Jak rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa?

jak_rozluzniac_odcinek_szyjny_kregoslupa

Wpatrywanie się w ekran telefonów lub komputerów niszczy nie tylko wzrok, ale również kręgosłup. Coraz więcej osób – także dzieci – ma wady postawy, czego przyczyną jest siedzący tryb życia i zła pozycja głowy podczas długotrwałego patrzenia w smartfony. Warto więc wiedzieć, jak rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa, aby uchronić siebie i swoje dzieci przed nieodwracalnymi schorzeniami.

Dlaczego boli odcinek szyjny kręgosłupa?

Badania naukowe nie pozostawiają złudzeń, że korzystanie ze smartfonów wymusza niezdrowe ułożenie ciała. Biorąc pod uwagę częstotliwość i popularność używania telefonów, najbardziej zagrożoną grupą wiekową są młode osoby.

Najczęstszym objawem niewłaściwej pozycji podczas siedzenia lub korzystania z telefonu jest ból w odcinku szyjnym kręgosłupa. Przyczyną jest natomiast długotrwała praca mięśni, prostujących odcinek szyjny, które są nadmiernie eksploatowane podczas podtrzymywania głowy, kiedy jest ona pochylona, np. podczas patrzenia w telefon. Ponadto, mięśnie z przodu szyi są w takim ułożeniu „bezużyteczne”, co przyczynia się do ich osłabienia.

Dla uzmysłowienia nacisku, jaki przyjmuje ludzka szyja podczas pochylania głowy, warto powiedzieć, iż w zależności od kąta nachylenia, nacisk na szyję wynosi od kilkunastu do około trzydziestu kilogramów. Problem jest niezmiernie poważny, o czym świadczy, chociażby wprowadzenie specjalistycznego pojęcia – text neck, do opisania postawy ciała, która w wyniku korzystania ze smartfonów, jest nadmiernie przechylona do przodu.

Jak rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa?

Najlepszym rozwiązaniem byłoby niekorzystanie ze smartfonów i siedzenie w krótszym wymiarze czasu. Niestety rzeczywistość wymusza powielanie niezdrowych schematów, zwłaszcza w dobie pracy zdalnej i dynamicznego rozwoju technologicznego. Z pomocą przychodzą zatem ćwiczenia rozluźniające odcinek szyjny kręgosłupa!

Oto najprostszy zestaw, który można wykonać w pozycji siedzącej.

  • Skłony głowy w kierunku mostka, a następnie powrót do pozycji prawidłowej (bez odchylania głowy w tył)
  • Skręty głowy w lewo oraz prawo
  • Skłony głowy do boku (na przemian)
  • Unoszenie barków w górę i opuszczanie w dół
  • Krążenia barkami w przód i w tył

Można również rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa w pozycji leżącej:

  • Unoszenie głowy w górę bez jej nadmiernego odchylania, podczas leżenia na brzuchu (ramiona wzdłuż tułowia, a dłonie zwrócone do podłogi)
  • W pozycji leżącej na brzuchu (ramiona wzdłuż tułowia, ale dłonie zwrócone ku górze) naciskanie czołem na poduszkę, leżącą na podłodze.
scianka_wspinaczkowa_dla_dziecka_nadruk

Sposobów na to, jak rozluźniać odcinek szyjny kręgosłupa jest wiele, ale najważniejsza jest regularność i profilaktyka. Należy zatem zadbać, aby zarówno dzieci, jak i dorośli mieli odpowiednie miejsce do pracy oraz nauki. W miarę możliwości warto ograniczyć czas, który dzieci poświęcają na korzystanie ze smartfonów, a zamiast tego zainteresować ich innymi aktywnościami, jak chociażby: chodzenie po taśmie typu Slackline, wspinaczka czy zabawa w ogrodzie.

Sklep MAŁPISZON, jako producent drabinek i akcesoriów gimnastycznych oraz placów zabaw, poleca zabawę w domu i na świeżym powietrzu, w którą może zaangażować się cała rodzina!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *