Prezentownik dla dzieci w różnym przedziale wiekowym

prezentownik

Prezentownik dla dzieci – pomysły na świąteczne prezenty dla dzieci w różnym przedziale wiekowym

Święta za pasem i czas najwyższy pomyśleć o świątecznych upominkach. Lepiej to zrobić już teraz, żeby prezenty na czas trafiły pod choinkę. Obecnie jest bardzo dużo różnych rzeczy do wyboru, ale w tym gąszczu różnego rodzaju zabawek i przedmiotów łatwo się pogubić i trudno wybrać to, co faktycznie się dziecku i przyda, i spodoba. Poniżej prezentujemy nasze wskazówki i rekomendacje.

Coś dla najmłodszych maluchów: 0-12 miesięcy

Mata sensoryczna

Mata sensoryczna to niezwykle wartościowa zabawka edukacyjna. Dzieci mogą z niej korzystać już od pierwszych dni życia. To wyjątkowo bezpieczna i atrakcyjna dla wszystkich maluszków „powierzchnia”. Przebywając na niej, dziecko będzie się mogło bawić oraz rozwijać. Przede wszystkim zacznie poznawać nowe kształty oraz kolory. Oprócz tego posłuży ona także do jego stymulacji. Rozwinięciu i pobudzeniu będą podlegały zmysły i zdolności psychoruchowe.

Mata sensoryczna, jeśli tylko zostanie we właściwy sposób dobrana, wspomoże rozwój dziecięcego wzroku, słuchu oraz dotyku. To powierzchnia, na której maluchowi będzie wygodnie. Poza tym dzięki niej przez cały czas będzie on mógł obserwować swoich rodziców, czy też opiekunów, a to bardzo ważne dla jego poczucia bezpieczeństwa. Dla rodziców też, bo oni dzięki niej będą mogli (w spokoju) wykonywać inne domowe obowiązki.

Bujak drewniany

Ten sprzęt bardzo dobrze się sprawdzi w zakresie treningu równowagi. Korzystanie z niego wzmocni także mięśnie stabilizujące, a to bardzo ważne w przypadku maluszka, który jest jeszcze bardzo „kruchy” i delikatny. Bujak drewniany to przykład kolejnej zabawki, która będzie stymulowała dziecięcy rozwój. Jej największa zaleta jest taka, że może pełnić  wiele funkcji. Dzięki niej dziecko będzie się harmonijnie rozwijać (zwłaszcza jego układ mięśniowy).

Oprócz tego sprawdzi się podczas jego uspokajania, czy też kołysania do snu. Ponadto jest to bardzo przydatna zabawka. Dziecko będzie mogło z niej korzystać także i wtedy, gdy będzie starsze. Wówczas posłuży mu np. jako ławeczka, stolik, most, a nawet i namiot (gdy wykorzysta do jego stworzenia inne domowe gadżety – np. koc i krzesło).

Propozycje dla dziecka od 1 do 3 roku życia

Piaskownica

Zabawa z piaskiem rozwija dziecięcą wyobraźnię, kreatywność oraz pomysłowość. Co prawda przyda się, dopiero gdy się ociepli, ale warto zaopatrzyć się w nią wcześniej, bo wtedy to się najbardziej opłaca. Wiele osób uważa, że tego rodzaju sprzęt jest zbędny. Według nich dzieciom powinny wystarczyć publiczne place zabaw, na których są m.in. piaskownice. Nie jest to do końca prawda, bo ich stan (zwłaszcza ten higieniczno-sanitarny) bywa bardzo zły.

Posiadanie własnej piaskownicy umożliwi dbanie o jej „kondycję”. To się później przełoży i na jakość zabawy, i na zdrowie dziecka. Dzieci lubią spędzać czas razem, a wspólna zabawa w piaskownicy z pewnością to ułatwi. Ich kompetencje socjalizacyjne i inteligencja emocjonalna także na tym zyskają.

Deska do balansowania dla dzieci

To przykład sprzętu, który sprawdzi się w zakresie treningu równowagi. Deska balansująca to zabawka, którą dziecko bardzo długo się nie znudzi. Z czego to wynika? Przede wszystkim z tego, że będzie ono mogło z niej korzystać na wiele różnych sposobów. Oprócz tego, że posłuży jako zjeżdżalnia, czy też huśtawka, sprawdzi się również jako most albo krzesełko.

Warto jeszcze nadmienić, że jest to sprzęt, który wpływa pozytywnie na rozwój umysłowy dzieci. Regularne i częste przesuwanie ciała, z jednej strony na drugą, poprawia połączenie, jakie jest obecne między półkulami dziecięcego mózgu.

Pomocnik kuchenny

Wszystkie dzieci bardzo lubią pomagać swoim rodzicom. Pomocnik kuchenny im to ułatwi, bo dzięki niemu łatwiej im będzie usadowić się wygodnie, np. przy rodzicu, który będzie przygotowywał obiad. Oprócz tego taki sprzęt sprawi, że dziecko będzie bardziej samodzielne.

Za jego przyczyną będzie ono mogło, bez niczyjej pomocy, wziąć coś, np. z szafki, która dotychczas była dla niego zbyt wysoka. Ponadto pomocnik kuchenny będzie mógł zostać wykorzystany także i do zabawy (np. w dom albo w sklep).

Rekomendacje dla dzieci od 3 do 6 roku życia

Namiot tipi

Namiot tipi sprawi, że dziecięcy pokój zamieni się w bajkową krainę. Dzięki niemu dziecko zyska efektowną kryjówkę i miejsce, gdzie się będzie mogło uspokoić, czy też wyciszyć. Nie wszystkie dzieci lubią spędzać czas w prawdziwych namiotach, które rozkłada się np. podczas biwaku.

Dla nich możliwość posiadania namiotu we własnym pokoju to rozwiązanie idealne, bo otrzymują atrakcyjne, ale i zarazem bezpieczne schronienie – w końcu tam nie przyjdą mrówki ani żadni inni niemile widziani „goście”.

Basen z kulkami

Basen z kulkami wspomoże wszechstronny i harmonijny rozwój dziecka. Bardzo ważne właściwości posiadają przede wszystkim znajdujące się w nim kolorowe kulki. Dzięki nim można nauczyć dziecko odróżniać kolory oraz liczyć. Oprócz tego, jeśli doklei się do nich litery, nauka czytania także powinna być dla malucha atrakcyjna. Oczywiście na chwile beztroskiej zabawy też trzeba dziecku pozwolić. Zresztą, nurkowanie i przeciąganie się w tym basenie również będzie korzystne (przede wszystkim dla małej i dużej motoryki).

Kontrolowanie pracy nóg i rąk, chwytanie i utrzymywanie równowagi – nad tym wszystkim dziecko będzie mogło w przyjemny dla niego sposób popracować. Nie bez znaczenia jest także i to, że basen z kulkami można również wykorzystać do ćwiczeń sensorycznych, a one bardzo dobrze wpłyną na m.in. na dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Co można kupić dzieciom, które mają od 6 do 10 lat?

Huśtawka domowa

Nie ma dziecka, które nie lubiłoby się huśtać. Z tego względu huśtawka domowa, którą można zamontować w domu, będzie bardzo udanym prezentem. Tego rodzaju rozrywka sprawi, że dziecku łatwiej będzie się wyciszyć i uspokoić. Oprócz tego,podczas tej, jakże przyjemnej czynności, łatwiej mu będzieprzemyśleć wszystkie wydarzenia z ostatnich godzin, czy też dni. To może być też sposób na poprawę humoru albo na to, żeby się pocieszyć po jakimś niepowodzeniu.

Oprócz tego może ona wspomóc socjalizację i relacje z innymi dziećmi. W końcu do zabawy można zaprosić dzieci z sąsiedztwa albo np. kuzynów. Co prawda każdy będzie musiał poczekać na swoją kolej, żeby się pohuśtać, ale to także ma pewną wartość. Dziecko powinno przecież wiedzieć, że nie zawsze można mieć do wszystkiego dostęp od razu (bez żadnych ograniczeń).

Ogrodowy plac zabaw

Własny plac zabaw to marzenie każdego dziecka. Dzięki niemu częściej będzie ono przebywało na świeżym powietrzu i łatwiej mu będzie nawiązać dobre relacje z rówieśnikami. Oprócz tego taki sprzęt zapewni mu także bezpieczeństwo i komfort podczas codziennego użytkowania.

