Jak wyciszyć dziecko przed snem?

sen_dziecka

Choć nie ma magicznych sposobów na wyciszenie dziecka przed snem, niektóre metody są znacznie skuteczniejsze od innych. Usypianie malucha nie jest łatwe, dlatego warto poznać sprawdzone sposoby na to, jak wyciszyć dziecko przed snem!

Rodzice i opiekunowie szukają przeróżnych metod na skuteczne usypianie dziecka. Pomimo że pomysłów jest wiele, nie wszystkie dają zadowalające efekty. Wielu ekspertów wskazuje, że kluczowym elementem w usypianiu maluchów są wieczorne rytuały. Pomagają one przejść dziecku z dziennej aktywności do wieczornej relaksacji, a w konsekwencji także snu.

Chodzi więc o stworzenie nawyków i zachowań, które będą powtarzane wobec dziecka każdego dnia o mniej więcej tej samej porze. Uporządkowany plan dnia sprawi, że zarówno maluchy, jak i starsze dzieci zyskają poczucie bezpieczeństwa i nauczą się rozpoznawać, kiedy następuje pora snu.

Przed wejściem do łóżka…

Zanim dziecko ułoży się wygodnie w łóżku lub łóżeczku, powinno się ograniczyć ilość bodźców, które do niego docierają. Należy więc – już w godzinach popołudniowych – zredukować dostęp do telewizora, radia i innych bodźców, w tym również większych grup ludzi.

Bardzo ważna – przed wejściem do łóżka – jest również ciepła i kojąca kąpiel o stałej porze. Pozwala ona dziecku oraz rozluźnić mięśnie, które – nierzadko – w ciągu dnia są obciążone aktywnością fizyczną. Podczas kąpieli można głaskać malucha po brzuszku, mówić do niego, a po kąpieli przytulać go! W ten sposób dziecko czuje się kochane i w pełni bezpieczne, co sprzyja spokojnemu zaśnięciu.

Częścią wieczornego rytuału może również stać się oficjalne pożegnanie się z domownikami, zwierzętami, a także ulubionymi zabawkami. Pozwala to dziecku poczuć, że lada moment zaśnie, a z pożegnanymi przyjaciółmi i bliskimi, zobaczy się o poranku.

Po wejściu do łóżka…

Karmienie dziecka przed snem powinno odbywać się w pomieszczeniu, w którym jest znikoma ilość bodźców. Po wejściu do łóżka lub łóżeczka można opowiedzieć dziecku bajkę albo zaśpiewać kołysankę. Nawet jeśli nie jest w stanie zrozumieć słów, to sam głos rodzica lub opiekuna wpływa na nie kojąco i uspokajająco. Innym rozwiązaniem jest puszczenie cichej i relaksującej muzyki.

W łóżku lub łóżeczku nadal można przytulać dziecko, ale należy to robić rozważnie, aby je przypadkowo nie rozbudzić. Starsze dzieci mogą również potrzebować ulubionej „przytulanki” albo poduszki, dlatego warto zadbać o te elementy jeszcze przed wejściem do łóżka, aby miejsce do spania było w pełni przygotowane na potrzeby dziecka.

Jak pomóc dziecku zasnąć?

Istnieje sporo dobrych i sprawdzonych pomysłów, jak wyciszyć dziecko przed snem, ale czasami nawet najskuteczniejsze metody mogą zawieść. Należy wtedy szukać rozwiązania w zachowaniu dziecka na przestrzeni całego dnia. Może się bowiem okazać, że rytm dobowy dziecka jest zaburzony lub zmaga się z przewlekłym stresem.

Kluczowa jest również aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Nie tylko dlatego, że dzięki niej dziecko się „zmęczy”, ale również z tego powodu, że redukuje stres, zapewnia dobrą zabawę i dotlenia organizm. W tym celu można wyposażyć się w ogrodowy plac zabaw, stworzyć dziecku pokój rozrywki z drabinkami gimnastycznymi lub po prostu zabrać je na spacer do lasu albo parku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *