Jak wybrać odpowiedni prezent dla dziecka?

prezent dla dziecka malpiszon

Jaki kupić dziecku prezent, żeby i sprawić mu radość, i wpłynąć w pozytywny sposób na jego psycho-ruchowy rozwój?

Wybierając dziecku prezent, warto zatroszczyć się o to, żeby sprawił mu dużo frajdy. Oprócz tego na względzie trzeba mieć również materiał, z którego został on wykonany. Tak samo ważne powinno być jego przeznaczenie – po prostu należy zadbać o to, żeby on w optymalny sposób zaspakajał wszystkie  jego najważniejsze rozwojowe potrzeby, czyli:

 1. rozwój emocjonalny,
 2. rozwój mowy, motoryki dużej oraz małej,
 3. kreatywność i wyobraźnię,
 4. aktywność twórczą oraz poznawczą,
 5. koordynację ruchowo-wzrokową,
 6. rozwój intelektualny.

Równie ważne, jak zakup dostosowanego do dziecka wieka prezentu, jest codzienne towarzyszenie mu w zabawie, a oprócz tego, jeśli tylko zachodzi taka potrzeba, to zachęcanie go do wykonywania nowych aktywności oraz prób. Do tego dochodzi jeszcze monitorowanie jego zachowań i stymulowanie go do ponawiania tych, które wpływają  w sposób korzystny na jego psycho-ruchowy rozwój. Dziecko powinno mieć także poczucie, że przez cały czas ma zapewnione wsparcie i pomoc – szczególnie wtedy, gdy obawia się nowych form aktywności i powiązanych z nimi relacji.

Przykładowe pomysły na prezent dla dziecka

Przedział wiekowy: 1- 5 lat

 • Suchy basen z kulkami – dziecko może z niego korzystać od 6 miesiąca życia – oczywiście wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Każdy taki basen został wyprodukowany z wysokiej jakości, delikatnych, bezpiecznych oraz przyjemnych w dotyku materiałów. Poza stymulacją receptorów dotykowych suchy basen z kulkami oddziałuje również w pozytywny sposób  na mięśnie dziecka. Ponadto za jego przyczynąmożliwe stało się takżećwiczenie koordynacji ruchowej. Właśnie z tego względu może on zostać wykorzystany jako sprzęt do integracji sensorycznej.
 • Bujak drewniany – zagwarantuje maluszkowi świetną zabawę, a oprócz tego usprawni dalszy rozwój jego motoryki dużej, a to z kolei bardzo szybko przełoży się na pobudzenie i przyspieszenie rozwojujego układu nerwowego.Bujak, poza tym, że dziecko uspokaja i wycisza, wzmacnia również jego mięśnie i pobudza wyobraźnię. 
 • Huśtawka – to ponadczasowa zabawka, która uszczęśliwi i to starsze, i młodsze dziecko. Oprócz tego w korzystny sposób wpłynie także na jego rozwój. Z badań naukowych w sposób jednoznaczny wynika, że kołysanie oddziałuje w sposób pozytywny na wytwarzanie się połączeń między neuronami, a to wpływa na przyszły potencjał intelektualny dziecka. Ponadto huśtanie wycisza system nerwowy i rozwija tę jego część, która jest odpowiedzialna za koordynację ruchową oraz za zmysł równowagi.

Przedział wiekowy: 5-10 lat

 • Plac zabaw do ogrodu – dzięki niemu dziecko zyska możliwość, żeby bawić się zawsze wtedy, gdy tylko będzie miało na to ochotę. Dzięki temu w krótkim czasie uda mu się poprawić wydolność krążeniową, fizyczną oraz oddechową. Oprócz tego stanie się szybsze, bardziej wytrzymałe oraz zwinne. Na tym nie koniec, bo jego koordynacja ruchowa także się poprawi.Własny plac zabaw sprawi, że dziecko będzie miało znacznie częstszy kontakt z innymi dziećmi. Dzięki temu poprzez zabawę bardzo szybko się przekona, czym są kooperacja, kompromis oraz mediacje.
 • Namiot tipi – sprawdzi się nie tylko podczas zabawy, bo gdy zajdzie taka potrzeba, to może również zostać wykorzystany jako miejsce przechowywania zabawek. Dzięki niemu dziecko, gdy tylko będzie miało na to ochotę, będzie mogło wcielić się w rolę indiańskiego wojownika albo np. poszukiwacza skarbów, który przemierza wciąż nieodkryte lądy. Z pewnością jest to więc idealna propozycja na prezent dla dziecka – i to z dowolnej okazji. Dzieciaki bardzo lubią się chować, więc namiot tipi bardzo dobrze się sprawdzi także jako kryjówka. Oprócz tego może również zostać wykorzystany jako miejsce do relaksu i wyciszenia się.

Przedział wiekowy: 10 lat i więcej

 • Siłownia ogrodowa – to bardzo dobry sposób na to, żeby zachęcić dziecko do ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Tego rodzaju zestaw sprawnościowy gwarantuje lepszy rozwój w zakresie koordynacji ruchowej oraz samej zręczności. Do tego dochodzi jeszcze możliwość przezwyciężenia lęku wysokości i pokonania własnych słabości. Po dniu spędzonym w szkole taka ogrodowa siłownia pozwoli dziecku zapomnieć o codziennych problemach i troskach. Dzięki niej szybko się zregeneruje i będzie miało więcej sił oraz zapału do nauki.
 • Ścianka wspinaczkowa – zapewnia wysokiej jakości trening wytrzymałościowy oraz kondycyjny. Oprócz tego dzięki niej dziecko zyska również okazję, że zacząć budować trwalsze więzi – takie, które będą bazowały na zaufaniu, przyjaźni oraz wzajemnej pomocy.
 • Drabinka gimnastyczna – to może być pierwszy krok w kierunku zmiany dotychczasowych, niewłaściwych nawyków dziecka. Dzięki niej dziecko będzie mogło popracować nad swoją kondycją i wytrzymałością. Jeśli w szkole ma problem z niektórymi z ćwiczeń, zyska możliwość, żeby nadrobić wszystkie zaległości (wówczas warto do drabinki dokupić materac gimnastyczny). Z kolei, gdy na co dzień trenuje jakąś dyscyplinę sportu, to będzie miało okazję, żeby w warunkach domowych np. popracować nad rozgrzewką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *