Od jakiego wieku można ćwiczyć na siłowni?

drazek_silownia_dla_dzieci

Dzieci i nastolatkowie coraz częściej interesują się treningiem siłowym. Popularność siłowni wzmacnia powszechny dostęp do Internetu, gdzie można znaleźć wiele informacji na temat efektów tego typu aktywności. W rezultacie rodzice zastanawiają się, od jakiego wieku można trenować na siłowni? Pytanie jest niezwykle ważne, ponieważ zbyt duża intensywność treningowa w młodym wieku, może doprowadzić do problemów ze zdrowiem oraz rozwojem.

Dlaczego nastolatkowie wybierają trening siłowy?

Okres dojrzewania wiąże się ze wzrostem świadomości, dotyczącej własnego ciała. Trening siłowy może służyć, jako narzędzie do zyskania lepszej sylwetki, a co za tym idzie lepszego samopoczucia. Również nastolatkowie wybierają trening siłowy, ponieważ dzięki niemu mogą osiągnąć życiowe profity, które ich interesują.

Motywację do rozpoczęcia treningów siłowych, zwiększają również wzorce otoczenia. Jeśli rodzice nastolatka lub znajomi trenują na siłowni, prawdopodobnie on też tego spróbuje. Jeżeli natomiast w otoczeniu dominuje inny rodzaj aktywności, trening siłowy może wydawać się mniej atrakcyjny. Tym samym, rodzice powinni pokazywać dzieciom różnorodne aktywności i dyscypliny sportowe, aby ich pociechy mogły same zadecydować, czym się zainteresują.

Od jakiego wieku siłownia?

Odpowiedźna pytanie, od jakiego wieku można ćwiczyć na siłowni, zależy od indywidualnych uwarunkowań. Twierdzi się jednak, że bezpieczną granicą jest ukończenie piętnastego roku życia. Czy to oznacza, że wcześniej należy zakazywać dziecku trenowania? Oczywiście, że nie!

Młodsze osoby powinny jednak skupić się na treningu ogólnorozwojowym, powtarzanym od dwóch do trzech razy w tygodniu. W takiej sytuacji ćwiczenia powinny być wykonywane z masą własnego ciała, bez dodatkowego obciążenia. Popularnymi ćwiczeniami ogólnorozwojowymi są m.in.: pompki, przysiady czy podciąganie na drążku.

Bardzo ważna jest również nauka prawidłowej techniki wykonywania ćwiczeń oraz oddychania podczas aktywności. Trening powinien więc odbywać się pod okiem specjalistów, którzy będą czuwać nad bezpieczeństwem i zdrowiem dziecka. Ponadto, nauka techniki w młodym wieku może zaprocentować w dorosłości lepszymi wynikami oraz efektami na treningach.

Rozpoczęcie umiarkowanych treningów w młodym wieku daje mnóstwo profitów w przyszłości. W ten sposób dziecko od najmłodszych lat uczy się regularności i odnotowuje istotne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

Czy dzieci mogą trenować na siłowni?

Dzieci i nastolatkowie mogą trenować na siłowni, ale aktywność musi być dostosowana do ich wieku oraz indywidualnych uwarunkowań. Rozsądek i umiar, pilnowany przez rodziców, jest więc kluczowy! W tym celu warto wyposażyć się w siłownię domową lub ogrodową, gdzie dorośli będą mieli pod kontrolą aktywność swoich dzieci. Własna siłownia to nie tylko prosta droga do dobrego zdrowia i świetnej kondycji, ale również okazja na wspólny czas dla całej rodziny.

W efekcie dziecko zyskuje lepsze zdrowie fizyczne, psychiczne oraz społeczne, co ułatwia osiągnięcie szczęścia i ogólnego dobrostanu w życiu dorosłym.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *