Jak samemu zrobić ogrodowy plac zabaw dla dziecka?

place_zabaw_do_ogrodu_samemu

Nie trzeba wiele, aby spełnić dziecięce marzenia. Wystarczy trochę czasu i doza kreatywności, aby samodzielnie stworzyć plac zabaw w ogrodzie. Nie musisz wydawać fortuny! Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami i sprawdź, jak zrobić ogrodowy plac zabaw, który odciągnie Twoje dziecko od komputera.

Od czego zacząć budowę placu zabaw w ogrodzie?

Zacznij od właściwej lokalizacji, w której powstanie miejsce zabaw. Zadbaj o bezpieczną odległość od ruchu ulicznego oraz osłonę przed Słońcem. Doskonale sprawdzą się do tego drzewa! Jeśli natomiast ich nie posiadasz, rozważ zakup parasola lub zrób samodzielnie zadaszenie z materiału.

Bezpieczną lokalizacją na ogrodowy plac zabaw będzie miejsce, które zobaczysz nawet z wnętrza domu.

Nawierzchnia placu zabaw jest równie ważna, co wybór właściwego miejsca. Miękkie podłoże chroni przed skaleczeniami i potencjalnymi urazami. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz atrakcje na wysokości w postaci: huśtawek lub drabinek. Wyróżniamy dwa typy nawierzchni:

  • Naturalną (trawa, piasek)
  • Sztuczną (płyty gumowe)
Największą zaletą trawy lub piasku jest niski koszt budowy oraz kontakt z przyrodą

Największą zaletą trawy lub piasku jest niski koszt budowy oraz kontakt z przyrodą. Minusem natomiast takiego rozwiązania jest ewentualne zużycie i mniejsza amortyzacja ewentualnych upadków.

Jak zrobić ogrodowy plac zabaw?

Już wiesz, gdzie stanie plac zabaw? Wybrałeś nawierzchnię? Świetnie! Przejdźmy zatem do wyboru atrakcji.

Odpowiedź na pytanie, jak zrobić ogrodowy plac zabaw dla dziecka, nie ma granic. Limituje Cię wyłącznie wyobraźnia i kreatywność. Jeśli jednak cenisz sobie klasyczne rozwiązania postaw napiaskownicę i huśtawkę.

Aby zapewnić dziecku najwięcej frajdy, wybierz piaskownicę o głębokości do 50 cmw standardowych wymiarach 150×150 cm. Jeżeli natomiast decydujesz się na samodzielne tworzenie piaskownicy, zwróć uwagę na dokładne oszlifowanie drewna. Sprawdź również elementy łączące. Żaden z nich nie powinien wystawać poza piaskownicę i narażać zdrowia dziecka!

Huśtawka ogrodowa znajduje się w ofercie wielu producentów. Okazuje się jednak, że wcale nie musisz jej kupować! Wystarczy gruba i wytrzymała gałąź, para łańcuchów i stabilne siedzisko, dopasowane do wieku dziecka. W ten sposób zyskasz naturalną, tanią i atrakcyjną huśtawkę ogrodową.

Jeśli gałąź jest naprawdę gruba, może i Ty z niej skorzystasz?

Plac zabaw w ogrodzie: co wybrać?

Oprócz piaskownicy i huśtawki jest wiele niskobudżetowych atrakcji, które zapewnią dziecku zdrową i bezpieczną rozrywkę na świeżym powietrzu.

Zbuduj sam plac zabaw w ogrodzie!

Rozważ budowę domku lub pirackiego statku z drewnianych palet. Dzięki niemu Twoja pociecha będzie mogła dać upust swojej dziecięcej wyobraźni. Ponadto, co byś powiedział na stworzenie dziecięcej kuchni? Wystarczy komplet plastikowych naczyń kuchennych, kilka desek i wąż ogrodowy. Zwłaszcza to ostatnie! Przecież w każdej kuchni musi być woda, prawda?

Starsze dzieci uwielbiają aktywność i rywalizację. Polecamy więc bezpieczne siatki wspinaczkowe oraz drabinki, które doskonale rozwijają układ mięśniowy i poprawiają gibkość. Alternatywnymi rozwiązaniami są: drewniane równoważenie (wystarczy kilka desek i pieńków), boisko do piłki nożnej z bramkami czy chodzenie po linie (wystarczy rozwieszenie wytrzymałej liny między drzewami).

Choć liczba atrakcji do ogrodowego placu zabaw nie ma granic, najważniejsze, abyś zadbał o bezpieczeństwo dziecka oraz jego potrzeby. Zapytaj się, w jaki sposób chce się bawić i co go interesuje. Następnie wróć tutaj i raz jeszcze sprawdź, jak zrobić ogrodowy plac zabaw niskim kosztem. Jeśli natomiast nie chcesz go budować samodzielnie, wykorzystaj naszą ofertę gotowych atrakcji, które są uwielbiane przez dzieci iich rodziny!

Jeden komentarz do “Jak samemu zrobić ogrodowy plac zabaw dla dziecka?

  1. Kamil says:

    Świetny artykuł! Niewielkim kosztem można zbudować dzieciom przestrzeń pełną atrakcji, z której korzystać będą przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *