Zabawki sensoryczne na prezent – jakie wybrać?

mata sensoryczna

Zimowa aura zadomowiła się już na dobre za naszymi oknami – temperatury spadną w okolice zera, pierwsze płatki śniegu pofruną z nieba, a my zaczniemy rozważać, jakie prezenty pozostawić pod choinką. Najlepiej tych rozważań nie pozostawiać na ostatni moment – dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy kilka pomysłów na ciekawy prezent dla małego Małpiszona. Zapraszamy do dalszej lektury!

Zabawka sensoryczna – co to takiego?

Zabawka sensoryczna wspiera rozwój umysłowy i fizyczny dziecka poprzez zabawę. Taki przedmiot stymuluje zmysły wzroku, słuchu, dotyku, a czasem nawet węchu i smaku. Większość tego typu zabawek stworzono z myślą o najmłodszych – to właśnie na pierwsze miesiące życia Malucha przypada najintensywniejszy rozwój zmysłów, dzięki którym dziecko zaczyna odkrywać świat, poczynając od najbliższego otoczenia. Dlatego tak ważne jest wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka a jak wszystkim powszechnie wiadomo – nauka poprzez zabawę jest jedną z najskuteczniejszych metod edukacyjno – rozwojowych.

Rozwój zmysłów poprzez zabawę – jak zdobyć uwagę dziecka?

Jak rozwijać zmysły poprzez zabawę? Przede wszystkim zabawa ta nie może być nudna i powinna być na tyle porywająca, by na dłuższy czas zdobyć uwagę dziecka. Jak ją zdobyć? Zdecydowanie trudniej niż uwagę osoby dorosłej. Dziecko jest dużo bardziej wyczulone na bodźce otoczenia – nie tylko na dźwięki lecz również na kolory i kształty. To wszystko jest dla niego po prostu nowe – dlatego dana zabawka powinna się na tym tle wyróżniać. Musi być na tyle interesująca, aby wygrać z konkurencją w postaci wszelkich innych przedmiotów. Dlatego zabawki sensoryczne (lub też zabawki edukacyjne) są zaprojektowane właśnie w taki sposób, aby absorbowały uwagę dziecka – kolorem, kształtem, fakturą powierzchni, wydawanym dźwiękiem lub materiałem z jakiego zostały wykonane.

Zabawki sensoryczne dla najmłodszych – doskonały pomysł na prezent

Szukasz pomysłu na rozwojowy prezent dla małego Małpiszona? Oto kilka naszych propozycji – większość z wymienionych zabawek znajdziesz w naszym sklepie, uważamy, że każda z nich jest prezentowym strzałem w dziesiątkę!

  • Suchy basen – czyli basen z kulkami to zabawka wspierająca rozwój sensoryczny poprzez ruch i dotyk oraz rozpoznawanie kolorów, wpływa także korzystnie na rozwój fizyczny dziecka ponieważ Maluch rozbudowuje układ mięśniowy w trakcie „pływania”. Zabawa w basenie z piłeczkami jest bezpieczna – konstrukcja zabawki pozbawiona jest ostrych elementów, zaleca się jednak, aby młodsze dzieci bawiły się w nim pod okiem rodzica. W tym miejscu warto wspomnieć, że takie baseny doskonale się prezentują, stanowiąc jeden z kluczowych elementów wystroju pokoju dziecięcego – aranżację możemy uzupełnić drabinką do podciągania lub ścianką wspinaczkową. Taki pokój dziecięcy z pewnością będzie wtedy inspirującym miejscem zabaw – ulubionym punktem dziecka na planie mieszkania czy domu.
basen z kulkami Easy Airpool
  • Tablica edukacyjna – gadżet, który uczy malucha samodzielności, logicznego myślenia i wspiera rozwój psychomotoryczny dziecka. Na powierzchni takiej tablicy znajdziemy elementy znane z codziennego otoczenia takie jak zamki błyskawiczne, sznurowadła, dzwonki czy przyciski. Dziecko poprzez zabawę uczy się zaradności, dzięki czemu łatwiej radzi sobie z wyzwaniami jakie spotykają go w codziennym życiu.
  • Deska do balansowania – czyli jak uczyć się równowagi poprzez zabawę w ruchu. Dysk balansujący, deska do balansowania, równoważnia – deska balansująca ma wiele odsłon, a każda z nich z pewnością porwie Malca na długie godziny bujania. Taka forma zabawy praktykowana jest od wieków przez kolejne pokolenia małych Małpiszonów – pamiętajmy jednak, o zachowaniu zasad bezpieczeństwa w trakcie wygibasów!
  • Dyski sensoryczne – zabawa w kształty i kolory. Dyski sensoryczne to wykonane z hipoalergicznego tworzywa sztucznego kolorowe dyski pokryte rozwijającą zmysł dotyku fakturą. Zabawa z dyskami sensorycznymi rozwija również pamięć dziecka, ponieważ w zestawie z nimi dołączone są piłeczki do gry – teraz wystarczy zamknąć oczy i dopasować fakturę piłeczki do faktury dysku!
dyski sensoryczne kolorowe

Zabawki sensoryczne dla dorosłych i dzieci

Maty sensoryczne to zabawki nie tylko dla dzieci, lecz również dla dorosłych. Podobnie sprawa wygląda w wypadku półkuli sensorycznej do masażu. Zobacz jak relaksująca może być stymulacja zmysłu dotyku po długim, ciężkim dniu spędzonym w pracy – spacer po macie sensorycznej działa kojąco na zmęczone stopy. Dobrym pomysłem jest także rozłożenie maty na podłodze (większość modeli składamy niczym puzzle) i po prostu położenie się na niej z ulubioną książką. Na plecach, na brzuchu, na boku, jak tylko chcesz – faktura takiej maty pobudza zakończenia nerwowe a Tobie daje przyjemność i odprężenie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *