Prezent dla trzylatka

Wielu rodziców zastanawia się, co kupić na prezent dla trzylatka? Poniżej przedstawiamy wskazówki odnoszące się do jego dopasowania i konkretne autorskie propozycje.

Prezent trzeba dostosować do potrzeb i umiejętności dziecka

Kupując prezent dla trzylatka, warto wziąć pod uwagę jego aktualny psychofizyczny rozwój. Co zatem wyróżnia dziecko w tym wieku?

 • Dla sfery fizjologiczno-biologicznej charakterystyczny jest przede wszystkim szybki rozrost organizmu. Udoskonaleniu podlega wiele jego funkcji. Sprawność motoryczna oraz fizyczna także podlegają usprawnieniu. Dla dziecka w tym wieku chodzenie na czworaka, skakanie na jednej nodze albo np. wieszanie się na rękach są jak najbardziej osiągalne i nie sprawiają mu większych trudności.
 • Procesy poznawcze u trzylatka przebiegają w sposób dynamiczny – taki maluch już bardzo dużo pamięta i wiele kwestii zdołał sam przyswoić. Tym, co sprawia mu dużą trudność, jest skoncentrowanie uwagi tylko na jednym temacie – warto o tym pamiętać, zwłaszcza podczas wybierania dla niego prezentu. Równie istotne jest to, że dziecko w tym wieku bardzo interesuje się tym wszystkim, co jest  blisko niego – z tego względu łatwo nakierować jego uwagę na wcześniej zaplanowany cel.
 • Systematycznie wzrasta jego koordynacja wzrokowo-ruchowa. Tym samym ręce trzylatka są już na tyle sprawne, że może on samodzielnie zaspokajać swoje potrzeby (np. higieniczne, fizjologiczne). 
 • Poziom rozwoju społecznego u dziecka w tym wieku wygląda w ten sposób, że ono dopiero powoli zaczyna zwracać uwagę na te wszystkie osoby, które, np. na placu zabaw, ma wokół siebie. Co prawda trzylatek może już zaczynać wykazywać chęć utrzymywania kontaktów z rówieśnikami, ale ma z tym spore trudności. Zazwyczaj jest tak, że bardziej się bawi obok niż z tym drugim dzieckiem. Z tego względu bardzo ważne jest to, żeby mu te kontakty z rówieśnikami zapewniać – i to możliwie jak najczęściej.

Co może sprawić największą przyjemność trzylatkowi?

 • Nie ma chyba dziecka, które nie lubiłoby bawić się na placu zabaw. Być może więc warto sprawić mu właśnie tak i urodzinowy prezent. Jeśli dysponuje się własnym podwórkiem albo ogrodem, to optymalnym wyborem będzie ogrodowy plac zabaw. Dzięki takiemu podarunkowi dziecko wiele zyska – przede wszystkim będzie więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i w ruchu. Oprócz tego jego rodzice nie będą już musieli tak często z nim wychodzić na pobliski publiczny plac zabaw, bo przecież o wiele lepszy maluch będzie miał u siebie – do dyspozycji własnej i wszystkich swoich gości.
 • Huśtawka ogrodowa podwójna to może być kolejny bardzo udany prezent. W końcu huśtać lubią się wszystkie dzieci, a podwójna huśtawka sprawi, że frajda będzie jeszcze większa. Dzięki niej kolejka do huśtania w sposób znaczący się skróci, a to ważne u dzieci w tym wieku, bo one nie są zbyt cierpliwe i nie potrafią spokojnie czekać, aż nadejdzie ich kolej (na huśtanie).
huśtawka-bocianie-gniazdo-80-cm-żółty
 • Teraz na publicznych placach zabaw nie zawsze jest bezpiecznie – zwłaszcza piaskownice stanowią poważne zagrożenie. Często się zdarza, że nie są one odpowiednio zabezpieczone i wiele zwierząt załatwia do nich swoje potrzeby. Oprócz tego można tam natknąć się na połamane zabawki albo resztki starego jedzenia, a to może zagrażać i zdrowiu, i bezpieczeństwu dzieci. Czy można temu w jakiś sposób zaradzić? Okazuje się, że tak, bo teraz bez problemu można się zaopatrzyć w specjalną zamykaną piaskownicę. Dzięki niej dziecko będzie mogło do woli robić babki z piasku i bawić się w o wiele bardziej komfortowych i bezpiecznych dla niego warunkach.
 • Jeśli rodzice nie mają własnego podwórka ani ogrodu, to warto postawić na prezent, który będzie ozdobą dziecięcego pokoju. Wówczas bardzo dobrym pomysłem może być podarowanie trzylatkowi namiotu tipi (lnianego albo bawełnianego). Dzięki niemu dziecko będzie miało kapitalną kryjówkę i miejscówkę do wielu atrakcyjnych zabaw. Dzięki takiemu namiotowi będzie mogło do woli urzeczywistniać swoje zabawowe fantazje.
 • Basen z kulkami również wzbudzi dziecięcą radość. Dzięki niemu dziecko zyska nowe bodźce i możliwość nadgonienia (w zakresie rozwoju sensorycznego) szybciej rozwijających się rówieśników. Ponadto kulki z takiego basenu mogą zostać użyte do wielu innych, całkowicie odrębnych zabaw. Wystarczy, że w pokoju znajdą się inne dzieci – one z pewnością szybko wymyślą nowe zastosowania dla tak wielu kolorowych piłek.
basen z kulkami Easy Airpool

Warto pamiętać o tym, że dziecko w tym wieku potrzebuje przede wszystkim dużo troski i uwagi. Tym samym materialnym prezentom powinny towarzyszyć niematerialne uczucia i emocje (obowiązkowo pozytywne). Poza tym kluczowe jest to, żeby się tymi nowymi zabawkami, przynajmniej od czasu do czasu, z trzylatkiem pobawić. Ten wspólnie spędzony czas z pewnością szybko zaprocentuje.

2 komentarzy do “Prezent dla trzylatka

  • admin says:

   Witam, jeśli mowa o siatkach wspinaczkowych, to jak najbardziej, są ofercie, proszę w wyszukiwarce wpisywać 'siatka wspinaczkowa”. Pozdrawiamy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *