Jakie ćwiczenia na drążku odciążają kręgosłup?

drazek_do_podciagania_force_worek

Jeśli przez większość dnia siedzisz, odczuwasz ból w kręgosłupie i nie chcesz za kilka lat nabawić się nieodwracalnego schorzenia, powinieneś jak najszybciej zacząć ćwiczyć na drążku do podciągania. Mimo że ten sprzęt może kojarzyć Ci się wyłącznie z siłownią, daje on szansę na pozbycie się bólu i zniwelowanie negatywnych skutków długotrwałego siedzenia. Chcesz poznać ćwiczenia na drążku, które odciążają kręgosłup?

Zwis na drążku: proste, ale skuteczne ćwiczenie na kręgosłup

Chwycić drążek, oderwać nogi od podłoża i wisieć… Czy można to już nazwać zwisem na drążku? Nie! Nawet przy tak pozornie łatwym ćwiczeniu na kręgosłup, potrzebujesz odpowiedniej techniki, aby nie zrobić sobie większej krzywdy.

Zacznij od tego, aby umieścić drążek na odpowiedniej wysokości, przy której nie będziesz musiał kurczyć nóg. Najlepiej sprawdzą się wytrzymałe drążki sufitowe lub ścienne.

Prawidłowa pozycja w zwisie na drążku polega na:

  • ustawieniu głowy prosto względem linii kręgosłupa,
  • aktywnej pracy łopatek (poprzez delikatne ściągnięcie ich w tył) i mięśni stabilizujących,
  • delikatnym skierowaniu łokci do przodu (wyobraź sobie, że chciałbyś złamać drążek na pół).

Dopiero po zastosowaniu powyższych zaleceń, można uznać, że wykonujesz zwis na drążku.

Ćwiczenia na drążku, które odciążają kręgosłup

Zwis na drążku jest ćwiczeniem przeznaczonym głównie do niwelowania bólów kręgosłupa poprzez m.in.: zmniejszanie nacisku na krążki międzykręgowe. Jeśli natomiast chcesz wzmocnić plecy i ustabilizować prostą postawę ciała, zacznij się podciągać na drążku!

To klasyczne ćwiczenie wzmacnia mięśnie pleców i barków, a dodatkowo rozciąga i regeneruje kręgosłup. Może być również dostosowane do umiejętności i siły każdej osoby!

  • Osoby początkujące mogą wykorzystać technikę tzw. negatywów (czyli trenowania wyłącznie fazy opuszczania się w kontrolowany sposób) lub wykonywać… Zwis na drążku! Doskonale przygotowuje i wzmacnia on ciało do podciągania.
  • Osoby średnio zaawansowane mogą skorzystać z gum treningowych, które wspomagają podciąganie, poprzez odciążenie ogólnej masy ciała.
  • Osoby zaawansowane mogą już wykonywać kilka lub nawet kilkanaście powtórzeń podciągania na drążku w kilku seriach.

Dlaczego ćwiczenia na drążku działają kojąco na kręgosłup?

Drążek jest sprzętem, który umożliwia wielofunkcyjny trening w takiej pozycji ciała, która sprzyja zdrowiu. Poprzez ćwiczenia na drążku przestrzenie między kręgami zwiększają się, co sprawia, że nacisk na krążki międzykręgowe jest mniejszy. W następstwie tego następuje lepsze nawilżenie dysków i regeneracja całego kręgosłupa.

Osoby, które borykają się ze stwierdzonymi schorzeniami lub silnymi dolegliwościami kręgosłupa, powinny przed rozpoczęciem ćwiczeń skonsultować się z lekarzem!

drazek_sufitowy_do_pokoju_dla_dzieci

Drążek do podciągania to zdrowa i szczęśliwa rodzina

Ćwiczenia na kręgosłup nie są jedynym zastosowaniem drążka. Ten przedmiot pozwala całej rodzinie na wspólne, radosne i szczęśliwe chwile! Dzieci uwielbiają się kołysać i wisieć, a jeśli dołożysz do tego kilka innych akcesoriów (np. drabinki gimnastyczne lub domowy plac zabaw), stworzysz harmonijny pokój zabaw dla całej rodziny. Wytrzymałe i bezpieczne elementy (także drążki) znajdziesz w sklepie MAŁPISZON, który od lat wspiera całe rodziny w podejmowaniu bezpiecznej aktywności fizycznej w domu lub ogrodzie.

3 komentarzy do “Jakie ćwiczenia na drążku odciążają kręgosłup?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *