą miały przeświadczenie, że po prostu się bawią.

Drabinka gimnastyczna bez problemu może zostać rozbudowana o różnego rodzaju dodatkowe akcesoria dla najmłodszych. Do wyboru są teraz np.zaczepy, liny oraz obciążniki, ale to już dla dorosłych. Wszystkie tego rodzaju akcesoria w sposób znaczący ulepszą jakość treningu, a oprócz tego zagwarantują jeszcze większą satysfakcję z tych wykonywanych na co dzień ćwiczeń.

Jak ćwiczyć na drabince gimnastycznej?

Z pomocą drabinki rehabilitacyjnej można poprawić kondycję każdej partii ciała. Sprawdzi się ona i w przypadku poprawy wytrzymałości mięśni, ich rozciągania i różnego rodzaju ćwiczeń o charakterze korekcyjnym – tych, które zostały zasugerowane np. przez rehabilitanta albo przez fizjoterapeutę. Taka drewniana drabinka gimnastyczna ułatwi np. wykonywanie skłonów, rozciąganie albo wykonywanie mostków.

Nawet te dzieci, które są zdrowe, mogą na takim sprzęcie zacząć wykonywać wiele różnych pożytecznych także i w ich przypadku ćwiczeń. To może być np. unoszenie kolan w zwisie na drabince albo po prostu klasyczne brzuszki. Są to niezwykle proste aktywności fizyczne, ale one również bardzo dobrze formują mięśnie brzucha. Warto wiedzieć, że podczas uginania kolan na drabince pracuje nie tylko sam brzuch, ale również i chwyt. Z kolei pochylanie się przodem bądź też odchylanie bokiem, przy równoczesnym przytrzymywaniu się szczebli, pozwoli na zwiększenie elastyczności mięśni brzucha oraz pleców, a to przełoży się na ich wzmocnienie.

Zalety i korzyści wynikające z ćwiczenia na drabinkach rehabilitacyjnych

Drabinka rehabilitacyjna powstała z myślą o uprawianiu odpowiednio (dobranej pod potrzeby konkretnej osoby) aktywności fizycznej i właśnie z tego względu korzystanie z niej niesie ze sobą wiele różnych korzyści. Za sprawą ćwiczenia na drabince rehabilitacyjnej dziecko:

  • wzmocni swoje mięśnie,
  • poprawi i „wyreguluje” własną mobilność,
  • skoryguje błędy i wady obecne w postawie ciała,
  • wzmocni swój układ nerwowy,
  • zrelaksuje się i odstresuje,
  • pozbędzie się wielu złych i negatywnych emocji,
  • będzie spędzać mniej czasu na różnego rodzaju biernych aktywnościach – takich jak np. granie na konsoli bądź też na komputerze.

Ponadto uprawianie aktywności fizycznej w młodym wieku ułatwia wyrobienie u siebie nawyku regularnego uprawiania sportu. Oprócz tego jest to jeden z istotniejszych czynników, jeśli chodzi o dbanie o własne zdrowie.

Drabinka rehabilitacyjna to niezwykle użyteczny sprzęt, bo sprawdza się przy wykonywaniu wielu różnych ćwiczeń. Poszukanie dla niej właściwego miejsca w domu oraz zainstalowanie jej na ścianie także nie powinno być dla nikogo problematyczne. W tym wypadku nie bez znaczenia jest również stosunek ceny do możliwości, jakie niesie ze sobą taka drabinka.

Ćwiczenia na drabince rehabilitacyjnej – gimnastyka korekcyjna

Ćwiczenia korekcyjne, te, które są wykonywane z zastosowaniem drabinki rehabilitacyjnej, bazują przede wszystkim na różnego rodzaju jednostajnych ruchach. Każda taka drabinka bardzo dobrze się sprawdzi, głównie u dzieci, które się zmagają z różnego rodzaju wadami postawy. Dzięki nim mają one szansę na powrót do pełnej sprawności oraz do właściwej pionizacji.

Oprócz tego ćwiczenia, które są wykonywane na drabince gimnastycznej,to najłatwiejszy sposób na uzyskanie większego zakresu ruchu w stawach. Do tego dochodzi jeszcze realne wzmocnienie różnych partii mięśniowych oraz wyregulowanie pracy wielu wewnętrznych narządów. Po prostu za sprawą ćwiczeń, które będą w sposób regularny wykonywane na drabince gimnastycznej, spowodujemy, że Nasze ciało stanie się bardziej wytrzymałe oraz szybsze. Wszystkie ruchy staną się przez to bardziej stabilne oraz pewne. Ponadto w ten sposób zafundujemy sobie również prawidłową pracę całego układu nerwowo-ruchowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *