Huśtawka jako sprawdzony sposób na dziecięce smutki i troski

huśtawka-kubełkowa

Dzieci tak samo, jak osoby dorosłe, mają lepsze 😃 i gorsze 😢 dni. Czy można coś zrobić, żeby im szybko poprawić humor 🙄? Najlepiej zaproponować wtedy coś, co im zawsze sprawiało przyjemność. Wówczas bardzo dobrze sprawdzi się huśtawka. W końcu nie ma chyba malca 👶🏻 👧🏻, który nie uwielbiałby się huśtać.

Huśtawka na smutki i troski

Kłótnia w przedszkolu, sprzeczki z rodzeństwem albo zły humor od rana, nie ma raczej rodzica, który nie musiałby się mierzyć z tego rodzaju sytuacjami. Nie zawsze pomaga rozmowa albo np. przytulenie. Co wtedy? Wspólne wyjście na huśtawkę na pewno się sprawdzi. Żeby sobie to wyjście ułatwić, najlepiej zaopatrzyć się w huśtawkę domową albo, jeśli jest taka możliwość, to zainwestować w plac zabaw do ogrodu, bo w jego skład wchodzi również huśtawka. Wówczas tego rodzaju aktywność stanie się bardziej dostępna i nie będzie aż tak czasochłonna, jak to miało miejsce przy wspólnym wychodzeniu np. na przyblokowy plac zabaw. Zresztą, tam często do huśtawki są kolejki, a taki już wcześniej zezłoszczony albo smutny maluch raczej nie będzie z tego powodu zadowolony (i może nie mieć tyle cierpliwości).

Dzieci podczas huśtania zapominają o wszystkich swoich zmartwieniach, smutkach i troskach. Można wręcz powiedzieć, że się w pewien sposób „wyłączają”. Zazwyczaj udają się wtedy do świata własnej wyobraźni i robią tam to, co im sprawia największą przyjemność. Czasami zaczynają wtedy śpiewać albo po prostu głośno się śmieją – jedno jest pewne, humor szybko im się poprawia i później łatwiej z nimi daną trudną, czy też problematyczną kwestię przedyskutować, jeśli oczywiście zachodzi taka potrzeba.

huśtawka-ogrodowa-mix

Huśtawka jako sposób na „reset” i zregenerowanie sił

Wcale nie jest tak, że tylko dorośli mogą być zmęczeni. Dzieci także mają swoje obowiązki i zdarza się, że są nimi przytłoczone. Wówczas także i im przydałby się szybki sposób na zregenerowanie sił. Huśtawka bardzo może w tym pomóc. W końcu kilka minut huśtania może zastąpić bierny wypoczynek przed telewizorem albo komputerem. Jeśli huśtawka jest przed domem, to dziecko skorzysta podwójnie, bo oprócz tego, że odpocznie, to również się dotleni. Wtedy łatwiej mu będzie wrócić do szkolnych obowiązków.

Huśtawka jako „socjalizacyjny gadżet”

Niektóre dzieci są nieco wycofane albo po prostu nieśmiałe. Im trudniej przychodzi zawieranie przyjaźni i poznawanie innych (nowych) dzieci. Być może posiadanie własnej ogrodowej huśtawki szybko to zmieni. W końcu dzieci z sąsiedztwa zawsze chętnie przyjdą, żeby poznać nowego kolegę albo koleżankę i żeby się z nim pobawić, zwłaszcza jeśli w domu lub w ogrodzie będzie nowa huśtawka. W ten sposób nasz maluch nie będzie musiał sam angażować się w nawiązanie nowychrelacji. Jeśli dzieci przyjdą do niego same i z własnej nieprzymuszonej woli, to poczuje się pewniej i bardzo mu to pomoże. Wówczas przynajmniej niektóre z jego smutków i trosk zostaną zażegnane, a to już bardzo dużo (i dla dziecka, i dla jego rodzica).

Huśtawka zamiast kolejnej zabawki – dlaczego warto?

Dzieci bardzo szybko zamieniają nowe zabawki na kolejne, a wówczas te „stare” trafiają w kąt i już nikt się nimi później nie bawi. Żeby nie mieć domu zagraconego nieużywanymi zabawkami, warto zacząć przywiązywać większą wagę do tego, co się kupuje swojemu dziecku. Zamiast więc po raz kolejny sprawiać mu lalkę albo klocki, można tym razem postawić na coś, co będzie tak samo atrakcyjne za tydzień, miesiąc, a nawet i rok. Tym „czymś” może być huśtawka (np. bocianie gniazdo, kokon, albo klasyczna huśtawka z oparciem albo ze stelażem). W końcu, jeśli dziecko uwielbia spędzać czas na placu zabaw i nigdy nie odmawia tam sobie przyjemności pohuśtania się, to można być pewnym, że w domu albo w przydomowym ogrodzie będzie tak samo.

Huśtawka jako kreatywny element wyposażenia dziecięcego pokoju

Dzieci każdy domowy sprzęt potrafią „przemienić” w coś zupełnie innego. Podobnie będzie z huśtawką, bo na polu bitwy stanie się ona najprawdopodobniej armatą albo przyczółkiem dla sprytnego wojownika. Z kolei w królewskim pałacu przeistoczy się we wspaniały królewski tron. Możliwości jest naprawdę wiele, bo każda zabawa rządzi się zupełnie innymi regułami. To od dzieci zależy, co stanie się czym. Ważne, żeby miały w swoim najbliższym otoczeniu przedmioty, które łatwo się będą poddawały tego rodzaju twórczym metamorfozom. Warto pamiętać o tym, że tego rodzaju zabawy kształtują dziecięcą kreatywność, wyobraźnię, a nawet i logiczne myślenie. Wszystkie te kompetencje, czy też umiejętności bardzo im się później przydadzą, także i w dorosłym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *