Zabawy i zabawki do ogrodu, które zawsze się sprawdzą

plac-zabaw-ogrodowy-First

Zabawa to najlepszy sposób na zmotywowanie dzieci do tego, żeby się ruszały. Kiedy robi się coraz cieplej, warto zaproponować im spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Co zrobić, żeby się tam nie nudziły? Trzeba im zaproponować nowe zabawy i sprzęt, dzięki któremu chętnie będą tam wracały – taki jak np. kopuły do wspinaczki.

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest tak ważna?

Zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko alternatywa dla zabawy w domu, ale również sposób na wyrabianie u dzieci zdrowych i korzystnych dla ich rozwoju nawyków. Park, ogród albo podwórko to miejsca, gdzie dziecko poznaje świat. Oprócz tego poszerza tam paletę swoich ruchowych możliwości.

Tak naprawdę najlepszą formą profilaktyki w przypadku wad postawy (np. koślawych kolan albo stóp, odstających łopatek, uwypuklonego brzucha, okrągłych pleców) jest ruch – także i ten spontaniczny, niemający nic wspólnego z ćwiczeniami w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym.

Dzięki zabawom na świeżym powietrzu młodsze dzieci opanowują i kształtują poczucie równowagi. Dzięki temu poprawia się ich:

  • zręczność,
  • siła mięśni,
  • płynność wszystkich ruchów.

Oprócz tego dzieci dzięki zabawom na dworze znacznie rzadziej uskarżają się na brak apetytu oraz problemy ze snem (zwłaszcza z zasypianiem).

W co można się pobawić z dziećmi w ogrodzie?

  • Jeśli dzieci lubią biegać, to warto postawić na gry zespołowe – takie jak np. gra w piłkę. Wówczas przyda się rodzeństwo albo dzieci z sąsiedztwa. Piłką można rzucać do obręczy, do innych dzieci ustawionych w kole albo np. zagrać w nogę.
  • Czasem wystarczy coś zaimprowizować – wspólny taniec albo wyścigi – ważne, żeby ten czas spędzić razem.
  • Jeśli dzieci lubią pokonywać przeszkody, to warto zbudować im tor przeszkód. Może to być np. slalom wykonany z leżących w ogrodzie kamieni albo taki przygotowany z butelek. Oprócz tego między drzewami można rozciągnąć np. linę ogrodową.

Kopuła do wspinaczki – dlaczego akurat na nią warto postawić?

Największa zaleta kopuły do wspinaczki jest taka, że w jej skład wchodzą uchwyty, które „udają” prawdziwe skały. Tym samym dzięki niej dzieci mają okazję popracować nad zwinnością ruchów w warunkach, które przypominają te górskie. Oprócz tego jej geometryczny kształt sprawia, że może z niej korzystać w tym samym czasie nawet kilkoro dzieci. To bardzo duża zaleta, bo taka wspólna zabawa szybko integruje (socjalizuje) i uczy działania w grupie.

Z pewnością jest to również wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki niemu dzieci będą mogły poćwiczyć np. zwisy, wspinaczkę, wykonywanie naprzemiennych ruchów nóg i rąk i wiele innych wymyślonych przez nie ćwiczeń, czy też akrobacji. Jedyne, co je w tym wypadku ogranicza, to wyobraźnia i siła ich mięśni.

Dzięki kopule do wspinaczki bardzo szybko poprawi się ich koordynacja ruchowa, siła mięśni, zwinność oraz spryt. Jej montaż nie wymaga stosowania mocowań do podłoża – stąd też poradzi sobie z nim każdy, nawet jeśli nie ma w tej materii żadnych wcześniejszych doświadczeń.

kopuła wspinaczkowa do zabawy w ogrodzie

Jakie inne sprzęty sprawdzą się podczas zabaw w ogrodzie?

Jeśli ogród jest duży, to można w nim postawić duży plac zabaw. Jego nieodłączne „części składowe” to huśtawka oraz drabinki. Warto jeszcze dopowiedzieć, że w tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się także dodatkowe, osobne drabinki – są to tzw. drabinki linowe ogrodowe. Oprócz nich można również dzieciom zamontować linę gimnastyczną ogrodową oraz siatkę wspinaczkową (na plac zabaw). Jeśli dzieciaki lubią grać w piłkę, to warto rozważyć montaż ogrodowego kosza do koszykówki. Możliwości jest znacznie więcej – kluczową pod tym względem rolę powinien odgrywać:

  • wiek dziecka,
  • jego predyspozycje fizyczne (i mocne, i słabe strony),
  • zainteresowania i ulubione zabawy.

Bez względu na to, na jakie sprzęty i gadżety do zabawy się postawi, najważniejsze jest to, żeby dziecko z nich często i regularnie korzystało. Jest to tak istotne z tego powodu, że tylko w ten sposób jego psychoruchowy rozwój będzie przebiegał w sposób prawidłowy. Ponadto już od samego początku warto w nim wyrabiać zamiłowanie do ruchu i do aktywnej zabawy – bo także i w przyszłości bardzo dobrze zaprocentuje – i to nie tylko w obszarze jego fizycznej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *