Rodzaje aktywności fizycznej, a wiek dziecka – czyli o tym, co i kiedy wolno, a czego nie

scianka_wspinaczkowa_do_pokoju_z_nadrukiem_drewno

Aktywność fizyczna dziecka wpływa na jego rozwój emocjonalny, fizyczny, umysłowy oraz społeczny. Właśnie dlatego tak istotne jest, aby zapewnić mu ją w odpowiedniej ilości, natężeniu oraz formie (postaci).

Jak często dziecko powinno codziennie być w ruchu?

Z badań WHO wynika, iż dzieci w wieku od 5 do 17 lat mają następujące zapotrzebowanie na ruch:

  • 60 minut wysiłku w ciągu dnia o różnej intensywności – wszystkie wykonywane wówczas ćwiczenia powinny być różnorodne,
  • 5 razy w ciągu tygodnia każde dziecko powinno być w intensywnym ruchu przez 30 minut,
  • 3 razy w ciągu tygodnia przez 15 minut najmłodsze dzieci powinny wykonywać te z ćwiczeń, które poprawią ich gibkość, a oprócz tego wzmocnią ich mięśnie.

Jaki rodzaj ruchu służy dzieciom?

Kluczowy jest w tym wypadku ich wiek, bo to on determinuje ilość i rodzaj optymalnego dla nich ruchu.

Okres wczesnego dzieciństwa (od urodzenia do 6 roku życia)

W tym wieku dziecko podlega najbardziej intensywnemu rozwojowi motorycznemu. Pojawiająca się wówczas hiperaktywność jest skorelowana z nie do końca jeszcze wtedy w pełni ukształtowanym oraz dojrzałym układem nerwowym. Można powiedzieć, że wtedy obciążenie wysiłkowe działa jak stymulator, który pobudza optymalny dla dziecka rozwój motoryki (małej i dużej).

Wskazany jest wówczas wszelkiego rodzaju ruch – ważne, by zapewnić dziecku bezpieczną przestrzeń (podłoże) – twarde i solidne materace gimnastyczne z pewnością się wtedy przydadzą.

Ważne, aby w przypadku dzieci najmłodszych zawracać baczną uwagę na to, czy przebywają one w pozycji, która jest zgodna z ich aktualnym rozwojem ruchowym.

Bardzo dobrze sprawdzi się wtedy basen, rowerek (najpierw z podpórkami), hulajnoga, wrotki oraz sanki. Aktywność na domowym placu zabaw również jest wskazana.

Młodszy wiek szkolny (od 6 do 12 roku życia)

W tym wieku dzieci nadal mają bardzo duże zapotrzebowanie na ruch. Poza wyżej wymienionymi formami aktywności świetnie sprawdzą się wtedy np. codzienna porcja aktywności na podwórku. Odwiedzanie różnego rodzaju boisk sportowych, także jest jak najbardziej wskazane. Ważne, żeby ruch, który będzie wtedy uprawiało dziecko, był możliwie jak najbardziej różnorodny. Zajęcia z akrobatyki, piłka nożna, trampoliny, taniec i ścianki wspinaczkowe, to przykłady właściwych dla dziecka w tym wieku form ruchu.

Okres dojrzewania płciowego (od 12 do 18 roku życia)

W tym wieku dochodzi do zakłócenia wcześniejszego rozwoju motorycznego. Ma to związek z nieharmonijnym oraz bardzo szybkim wzrostem poszczególnych części ciała u młodych ludzi. Finalnie pojawia się u nich wtedy tzw. niezborność ruchowa.

Oczywiście wcale to nie oznacza, że młodym ludziom ruch jest wówczas niepotrzebny. Jest wręcz na odwrót, bo jest on jak najbardziej wskazany. Na co postawić? Wszystko zależy od tego, jaka forma ruchu będzie danemu młodemu człowiekowi najbardziej odpowiadała. Wybierać można spośród np.: aerobiku, stretchingu, różnych gier zespołowych, pilatesu, ścianki wspinaczkowej oraz np. badmintona.

silownia_ogrodowa_dla_dzieci_workout
silownia_ogrodowa_dla_dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *