Zabawy i zabawki do ogrodu, które zawsze się sprawdzą

First plac zabaw do ogrodu drewno

Zabawa to najlepszy sposób na zmotywowanie dzieci do tego, żeby się ruszały. Kiedy robi się coraz cieplej, warto zaproponować im spędzanie wolnego czasu w ogrodzie. Co zrobić, żeby się tam nie nudziły? Trzeba im zaproponować nowe zabawy i sprzęt, dzięki któremu chętnie będą tam wracały – taki jak np. kopuły do wspinaczki.

Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest tak ważna?

Zabawy na świeżym powietrzu to nie tylko alternatywa dla zabawy w domu, ale również sposób na wyrabianie u dzieci zdrowych i korzystnych dla ich rozwoju nawyków. Park, ogród albo podwórko to miejsca, gdzie dziecko poznaje świat. Oprócz tego poszerza tam paletę swoich ruchowych możliwości.

Tak naprawdę najlepszą formą profilaktyki w przypadku wad postawy (np. koślawych kolan albo stóp, odstających łopatek, uwypuklonego brzucha, okrągłych pleców) jest ruch – także i ten spontaniczny, niemający nic wspólnego z ćwiczeniami w profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym.

Dzięki zabawom na świeżym powietrzu młodsze dzieci opanowują i kształtują poczucie równowagi. Dzięki temu poprawia się ich:

  • zręczność,
  • siła mięśni,
  • płynność wszystkich ruchów.

Oprócz tego dzieci dzięki zabawom na dworze znacznie rzadziej uskarżają się na brak apetytu oraz problemy ze snem (zwłaszcza z zasypianiem).

W co można się pobawić z dziećmi w ogrodzie?

  • Jeśli dzieci lubią biegać, to warto postawić na gry zespołowe – takie jak np. gra w piłkę. Wówczas przyda się rodzeństwo albo dzieci z sąsiedztwa. Piłką można rzucać do obręczy, do innych dzieci ustawionych w kole albo np. zagrać w nogę.
  • Czasem wystarczy coś zaimprowizować – wspólny taniec albo wyścigi – ważne, żeby ten czas spędzić razem.
  • Jeśli dzieci lubią pokonywać przeszkody, to warto zbudować im tor przeszkód. Może to być np. slalom wykonany z leżących w ogrodzie kamieni albo taki przygotowany z butelek. Oprócz tego między drzewami można rozciągnąć np. linę ogrodową.

Kopuła do wspinaczki – dlaczego akurat na nią warto postawić?

Największa zaleta kopuły do wspinaczki jest taka, że w jej skład wchodzą uchwyty, które „udają” prawdziwe skały. Tym samym dzięki niej dzieci mają okazję popracować nad zwinnością ruchów w warunkach, które przypominają te górskie. Oprócz tego jej geometryczny kształt sprawia, że może z niej korzystać w tym samym czasie nawet kilkoro dzieci. To bardzo duża zaleta, bo taka wspólna zabawa szybko integruje (socjalizuje) i uczy działania w grupie.

Z pewnością jest to również wielofunkcyjne urządzenie. Dzięki niemu dzieci będą mogły poćwiczyć np. zwisy, wspinaczkę, wykonywanie naprzemiennych ruchów nóg i rąk i wiele innych wymyślonych przez nie ćwiczeń, czy też akrobacji. Jedyne, co je w tym wypadku ogranicza, to wyobraźnia i siła ich mięśni.

Dzięki kopule do wspinaczki bardzo szybko poprawi się ich koordynacja ruchowa, siła mięśni, zwinność oraz spryt. Jej montaż nie wymaga stosowania mocowań do podłoża – stąd też poradzi sobie z nim każdy, nawet jeśli nie ma w tej materii żadnych wcześniejszych doświadczeń.

kopuła wspinaczkowa do zabawy w ogrodzie

Jakie inne sprzęty sprawdzą się podczas zabaw w ogrodzie?

Jeśli ogród jest duży, to można w nim postawić duży plac zabaw. Jego nieodłączne „części składowe” to huśtawka oraz drabinki. Warto jeszcze dopowiedzieć, że w tym wypadku bardzo dobrze sprawdzą się także dodatkowe, osobne drabinki – są to tzw. drabinki linowe ogrodowe. Oprócz nich można również dzieciom zamontować linę gimnastyczną ogrodową oraz siatkę wspinaczkową (na plac zabaw). Jeśli dzieciaki lubią grać w piłkę, to warto rozważyć montaż ogrodowego kosza do koszykówki. Możliwości jest znacznie więcej – kluczową pod tym względem rolę powinien odgrywać:

  • wiek dziecka,
  • jego predyspozycje fizyczne (i mocne, i słabe strony),
  • zainteresowania i ulubione zabawy.

Bez względu na to, na jakie sprzęty i gadżety do zabawy się postawi, najważniejsze jest to, żeby dziecko z nich często i regularnie korzystało. Jest to tak istotne z tego powodu, że tylko w ten sposób jego psychoruchowy rozwój będzie przebiegał w sposób prawidłowy. Ponadto już od samego początku warto w nim wyrabiać zamiłowanie do ruchu i do aktywnej zabawy – bo także i w przyszłości bardzo dobrze zaprocentuje – i to nie tylko w obszarze jego fizycznej kondycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *