Jak dbać o aktywność ruchową dziecka jesienią?

aktywnosc_fizyczna_jesien

Ruch to zdrowie. Znasz ten truizm, ale czy wiesz, ile właściwie ruchu potrzebuje Twoje dziecko? Odpowiadamy i podpowiadamy, jak w prosty sposób zapewnić zdrową dawkę aktywności również wtedy, gdy wyjście na świeże powietrze nie jest najlepszym pomysłem.

Ile ruchu potrzebuje dziecko?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dzieciom ii młodzieży w wieku 5 – 17 lat zaleca aktywność fizyczną o umiarkowanej lub dużej intensywności przez 60 minut każdego dnia. To absolutne minimum, przy czym im więcej, tym lepiej. Każde ponadplanowe ćwiczenia gwarantują dodatkowe korzyści. WHO zaleca również ćwiczenia o dużej intensywności minimum 3 razy w tygodniu.

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej opracowało Piramidę Aktywności Fizycznej dla dzieci, która zaleca dzieciom:

– 2-3 razy w tygodniu: ćwiczenia rozwijające siłę i wytrzymałość, rozciągające i kształtujące estetykę ruchu np. taniec, gimnastyka, pływanie, sporty walki,

– 3-5 razy w tygodniu: rekreację ruchową, czyli zabawy z piłką, jazdę na rowerze, hulajnodze, rolkach

– codziennie: spacery, wchodzenie po schodach, aktywność ruchową na placu zabaw.

Widzisz więc, że do prawidłowego rozwoju Twoje dziecko potrzebuje całkiem sporo ruchu. Dowiedz się,  jak zapewnić jego optymalną dawkę, kiedy aura nie sprzyja naturalnej aktywności na świeżym powietrzu?

Drabinka gimnastyczna dla dzieci – zalety

Metalowa lub drewniana może być wyposażeniem każdego pokoju dziecięcego. Zajmuje niewiele miejsca, a montaż drabinki gimnastycznej jest bardzo prosty. Najważniejsze jest jednak to, że można na niej wykonać multum różnych ćwiczeń: od rozciągających po wzmacniające mięśnie. Dziecko ćwiczy z masą własnego ciała, co minimalizuje ryzyko kontuzji. Zamontowana w pokoju drabinka gimnastyczna rozbudzi naturalną ciekawość Twojej pociechy. Zamiast marudzenia, aktywnie spędzi ona niejedno  jesienne popołudnie.

Ścianka wspinaczkowa w pokoju – dla kogo? 

Interesującą alternatywą jest ścianka wspinaczkowa w pokoju. Różne techniki jej montażu umożliwiają dopasowanie ścianki do warunków fizycznych dziecka. Dzięki temu przygodę urządzeniem mogą rozpocząć nawet trzylatki (oczywiście pod Twoją opieką!).

scianka_wspinaczkowa_do_pokoju_z_nadrukiem_drewno

Ścianka wspinaczkowa w pokoju wcale nie musi być wielka, aby zapewnić dziecku wiele korzyści. Zabawa na niej doskonale rozwija koordynację ruchową, wzmacnia mięśnie, lecz również pomaga w pokonywaniu lęków i kreowaniu celów (“wejdę jeszcze wyżej!”). Pamiętaj, że niezbędnym wyposażeniem ścianek są materace gimnastyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *