Huśtawka z atestem na plac zabaw: wymysł, czy wymóg?

hustawka z atestem

Huśtawki dla dzieci to podstawowe wyposażenie w ofercie hoteli, restauracji, agroturystki, czy nawet kawiarni. Zapewniają mnóstwo rozrywki dla najmłodszych. Właśnie dlatego huśtawka na plac zabaw musi spełniać normy, wyznaczone ścisłymi atestami jakości.Czy naprawdę wszystkie je posiadają?

Huśtawki dla dzieci: zabawa, czy zagrożenie?

Frazy: „Plac zabaw” lub „Huśtawki dla dzieci” to popularny zwrot, używany w wielu miejscach publicznych. Czemu jednak tak mało pisze się o placach zabaw lub huśtawkach z atestem? Odpowiedź jest bardzo prosta.

Nie wszystkie je posiadają!

Jako producenci nie tylko huśtawek dla dzieci, ale również publicznych placów zabaw, czujemy się zobligowani do tworzenia produktów z atestem bezpieczeństwa. Niestety twórcy nie są zmuszeni do legalizacji swoich wyrobów. To odbiorcy decydują, czy chcą mieć certyfikowaną huśtawkę! W ten sposób nie wszystkie publiczne place zabaw mają atesty zgodności z przepisami bezpieczeństwa, wystawianymi przez upoważnione do tego jednostki.

Normy bezpieczeństwa dla placów zabaw w Polsce.

Polskie normy (stworzone na podstawie rozporządzeń Unii Europejskiej) dotyczące placów zabaw, są oznaczone: PN-EN 1176 i PN-EN 1177.  Ich początki sięgają 1998 roku i ulegają nieustannym interpretacjom.

Norma PN-EN 1177 dotyczy nawierzchni placów zabaw, która powinna amortyzować potencjalne upadki. Natomiast norma PN-EN 1176 przenosi uwagę na huśtawki na plac zabaw z atestem. Składa się ona z dziewięciu części, z których druga oraz szósta skupia się na kwestii huśtawek i urządzeń kołyszących.

 • Norma PN-EN 1176 – 2 dotyczy wyłącznie huśtawek dla dzieci. Zawiera szczegółowe wytyczne, odnoszące się do huśtawek wahadłowych oraz zasad ich bezpiecznego konstruowania.
 • Norma PN-EN 1176 – 6 skupia się natomiast na wszystkich urządzeniach kołyszących, w tym: huśtawkach podwójnych, huśtawkach dwuosobowych, a także huśtawkach wagowych.

Huśtawka z atestem bezpieczeństwa, potwierdzonym przez akredytowaną jednostkę, przeciwdziała takim zagrożeniem jak:

 • Zakleszczenie (części lub całego ciała).
 • Upadek (poprzez zastosowanie barierek i odpowiedniej nawierzchni amortyzującej).
 • Kolizje (zachowanie odpowiedniej odległości między urządzeniami)
 • Wady konstrukcji

Czy publiczne huśtawki dla dzieci zapobiegają powyższym zagrożeniom? Czy reklamowana przez producentów: „huśtawka podwójna” lub „huśtawka metalowa” jest naprawdę bezpieczna dla Twojego dziecka?

Czy huśtawki na plac zabaw z atestem są gwarancją bezpieczeństwa?

Certyfikat bezpieczeństwa nie gwarantuje spokojnej zabawy. Występują liczne sytuacje nadużywania i fałszowania certyfikatów, co prowadzi do korzystania z urządzeń, które nigdy nie uległy ocenie przez odpowiedni organ.

W ten sposób wiele placów zabaw niesie ryzyko w postaci:

 • Niebezpiecznych elementów konstrukcji.
 • Unieruchomienia kończyn.
 • Braku stabilności poszczególnych urządzeń.
 • Niezabezpieczeniastrefy użytkowania urządzeń.
 • Braku dostosowania poszczególnych urządzeń do małych dzieci.

Sprawdź osobiście, czy huśtawka dla dzieci jest bezpieczna. Czytaj instrukcję placu zabaw i miej oko na swoją pociechę. Norma PN-EN 1176 została przygotowana po to, aby zapewnić dziecku bezpieczną zabawę. Huśtawka z atestem to dobro dla Twojego dziecka, a nie „wymysł” prawny!

Ochroń swoje dziecko

Drobne skaleczenia, siniaki i upadki to elementy na stałe wpisane w dzieciństwo. Jednak huśtawki na plac zabaw z atestem przeciwdziałają gorszym konsekwencjom. Dowiedz się, czy publiczne placówki posiadają certyfikat bezpieczeństwa albo zbuduj dla swojego dziecka prywatny plac zabaw w ogrodzie: z atestem, gwarantującym spokojną zabawę.

Jeden komentarz do “Huśtawka z atestem na plac zabaw: wymysł, czy wymóg?

 1. Goksir says:

  Dzień dobry 

  Składam zapytanie ofertowe dotyczące huśtawki wahadłowej dla malucha. Interesuje mnie zarówno samo siedzisko jak i cała huśtawka. Proszę o wycenę tych dwóch produktów. 
  Z poważaniem
  Marta Kita

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *