Dzieci potrzebują miejsca do zabawy, które z jednej strony będzie bezpieczne, a z drugiej pozwoli na aktywność fizyczną i ekspresję kreatywności. Zadanie to może spełniać zarówno plac zabaw w domu, jak i plac zabaw w ogrodzie. Oba rozwiązania różnią się jednak od siebie pewnymi szczegółami. Warto je znać, nim przystąpisz do dalszych działań.
Jak zbudować plac zabaw w domu?
Plac zabaw w domu ma zazwyczaj mniejszą przestrzeń do zabawy niż jego odpowiednik w ogrodzie. Nie oznacza to jednak mniejszych możliwości na interesujące zestawy!
Plac zabaw w domu może zostać zbudowany na podstawie kompletnego zestawu lub pojedynczych komponentów (np. zjeżdżalni, huśtawek, drabinek gimnastycznych lub domków do zabawy). Można również łączyć ze sobą gotowe elementy i modyfikować je pod kątem potrzeb dziecka. W rezultacie powstanie domowe miejsce rozrywki, umożliwiające realizację zabaw:
- ruchowych (np. deski do balansowania, drabinki i ścianki wspinaczkowe),
- twórczych (np. ściana pomalowana farbą tablicową),
- konstrukcyjnych (np. budowanie bazy z dostępnych przedmiotów domowych),
- manipulacyjnych (np. tablice interaktywne).
Ze względu na dostępność takich przedmiotów jak: stół, ściana czy koce i poduszki, domowy plac zabaw umożliwia łatwą realizację zwłaszcza zabaw twórczych i konstrukcyjnych.


Czy plac zabaw w ogrodzie oznacza tylko aktywność fizyczną?
Wystarczy niewielka przestrzeń zieleni, aby zbudować dziecku ogrodowy plac zabaw. Przemyślana konstrukcja umożliwia przede wszystkim rozwój sprawności ruchowej, zdolności motorycznych oraz poszczególnych zmysłów.
Czy to jednak jedyna zaleta placu zabaw w ogrodzie?
Pomimo tego, że domowy plac zabaw daje łatwiejszy dostęp do narzędzi, wykorzystywanych w zabawach twórczych, to plac zabaw w ogrodzie również pozwala na rozwój wyobraźni i kreatywności. Jest to możliwe poprzez m.in.: tematyczne place zabaw z domkami.


Co więcej, różnorodność dostępnych zestawów, pozwala wybrać taki ogrodowy plac zabaw, który będzie zawierał m.in.:
- kosz do koszykówki,
- kopułę wspinaczkową,
- zjeżdżalnię,
- drążki,
- drabinki,
- piaskownicę,
- huśtawki,
- slacklines.
W rezultacie dziecko otrzymuje mnóstwo możliwości do rozwoju wyobraźni i kreowania własnej przestrzeni na zabawę. Ponadto plac zabaw w ogrodzie pozwala spędzać czas na świeżym powietrzu w otoczeniu natury. Kontakt z owadami i roślinami uczy dzieci szacunku do przyrody oraz pobudza ich wyobraźnię.

Plac zabaw w domu czy plac zabaw ogrodzie?
Zarówno plac zabaw w domu, jak i plac zabaw w ogrodzie ma mnóstwo zalet. Ten pierwszy pozwala dzieciom na relatywnie większą ekspresję twórczą i konstrukcyjną, a drugi na kontakt z naturą i aktywność ruchową. Bez względu jednak na Twój wybór, dziecko otrzyma własne miejsce do zabawy, które pozwoli mu aktywnie, produktywnie i kreatywnie spędzić czas wolny. Twoim zadaniem jest zadbać o jego bezpieczeństwo poprzez wybór sprawdzonych placów zabaw. Znajdziesz je w sklepie MAŁPISZON, gdzie pracują ludzie, którzy wiedzą, z czym wiąże się wychowanie dzieci.