Konserwacja siłowni ogrodowej na okres jesienno-zimowy.

siłownia-ogrodowa-na-zimę

Zadbaj o swoje sprzęty – szybko, sprawnie i niedużym kosztem przygotuj je na wilgoć i mrozy!

W przeciągu ostatnich lat stały się stałym elementem naszego otoczenia – znajdziemy je w parkach, na podwórkach, w ośrodkach wypoczynkowych, a nawet w ogrodzie. Siłownie zewnętrzne – bo o nich dzisiaj mowa – to ogólnodostępne sprzęty treningowe, przeznaczone głównie do uprawiania treningu z masą własnego ciała. Dziś opowiemy nieco więcej o konserwacji tych sprzętów. Jak zabezpieczyć siłownię ogrodową przed korozją? Jak przygotować sprzęty siłowni zewnętrznej na okres jesienno-zimowy? Sprawdźmy!

Sprzęty siłowni zewnętrznej

Wśród sprzętów treningowych najczęściej spotykanych na polskich podwórkach, pierwszą pozycję zdecydowanie zajmują drabinki gimnastyczne – pierwsze skojarzenie, jakie w tym momencie przychodzi na myśl, to zapewne pionowa drabina przymocowana do ziemi. Sprzęt kalisteniczny nie musi być jednak nudny, a dobór odpowiedniego zestawu sprawnościowego sprawi, że wytrenuje się na nim zarówno mały, jak i duży Małpiszon! To na przykład zewnętrzne drabinki gimnastyczne z drabinką poziomą i kółkami gimnastycznymi takie jak siłownia ogrodowa energy 3, drabinki ze stanowiskiem do wykonywania dipów takie jak siłownia ogrodowa Power 2, czy odznaczająca się niewielkimi gabarytami i wysoką funkcjonalnością siłownia ogrodowa Power 3.

siłownia_ogrodowa_z_drazkami_power_5

Jak konserwować zewnętrzne sprzęty sprawnościowe?

Sprzęty treningowe wymagają regularnych oględzin, jednak ich przeprowadzenie jest szczególnie ważne w jesienno-zimowej porze roku, kiedy to sprzęty są w szczególności narażone na działanie warunków atmosferycznych. Na co w szczególności zwrócić?

  • Na stabilność poszczególnych sprzętów sprawnościowych.
  • Na elementy narażone na korozję, które należy zabezpieczyć.
  • Na elementy, w które wdała się korozja, którą należy usunąć.
  • Na stan łączeń elementów podwieszanych.
  • Na płynność ruchu elementów ruchomych.

Badanie stanu technicznego siłowni ogrodowej powinniśmy zacząć od sprawdzenia stabilności wszystkich sprzętów treningowych. Zdarza się, że przy nieodpowiednim osadzeniu sprzętów w podłożu, mogą one z czasem stracić swoją stabilność. Siła nacisku wywarta ciężarem osoby trenującej na danym sprzęcie jest w stanie spowodować, że dany sprzęt treningowy zacznie się chwiać. Nie bez znaczenia są tu również warunki pogodowe – wspomniany problem występuje często po intensywnych opadach lub roztopach. Należy więc podejść do każdej z drabinek i spróbować nią „potrząsnąć” – solidnie osadzona drabinka powinna pozostać w bezruchu. Opisywanego problemu unikniesz, jeżeli zamówisz usługę montażu na naszej stronie.

silownia-ogrodowa-Sonne

Kolejna sprawa to dokładne przejrzenie sprzętu pod kątem ubytków w lakierze i farbie oraz miejsc, w które wdała się korozja. Wszystkie sprzęty treningowe z oferty naszego sklepu pokryte są grubą warstwą farby z powłoką antykorozyjną, jednak zawsze istnieje możliwość, że przez czyjeś działanie celowe bądź nieumyślne, kawałek farby mógł odprysnąć. Jeżeli zaobserwujemy takie miejsce, to należy zeszlifować kilka milimetrów farby wokół ubytku i pokryć go nową warstwą farby do metalu przystosowanej do użytku zewnętrznego. Podobnie sprawa wygląda w wypadku miejsc, w które wdała się korozja – z tym że tutaj należy również zastosować aktywną powłokę antykorozyjną.

Jeżeli na terenie Twojej siłowni ogrodowej znajduje się stanowisko do robienia dipów z podłokietnikami drewnianymi, to zwróć uwagę na stabilność mocowań tych podłokietników – powinny być solidnie przymocowane do danego sprzętu. Z kolei, rysy i obtarcia na drewnianych elementach należy pokryć impregnatem do drewna. Jest to szczególnie ważne przed okresem zimowym, kiedy ze względu na częstsze opady i niższe opady, takie ubytki są szczególnie narażone na działanie wilgoci.

Bardzo ważnym punktem oględzin siłowni zewnętrznej jest również sprawdzenie wszystkich elementów podwieszanych pod kątem trwałości mocowań. Drabinki linowe, liny do wspinania czy kółka gimnastyczne powinny być umocowane na nieskorodowanych zawiasach. Jeżeli zaobserwujemy jakiekolwiek uszkodzenia mocowań, linek czy łańcuchów, to powinniśmy skontaktować się z producentem danego sprzętu celem wymiany komponentu lub innego rozwiązania problemu. Ostatnia sprawa to metalowe części ruchome – jeżeli czujesz charakterystyczny opór i przycięcia w trakcie wykonywania ćwiczeń to przepłucz części ruchome wodą pod wysokim ciśnieniem, a następnie po wysuszeniu, zastosuj smar do elementów ruchomych.

Czy powinienem zakrywać plandeką zestawy sprawnościowe na okres zimowy?

Wbrew obiegowej opinii, zakrywanie sprzętów plandeką nie jest konieczne, pod warunkiem że regularnie przeprowadzamy wyżej opisane oględziny i że ich producent zadbał o to, by pokryć je farbą z powłoka antykorozyjną lub lakierem o podobnych właściwościach. Zresztą, czy naprawdę chcesz odmawiać sobie przyjemności street-workoutu na rześkim powietrzu o późnojesiennym, czy wczesnozimowym poranku? W naszych warunkach klimatycznych śnieg zima pojawia się coraz rzadziej, a w siłowni zewnętrznej można korzystać prawie przez cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *