Huśtawka dla niemowląt – pierwszy mały plac zabaw dla Twojego dziecka!

huśtawka dla niemowlaka

Lekkie kołyszące ruchy niemowlę zna już z okresu prenatalnego. Od momentu pojawienia się w brzuchu, maluch odczuwa właśnie bujanie, które wywoływane jest przez codzienne aktywności przyszłej mamy. Nic więc dziwnego, że po narodzinach delikatne kołysanie uspokaja dziecko, wycisza je i daje mu poczucie bezpieczeństwa. Jakie jeszcze korzyści daje dziecku bujanie na huśtawce? Na co zwrócić uwagę przy zakupie domowej bujawki? Jaki rodzaj huśtawki sprawdzi się dla najmłodszych dzieci? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania – zapraszamy do lektury!

Bujanie na huśtawce – jak wpływa na rozwój dziecka?

Jak już wspomnieliśmy, kołysanie na huśtawce uspokaja niemowlę, koi je, harmonizuje, a także pomaga w zasypianiu, a to dlatego, że takie bujanie imituje ruchy, jakie dziecko czuło jeszcze w brzuchu matki. To oczywiście niejedyna korzyść, jaka wynika z regularnego huśtania. Systematyczne bujanie pobudza układ przedsionkowy, który nazywany jest także zmysłem równowagi – co to oznacza w praktyce? Stymulacja tej części mózgu pomaga dziecku w poczuciu własnego ciała i jego obecności w przestrzeni i polu grawitacyjnym, rozróżnianiu kierunków (góra-dół, prawo-lewo), przetwarzaniu wzrokowo-przestrzennym, a także umożliwia koordynację ciała i planowanie kolejnych ruchów. 

Bujanie na huśtawce pomaga także w integracji sensorycznej, czyli procesie, który pozwala maluchom reagować na bodźce i wrażenia zmysłowe, dzięki czemu odbierać mogą one otaczający je świat. Specjaliści uważają, że bujanie jest wręcz kluczowym elementem wczesnych etapów rozwoju dziecka i dlatego powinno być regularnie praktykowane, zarówno w okresie niemowlęcym, jak i w późniejszym latach życia. Ostatnią, jednak nie mniej ważną korzyścią, jaką daje dziecku huśtanie na huśtawce, jest oczywiście jego radość i beztroska, czyli wszystko to, co w okresie dziecięcym najpiękniejsze. 

Huśtawka dla dzieci – co warto wiedzieć przed jej zakupem?

Jaki rodzaj bujawki wybrać dla malucha? W tym temacie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

  • huśtawka dla niemowląt, które nie potrafią jeszcze siedzieć, powinna odpowiednio podpierać głowę i plecy dziecka, w tym wypadku najlepiej sprawdzi się huśtawka leżąca lub półleżąca;
  • huśtawka powinna być wykonana z naturalnych materiałów lub tych z certyfikatami, dla pewności, że nie uczulą one delikatnej skóry dziecka;
  • bujak powinien posiadać miękkie wykończenie, aby zapewnić dziecku wygodę podczas kołysania;
  • dostosuj huśtawkę do wieku i wagi swojego dziecka;
  • w przypadku huśtawki wolnowiszącej zadbaj o to, aby była odpowiednio zamontowana, przed użyciem kilkukrotnie sprawdź jej przyłącza;
  • przed zakupem sprawdź, czy dany model huśtawki posiada zabezpieczenia, które przytrzymają maluszka w odpowiedniej dla niego pozycji oraz uchronią przed upadkiem.

Huśtawka dla niemowląt – jaką bujawkę wybrać?

Szukasz pierwszego placu zabaw dla swojego dziecka? Postaw na huśtawkę, która łączy funkcje rozwojowe z zabawą. Jeśli Twój maluszek nie potrafi jeszcze siedzieć, warto wybrać model bujawki, który rósł będzie razem z nim, dzięki czemu domowa huśtawka posłuży Wam znacznie dłużej. W tym wypadku idealnie sprawdzi się huśtawka dla niemowląt do domu z obciążeniem do 20 kg, która może towarzyszyć smykowi nawet przez najbliższe 3-4 lata. 

Dla nieco starszych maluchów, które potrafią już samodzielnie siedzieć, warto wybrać model z większym obciążeniem. W naszym sklepie Malpiszon.pl znajdziesz bujawki pokojowe dla dzieci od okresu niemowlęcego, nawet do 5 roku życia, a także huśtawki ogrodowe wykonane z materiałów odpornych na wszelkie warunki atmosferyczne, które idealnie sprawdzą się na Twoim podwórkowym placu zabaw. Zakup huśtawki dla niemowląt to inwestycja w prawidłowy rozwój dziecka, a także masa beztroskiej frajdy i zabawy, której będziecie wspólnie doświadczać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *