Po co deska do balansowania?

kocyk-na-bujak-dla-dzieci-zabawki

Deski do balansowania to wielofunkcyjny sprzęt zabawowy, który z pewnością docenią mali amatorzy spędzania czasu w domowych bawialniach czy salach zabaw. Nauka równowagi, rozwój psychomotoryczny, wyrobienie nawyków aktywnego spędzania wolnego czasu, usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wyzwalanie kreatywności… – deska do balansowania dla dzieci to sprzęt, którego zalety można długo wymieniać. Dziś postaramy się nieco przybliżyć Państwu charakterystykę tego wyjątkowego sprzętu zabawowego, opiszemy poszczególne modele, a także możliwości ich wykorzystania. Wybór jest naprawdę szeroki, niektóre deski dla dzieci do balansowania mogą pełnić funkcję bujaka, inne mostku, który z pewnością znajdzie zastosowanie jako element większej konstrukcji na placu zabaw!

Deski do balansowania dla dzieci – rodzaje

  • Deska balansująca to uniwersalny sprzęt zabawowy dostępny w kilku postaciach – najbardziej popularne to klasyczne deski do balansowania, bujaki drewniane, równoważnie i dyski balansujące. Niezależnie od rodzaju, z pomocą każdego z tych sprzętów wykonamy szereg ćwiczeń mających korzystny wpływ na zachowanie równowagi i balansu ciała, a także utrzymania prawidłowej postawy. Deska do balansowania wykonana jest z wysokiej jakości sklejki o prostokątnym, wklęsłym kształcie. Deskę można także wykorzystać jako most, zjeżdżalnię dla samochodów lub siedzisko – przykładem tego typu produktu jest na przykład deska do balansowania Junior.
deska_do_balansowania_korkowa_w_pokoju
  • Bujak drewniany, pod względem konstrukcji zbliżony jest do deski balansującej. Podstawową różnicą są poręcze umieszczone po bokach oraz szczebelkowa konstrukcja podstawy bujaka. Bujak może pełnić role nie tylko sprzętu do nauki zachowania równowagi, ale również łóżeczka bujanego – wyczerpany zabawą maluch, może położyć się w nim wygodnie, a zastosowanie prostego w instalacji kocyka do bujaka drewnianego, pozwoli zregenerować energię po nawet najbardziej wyczerpującej sesji zabawy.
bujak_drewniany_kolorowy_zielony_dziewczynka
  • Równoważnia i dysk balansujący, to sprzęty zabawowe wykonane z naturalnego drewna, oba posiadają obłą podstawę, dzięki czemu również na nich wykonamy szereg ćwiczeń mających za zadanie naukę utrzymania równowagi, integrację sensoryczną, przeciwdziałanie płaskostopiu, czy wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za poprawną podstawę. Ciekawą alternatywą dla klasycznej deski balansującej, jest deska do balansowania – huśtawka 2w1. Jest to sprzęt odpowiedni do wykorzystania w ogrodzie jako huśtawka, oraz sprzęt do trenowania. Dzięki zastosowaniu specjalnych drewnianych rączek, umieszczonych na olinowaniu sprzętu, dziecko może balansować w trakcie bujania. Zaleca się jednak, aby w trakcie zabawy, pozostawało pod czujnym okiem rodzica.
dysk_balansujacy_drewniany

Zabawa z deską do balansowania

Zabawa na desce do balansowania wyrabia u malucha nawyk łapania równowagi i ułatwia naukę chodzenia. Jest to jednak wyłącznie podstawowe zadanie tego sprzętu, a korzyści, jakie niesie za sobą uprawianie aktywności przy wykorzystaniu deski balansującej, jest znacznie więcej. Trening z deską balansującą usprawniana koordynację na linii wzrok – ruch, tak więc wyrabia w sobie nawyk lepszego rejestrowania otoczenia w trakcie wykonywania ruchu.

Nie można także nie wspomnieć o ogólnym, korzystnym wpływie zabawy z deską balansującą na kondycję fizyczną dziecka. Deska balansująca to sprzęt rehabilitacyjny, jednym z jej wielu zadań jest wspieranie rozwoju mięśni, odpowiadających za utrzymanie prawidłowej postawy. Zabawa z deską może stanowić doskonale uzupełnienie planu ćwiczeń korekcyjnych, a także, jeśli nie przede wszystkim, rozładować nieskończone pokłady energii malucha!

deska do balansowania

Deska do balansowania – od jakiego wieku?

Zabawa z deską do balansowania uczy równowagi, pozwala pewniej stanąć dziecku na dwóch nogach. Wydawałoby się więc, że jest to sprzęt dedykowany dzieciom w wieku od 8, do 18 miesięcy, które dopiero zaczynają chodzić. Jednakże deska balansująca to sprzęt o niezwykle szerokim zastosowaniu, odpowiedni zarówno dla jednorocznego malucha, jak i 8-latka, należy jednak pamiętać, że nie zaleca się samodzielnej zabawy przed ukończeniem 7-8 roku życia, dlatego młodsze dzieci powinny bawić się na desce przy asekuracji rodzica.

deska_do_balansowania_rockerboard_dziecko

Deska do balansowania dla dorosłych i dzieci

Zwróć uwagę na wytrzymałość danej deski. Większość modeli wykazuje się odpornością na obciążenie wynoszącą nawet 150 kg. Dobrym przykładem jest tutaj deska do balansowania Profi, deska ta może zostać wykorzystana jako przyrząd gimnastyczny zarówno przez osobę dorosłą, jak i rodzica. Wysoka wytrzymałość na obciążenie sprawia, że rodzic może z niej również korzystać wraz z podopiecznym, wspólne wykonywanie treningów pozwala jeszcze lepiej zakorzenić w maluchu zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz podejmowania się aktywności fizycznych.

Pamiętaj, aby przy wyborze sprzętu zabawowego zawsze kierować się jakością wykonania. Zabawa ze sprzętem wykonanym z materiałów niewiadomego pochodzenia, może być tragiczna w skutkach – deski potrafią pękać, a ich uszkodzenie w trakcie zabawy niestety, może zakończyć się wypadkiem. Dlatego w ofercie naszego sklepu znajdziesz wyłącznie atestowane deski do balansowania i bujaki. Sprzęt pochodzi od sprawdzonych producentów i został wykonany z dbałością o detale. Wszystkie elementy desek oraz bujaków, zostały pokryte hipoalergicznym lakierem lub farbą, to sprzęt w pełni bezpieczny i gotowy, by służyć przez lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *