Znaczenie certyfikatów i atestów sprzętu gimnastycznego

certyfikaty i atesty drabinki do cwiczen

Certyfikowany i atestowany sprzęt gimnastyczny posiada charakterystyczne symbole. Ich prawidłowe rozpoznanie jest niezbędne podczas m.in.: zakupu drabinki do ćwiczeń czy budowy publicznych placów zabaw. Znaczenie certyfikatów i atestów jest niezwykle ważne, gdyż chronią one dzieci i młodzież, potwierdzając jakość i bezpieczeństwo urządzeń.Warto więc wiedzieć, co oznaczają poszczególne znaki i jaki mają wpływ na jakość sprzętu gimnastycznego oraz zabawek.

Przegląd popularnych certyfikatów

Certyfikat jest wydawany przez jednostkę certyfikującą (instytut lub laboratorium, np. TÜV NORD) i oznacza on, iż dany produkt spełnia wszystkie wymogi, zapisane we wskazanych dokumentach normatywnych. W ten sposób jednostka certyfikująca informuje, że wskazany produkt cechuje się dobrą jakością i bezpieczeństwem dla użytkowników. Wśród najpopularniejszych certyfikatów, norm oraz atestów, spotyka się: CE, PN-EN, GS i TÜV.

Certyfikat CE

Znak CE pochodzi od słów Conformité Européenne, co oznacza: „zgodność europejską”. Jest on deklaracją producenta, że jego produkt wypełnia wszystkie normy i przepisy bezpieczeństwa, obowiązujące na terytorium Unii Europejskiej. Obecność tego certyfikatu oznacza, że produkt spełnia zagadnienia, dotyczące:

 • bezpieczeństwa użytkowania,
 • ochrony zdrowia i środowiska.

Weryfikowaniem decyzji producentów odnośnie przyznawania znaków CE, zajmują się poszczególne instytucje (np. wcześniej wspomniany TÜV NORD).

Warto zapamiętać, iż niektóre drabinki gimnastyczne lub inne urządzenia, mogą być oznaczone znakiem CE, oznaczającym China Export! Taki symbol nie informuje, że produkt spełnia normy europejskie, dlatego nie ma gwarancji, co do jego jakości i bezpieczeństwa. Oba znaki są do siebie bardzo podobne, jednak symbol China Export jest nieco węższy niż zapis certyfikatu CE.

Norma PN-EN

Normy PN-EN wprowadzają do polskiego prawa reguły europejskiei zawierają wymagania, jakie powinien spełnić dany sprzęt lub urządzenie w zakresie m.in.:

Zgodności z normą PN-EN są kluczowe, jeżeli dany produkt jest sprzedawany na terenie Unii Europejskiej. Do każdej grupy sprzętu, urządzeń lub zabawek przewidziano inny symbol. Tym samym jakość i bezpieczeństwo drążków gimnastycznych jest opisane normą PN-EN 12197:2000, drabinek przyściennych PN-EN 12346:2001, a publicznych placów zabaw PN-EN 1176 i PN-EN 1177.

Certyfikat GS

Oznakowanie produktu znakiem GS (Geprüfte Sicherheit – „sprawdzone bezpieczeństwo”) oznacza, iż spełnia on niemieckie oraz europejskiej normy bezpieczeństwa, dotyczące również zdrowia. Znak GS często występuje wraz z symbolem instytucji, która certyfikowała dany produkt. Jeżeli więc na produkcie znajduje się symbol TÜV GS, to oznacza on, iż dany sprzęt, urządzenie lub zabawka jest zgodna z procedurami certyfikującymi i badawczymi instytucji TÜV. W takiej sytuacji instytucja potwierdza, iż dany produkt spełnia normy prawne oraz wymogi bezpieczeństwa, wskazane przez producenta.

Certyfikat TÜV

TÜV to międzynarodowa firma, specjalizująca się w certyfikowaniu, testowaniu i kontrolowaniu urządzeń oraz obiektów wszelkiego rodzaju. Firma dzieli się na mniejsze organizacje, np. TÜV NORD oraz TÜV Rheinland.

Oznaczenie TÜV na produkcie, jest informacją, iż spełnia on normy unijne, dotyczące:

 • bezpieczeństwa dla dziecka,
 • wysokiej jakości,
 • braku substancji szkodliwych,
 • funkcjonalności,
 • trwałości,
 • wykonania,
 • obsługi,
 • podatności na korozję.

Wybierając więc sprzęt lub akcesoria, oznaczone znakiem TÜV, ma się pewność, iż korzysta się z bezpiecznych produktów najwyższej jakości.

Certyfikaty i atesty drabinek gimnastycznych

Jednymi z najczęstszych certyfikatów i atestów wśród drabinek gimnastycznych, są te wydawane przez instytut TÜV NORD oraz certyfikat CE. Oba atesty dają gwarancję jakości i bezpieczeństwa produktu. Oznacza to, że drabinki gimnastyczne:

 • nie powinny mieć ostrych kątów i nierówności, zagrażających życiu i zdrowiu dzieci,
 • mają zaślepki na złączeniach poszczególnych elementów,
 • posiadają informację, od jakiego wieku dziecko może z nich korzystać.

Co więcej, drabinki gimnastyczne oznaczone certyfikatami TÜV oraz CE, przeszły wytrzymałościowe testy obciążenia. W ten sposób producenci mogą podać konkretne, maksymalne dopuszczalne obciążenie, jakiemu może być poddana drabinka. Certyfikaty TÜV i CE wpływają zatem na bezpieczeństwo użytkowania, zgodne z przeznaczeniem drabinki do ćwiczeń.

drabinka_gimnastyczna_next_1_w_pokoju_grafitowa

Normy dla publicznych placów zabaw

Publiczne place zabaw podlegają rygorystycznym normom europejskim, które w prawie polskim przynależą do grupy norm PN-EN 1176 oraz PN-EN 1177.

Normy z grupy PN-EN 1176 odnoszą się do prawidłowego wyposażenia placów zabaw i zawierają wymogi dotyczące bezpieczeństwa, także w zakresie nawierzchni. Wśród norm można zatem znaleźć szczegółowe regulacje, określające bezpieczeństwo i metodykę badań m.in.: huśtawek, zjeżdżalni, karuzel czy innych urządzeń kołyszących. Oprócz tego normy uwzględniają również wytyczne, dotyczące: instalacji, konserwacji i eksploatacji wyposażenia publicznych placów zabaw.

stacja_kosmiczna_plac_zabaw_ogrodowy_kosz_dzieci

Normy z grupy PN-EN 1177 dotyczą natomiast nawierzchni amortyzujących upadki na publicznych placach zabaw. Normy skupiają się przede wszystkim na tych obszarach, gdzie amortyzacja upadku jest niezbędna (np. w pobliżu huśtawek lub zjeżdżalni). W zależności od wysokości upadku określono różne rodzaje materiałów, mogących być nawierzchnią placu zabaw.Wśród nich znajdują się materiały sypkie (np. kora, piasek, żwir) oraz materiały syntetyczne (np. płyty EPDM wykonane z gumy lub nawierzchnie dywanowe).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *