Jak urządzić plac zabaw w małym ogrodzie?

bocianie gniazdo dla dzieci

W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne stają się małe ogródki, o powierzchni kilkunastu do kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Mała ilość dostępnej przestrzeni, w pewnym stopniu ogranicza możliwości aranżacji przysłowiowego podwórka, ale przy dobrym planie, da się je tak zagospodarować, aby znalazło się w nim miejsce zarówno do zabawy, jak i na sadzonki oraz inne elementy aranżacji ogrodu.

Zacznij od planu

Najgorszy plan to brak planu – zasada ta potwierdza się również w kwestii aranżacji przydomowego ogródka. Wykonaj rysunek z przeskalowaną powierzchnią i zaplanuj, gdzie umieścisz dane elementy. Ogrodowy plac zabaw nie musi składać się z wielu sprzętów, dysponując małą przestrzenią lepiej umieścić w ogrodzie kilka elementów – unikaj tłoku, który przełoży się nie tylko na słaby efekt wizualny całości, ale również może grozić niebezpieczeństwem bawiących się dzieci.

W wypadku małej powierzchni, szczególnie ważne jest zachowanie tak zwanych stref bezpieczeństwa – chodzi o to, aby dzieci w bezpieczny sposób bawiły się na danych sprzętach, zjazd zjeżdżalni, nie może kończyć się w punkcie, w którym zaczyna się piaskownica, ani naruszać ciągów komunikacyjnych.

Dlatego tak ważne jest dobre rozplanowanie rozmieszczenia wszystkich elementów aranżacji i przede wszystkim, stawianie na jakość, a nie ilość – lepiej, jeśli w ogrodzie znajduje się zadbana, solidnie wykończona i odporna na działanie warunków atmosferycznych piaskownica i drabinki ogrodowe dla dzieci, niż, żeby teren przypominał skład wyposażenia placu zabaw, w dodatku złożonego z niszczejących sprzętów.

W okolicy płotu posadź wyższe rośliny, a obok niższe sadzonki, jeśli teren na to pozwala, możesz tam również zlokalizować skarpę oraz inne elementy ozdobne. Chodzi o to, aby elementy roślinne i ozdobne, nie przesłaniały ogrodowego placu zabaw. Główną część ogrodu zazwyczaj stanowi trawnik – jest to dla Ciebie pole do popisu, w którym możesz urządzić mały plac zabaw. Powinien on znajdować się w głównej, najbardziej widocznej części ogrodu, do której rodzic ma stały dostęp. Najlepiej, by wszystkie elementy placu zabaw były widoczne z balkonu, tarasu oraz okien pomieszczeń, których ściany przylegają do granicy ogrodu.

Plac zabaw dla dzieci do małego ogrodu – przykładowa aranżacja


Jakie sprzęty najlepiej wybrać? Przede wszystkim takie, które nie zabiorą dużo cennej przestrzeni. Złotym środkiem jest stworzenie harmonii pomiędzy rozmieszczeniem, ilością i gabarytami sprzętów placu zabaw, a ilością, rozmieszczeniem i gabarytami pozostałych elementów ogrodu. Skompletuj więc zestaw ogrodowego placu zabaw z dwóch, maksymalnie trzech elementów o niewielkich wymiarach.

stelaż do huśtawki ze zjeżdżalnią

Skoro już jesteśmy ograniczeni do niewielkiej ilości sprzętów, wybierzmy klasykę – w ofercie naszego sklepu dostępne są piaskownice o niewielkiej powierzchni, które doskonale wpasują się do zestawu małego placu zabaw – możemy na przykład, wybrać klasyczną piaskownicę o wymiarach 1,5 x 1,5 m, lub nieco większą i bardziej zabudowaną piaskownicę o wymiarach 2 x 2 m. Pamiętaj o odpowiedniej konserwacji piaskownicy, i regularnych wymianach piasku – pisaliśmy na ten temat w artykule na naszym blogu „Piaskownica dla dziecka – o czym warto wiedzieć?„.

Plac zabaw do ogrodu w swoim składzie powinien jednak posiadać co najmniej kilka sprzętów, a dzięki ich szerokiej dostępności, nawet w wypadku małego ogrodu, nie musimy ograniczać się wyłącznie do samej piaskownicy. Ważne, aby zachować odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami placu zabaw, a więc o wspomnianych już strefach bezpieczeństwa i przestrzeni na ciągi komunikacyjne. Umieszczenie huśtawki do ogrodu jest średnim pomysłem, należy przeznaczyć na nią dużo cennej przestrzeni, ale jeśli mamy miejsce, to ten element jest dość niezbędnym.

Plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, powinien oczywiście w swoim składzie zawierać domek – jeśli mamy miejsce na rozmieszczenie trzech sprzętów w naszym ogrodzie, możemy w nim umieścić na przykład plac zabaw Zamek z domkiem o wymiarach 1,72 x 1,6 m. Jeśli wielkość ogrodu nie pozwala nam na rozmieszczenie kilkoch sprzętów – możemy na przykład wybrać nieco większy zestaw, lecz wciąż zajmująca mało miejsca – plac zabaw Zamek Plus. Tak czy owak, powinniśmy uwzględnić zadaszony element w ogrodowym placu zabaw, będzie on przecież pełnił rolę centrum lokalnych wydarzeń, wszak któż z nas nie pamięta kultowej ”bazy” z czasów dzieciństwa?

Plac zabaw dla dzieci do małego ogrodu – zawsze stawiaj na jakość


Sprzęty do placu zabaw muszą być wyprodukowane przez sprawdzonych producentów. Są atestowane i bezpieczne dla bawiących się dzieci. Wybierając tanie odpowiedniki, decydujesz się na korzystanie ze sprzętu o niskiej jakości, który posłuży maksymalnie przez kilka sezonów, a zabawa na nim będzie stwarzała ryzyko zagrożenia za każdym razem, kiedy dziecko będzie z niego korzystać.

Polecamy stawiać na jakość – wszystkie elementy oferowanych sprzętów, zabezpieczone są przed korozją, oraz pokryte hipoalergiczną farbą. Każdy oferowany sprzęt, ma być wykonany z dbałością o najdrobniejszy detal – w kwestii opracowywania sprzętu od samego początku stawiony na jakość. Produkty, mają za zadanie służyć przez długie lata, więc jakość ich wykonania jest kwestią kluczową.

Oferujemy pełne wsparcie merytoryczne w zakresie planowania, aranżacji oraz dopasowania odpowiednich elementów placu zabaw. Posiadamy szerokie kompetencje w zakresie montażu oferowanych sprzętów i chętnie dzielimy się swoim doświadczeniem, dlatego zapraszamy serdecznie do kontaktu z naszą firmą w razie jakichkolwiek pytań.

Jeden komentarz do “Jak urządzić plac zabaw w małym ogrodzie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.