To szczególnie cenne w czasach, gdy wiele publicznych placów zabaw jest niebezpiecznych (nikt ich nie konserwuje ani regularnie nie sprawdza ich stanu technicznego).

Domowy plac zabaw

Domowy plac zabaw dla dzieci to prawdziwy małpi gai dla naszych pociech. Co jest niezbędne, aby dziecko rosło silne i zdrowe? W celu wzmocnienia odporności malucha przestrzegaj prostych zasad: prowadź zdrowy tryb życia, zapewnij dziecku odpowiedni wypoczynek, odżywianie, tryb życia i oczywiście właściwe warunki do rozwoju psychicznego i fizycznego.

Domowe place zabaw to miejsce, gdzie dziecko w trakcie zabawy wykonuje szereg ćwiczeń, co sprzyja rozwoju naszych pociech.

Pomysły na świąteczny upominek dla dzieci od 10 do 15 roku życia

Drabinka gimnastyczna

Jeśli dziecko lubi ćwiczyć, chodzi na akrobatykę albo np. na balet, to tego rodzaju sprzęt bardzo mu się przyda. Oprócz tego drabinka gimnastyczna będzie mogła zostać wykorzystana podczas rehabilitacji albo zajęć korekcyjnych. Oczywiście dzieci będą ją mogły użyć także i do zabawy.

Jeśli doda im się do niej kapę i krzesła to z pewnością „wyczarują” iście bajkowe budowle, czy też „miejscówki”. Tak naprawdę jedyne, co je wtedy ogranicza, to wielkość przestrzeni, którą dysponują oraz ich własna wyobraźnia.

Pufa worek i podnóżek

Dzieci lubią czuć się w swoim pokoju swobodnie. Oczywiście biurko i dopasowane do niego krzesło jest im niezbędne, ale podczas nieformalnych spotkań z przyjaciółmi znacznielepiej sprawdzą się bardziej wygodne siedziska – takie jak pufa worek i podnóżek. Dzięki nim dzieci poczują się bardziej swobodnie, bo będą mogły usadowić się w naprawdę komfortowej i wygodnej dla nich pozycji.

Takie siedzisko zbliża, bo skraca się dystans między osobami, które blisko siebie siedzą. Oprócz tego łatwo je przemieścić w dogodne (także i podczas zabawy) miejsce, a to niezwykle użyteczne, gdy pojawią się nowi goście albo pomysły.

Co można podarować nastolatkom, które już skończyły 15 lat?

Siłownia domowa

Młodzi ludzie coraz więcej uwagi przywiązują do tego, jak wyglądają. Równie ważne jest dla nich to, żeby być w formie. Często się zdarza, że uprawiają wiele różnych dyscyplin. Wówczas dbanie o kondycję fizyczną to podstawa. Oczywiście można to robić w ramach zorganizowanych zajęć na siłowni, ale nie zawsze jest na to czas. Kiedy ma się swój sprzęt do ćwiczeń, łatwiej jest się zmobilizować, a oprócz tego jest to bardzo wygodne, bo nie trzeba nigdzie dojeżdżać.

Oprócz tego taki dobrze dobrany sprzęt (gdy ma na swoim wyposażeniu np. wyciąg górny i dolny oraz drabinkę gimnastyczną) pozwala na przeprowadzenie w pełni profesjonalnych treningów. Można to robić samodzielnie albo pod okiem trenera, którym może zostać np. przyjaciel, który również lubi w wolnym czasie popracować nad swoją kondycją oraz formą.

Drążek do podciągania sufitowy

Posiadanie drążka ułatwia wykonywanie różnego rodzaju siłowych ćwiczeń. Można wręcz powiedzieć, że to niezbędny gadżet każdego miłośnika zajęć na siłowni. Z tego względu warto o nim pomyśleć, gdy dziecko ma już podstawowy sprzęt do ćwiczeń.

Rozciąganie kręgosłupa i podciąganie z pewnością wpłyną pozytywnie i na siłę mięśni, i na postawę. Jeśli więc w domu nie ma go jeszcze na wyposażeniu, to warto się w niego jak najszybciej zaopatrzyć.

2 komentarzy do “Prezentownik dla dzieci w różnym przedziale wiekowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *