Wpływ dobrze ukierunkowanej aktywności fizycznej na funkcjonowanie dzieci z zaburzeniami ADHD

deska do balansowania dla dziecka

ADHD to zespół nabytej nadpobudliwości psychoruchowej – czyli po prostu rodzaj zaburzenia hiperkinetycznego, dla którego charakterystyczne są objawy takie jak:

  • nadruchliwość,
  • zaburzenia koncentracji,
  • nadmierna impulsywność.

Tego rodzaju schorzenie wymaga specjalistycznego leczenia medycznego. Jednak oprócz niego każdy rodzic może również w warunkach domowych przyczynić się do poprawy stanu zdrowia swojego dziecka. Tak naprawdę nawet codzienna zabawa – oczywiście ta skorelowana z odpowiednio ukierunkowaną aktywnością fizyczną, może przynieść satysfakcjonujące wszystkich rezultaty.

Organizacja ukierunkowanych zabaw – podstawowe założenia

Dzieci z ADHD potrzebują uporządkowanej rzeczywistości – w niej o wiele łatwiej jest im się odnaleźć. Warto więc zatroszczyć się o to, by w ich pokoju nie było zbyt wiele przedmiotów (również zabawek). Zamiast na kilkanaście małych, lepiej postawić na jedną większą, ale za to wielofunkcyjną (np. na ściankę wspinaczkową albo na drabinkę gimnastyczną).

W tym wypadku zabawa dziecka powinna podlegać pewnej kontroli – oczywiście trzeba mu pozwolić na rozładowanie piętrzącej  się w nim energii – ale z drugiej strony trzeba również zadbać o to, by miało ono odpowiednie warunki do wyciszenia (np. wygodny materac i lampkę nocną, która będzie zapewniała stonowane i ukierunkowane punktowo oświetlenie).

Zabawy ruchowe (takie jak np. ruch na świeżym powietrzu i korzystanie ze wszystkich możliwości domowego placu zabaw) powinny być przeplatane z tymi uspakajającymi (może to być np. lepienie z plasteliny, rysowanie, malowanie układanie puzzli itd.). W celu zwiększenia koncentracji dziecka oraz zniwelowania chaotyczności wykonywanych przez nie ruchów można także zaproponować mu zabawę w obrysowywanie wzorów (do tego celu można np. wykorzystać różne kuchenne akcesoria). Dzięki tego rodzaju zajęciom dziecko powoli się wyciszy i będzie w odpowiedniej formie, żeby np. zacząć odrabiać lekcje.

Jeśli dziecko preferuje ruch na świeżym powietrzu, należy to uszanować. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że w tym wypadku optymalne będą małe grupy rówieśnicze (2 -3 osoby). Bez względu na liczbę bawiących się ze sobą dzieci trzeba pilnować, żeby nie pojawiły się tam żadne zachowania agresywne. Poza tym stopniowo trzeba tam oswajać dziecko z tym, czym jest kompromis oraz ustępstwa. Musi ono sobie uświadomić, że nie zawsze wszyscy będą mieli takie samo zdanie albo cele jak ono. Im wcześniej do tego dojdzie, tym lepiej.

metalowe_drabinki_gimnastyczne_dla_dzieci_family

Zabawa w pojedynkę także może wpłynąć na nie w sposób pozytywny – a wszystko za sprawą tego, że takie grupowe zabawy szybką męczą i wyczerpują dzieci z ADHD.

Warto jeszcze dopowiedzieć, że wszelkiego rodzaju ćwiczenia fizyczne stanowią świetny sposób na czynne spędzanie wolnego czasu, a oprócz tego pozwalają na bezpieczne wyładowanie nadmiaru energii. Dobrze sprawdzą się w tym wypadku sporty takie jak bieganie, pływanie albo jazda na rowerze. Wszystkie one uwalniają napięcie i sprawiają, że dziecko się rozluźnia. W takim stanie znacznie łatwiej jest mu później odnaleźć się podczas zadań wymagających skupienia oraz koncentracji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *