Ile kosztuje domowa siłownia?

ile kosztuje domowa siłownia

Domowa siłownia to bez wątpienia fantastyczne rozwiązanie o wielu zaletach. Pozwala na wykonywanie treningu o każdej porze bez konieczności poświęcania czasu na dojazdy do określonego miejsca. Czy jednak – z perspektywy finansowej – to się opłaca? Ile kosztuje domowa siłownia i jak wypada na tle miesięcznego karnetu na publiczną siłownię?

Ile kosztuje domowa siłownia: wersja podstawowa

Ostateczna cena domowej siłowni zależy od preferowanej formy treningu, na którą składa się rodzaj i ilość wyposażenia. Przed zakupem warto zatem określić budżet, który można przeznaczyć na zakup niezbędnego sprzętu. Domowa siłownia w wersji podstawowej zawiera najpotrzebniejsze akcesoria, dzięki którym można wykonać różnorodne i skuteczne ćwiczenia przede wszystkim z obciążeniem masy własnego ciała.

Na początek warto wyposażyć się w:

  • mata do ćwiczeń – około 50 zł
  • gumy do ćwiczeń – od 45 zł do 100 zł, w zależności od jakości i poziomu obciążenia
  • skakanka – około 25 zł
  • drążek do podciągania – około 150 zł (wersja rozporowa) lub więcej (wersja przyścienna)

W sumie koszt domowej siłowni w wersji podstawowej wynosi około 270 zł.

Osoby, które preferują trening siłowy oparty o ciężary, mogą zastąpić niektóre z powyższych asortymentów (gumę lub skakankę) hantlami. Z kolei osoby stawiające na trening gimnastyczny i sprawnościowy, mogą dodać drabinki gimnastyczne.

Cena domowej siłowni: wersja rozszerzona

Siłownia w domu daje kontrolę nad ilością i rodzajem kupowanego sprzętu, co zapobiega wydawaniu pieniędzy na zbędne akcesoria.W ten sposób można również z łatwością dopasować wyposażenie nie tylko do siebie, ale również do potrzeb domowników.

Domowa siłownia w wersji rozszerzonej – oprócz sprzętu wymienionego wcześniej – może zawierać:

  • ławeczkę do ćwiczeń – około 450 zł
  • gryf – około 75 zł, w zależności od długości, wytrzymałości oraz rodzaju (np. prosty lub łamany)
  • hantle z regulacją ciężaru – około 100 zł
  • zestaw obciążenia – około 650 zł (za 100 kg obciążenia, podzielonego na talerze o różnej wadze)

Koszt domowej siłowni, uwzględniający zarówno wyposażenie wersji podstawowej, jak i rozszerzonej, może wynosić około 1600 zł. Podobnie jak w przypadku wersji podstawowej, również wariant rozszerzony można powiększyć o dodatkowe akcesoria, także dla dzieci: akcesoria gimnastyczne lub ścianki wspinaczkowe. Również opłaca się zakup siłowni domowej, wyposażonej w wyciąg górny i dolny n.p. zestaw Kraft System 3 w 1.

Czy siłownia domowa jest opłacalna?

Choć podany koszt, może wydawać się dużą wartością, należy pamiętać, że sprzęt można kompletować stopniowo. Najważniejsze jest, iż raz zakupiony asortyment, będzie służył przez długie lata, co jest fantastyczną inwestycją w sprawność i zdrowie: swoje oraz całej rodziny.

Warto również zauważyć, że średnia cena miesięcznego karnetu na siłownię publiczną wynosi około 120 zł. Oznacza to, że po około 15 miesiącach koszt karnetów przewyższy cenę w pełni wyposażonej domowej siłowni! Dodając do tego pieniądze, wydane na dojazdy oraz – być może – usługi trenera personalnego, a także poświęcony czas, to miesięczny koszt użytkowania siłowni publicznej drastycznie wzrasta.

Siłownia domowa jest więc inwestycją opłacalną, praktyczną i skuteczną. Zakup sprzętu treningowego do domu wydaje się tym bardziej rozsądny, że korzystać z niego może nie tylko jedna osoba (jak w przypadku karnetu na siłownię publiczną), ale cała rodzina.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.