15 pomysłów na ćwiczenia motoryki małej u dzieci

suchy basen z kulkami

Pisanie, malowanie i inne czynności, wykonywane dłońmi i palcami zależą od motoryki małej. Im lepiej będzie ona rozwinięta, tym łatwiej będzie dziecku realizować wiele zadań. Stąd też wzięło się popularne „rysowanie szlaczków” w przedszkolu, które w dzisiejszych czasach coraz mniej interesuje dzieci. Jak więc zachęcić maluchy do ćwiczeń?

Oto 15 pomysłów na trening motoryki małej, który zainteresuje Twoje dziecko!

Czym jest motoryka mała?

Dziecko musi nauczyć się motoryki małej w ciągu życia, ponieważ nie jest to umiejętność wrodzona. Na barkach rodziców, opiekunów i całego środowiska spoczywa więc odpowiedzialność za rozwinięcie tej kompetencji u dziecka. Im wcześniej rozpocznie się proces kształcenia, tym będzie on skuteczniejszy.

Jak już zostało wspomniane, motoryka mała dotyczy ruchów dłoni i palców. Wykonywane czynności wymagają zatem skupienia, precyzji i właściwej koordynacji układu ruchowego z układem nerwowym. Dzięki temu dziecko jest w stanie przejść od początkowego etapu, gdzie uczy się chwytać przedmioty w dłonie, do bardziej złożonych czynności, jak wiązanie sznurowadeł czy pisanie.

Z rozwojem motoryki małej jest również związane budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości. Poprzez naukę nowych umiejętności (np. układanie klocków, kolorowanie czy samodzielne jedzenie) dziecko dostrzega, że „potrafi coś zrobić”, a tym samym wzmacnia swoją samoocenę.

scianka_wspinaczkowa_do_pokoju_z_nadrukiem_drewno

15 pomysłów na ćwiczenia motoryki małej u dzieci

Najlepszym sposobem na rozwój motoryki małej jest zabawa. Nauka poprzez rozrywkę wzbudza ciekawość i rozwija kompetencje dziecka w przyjemnej formie. Właśnie dlatego jednymi z najlepszych nauczycieli motoryki małej są…

Dzieci!

To ich spontaniczne ruchy podczas zabawy czy aktywności fizycznej sprawiają, że utrwalają one poprawne wzorce ruchowe, wzmacniają układ ruchu oraz odpowiednie połączenia w układzie nerwowym. Oczywiście, asysta rodziców lub opiekunów sprawia, że dziecko uczy się i wzmacnia wzorce poprawne, zamiast niekorzystnych.

Jakie więc ćwiczenia na motorykę małą można zastosować u dzieci?

 1. Malowanie farbami za pomocą dłoni
 2. Rysowanie kredkami (warto zacząć od grubszych kredek, które łatwiej trzymać w dłoni)
 3. Układanie puzzli
 4. Budowanie konstrukcji z klocków
 5. Zabawa w basenie z kulkami (można dodać elementy o innej strukturze, które dziecko będzie mogło również dotknąć, chwycić lub ugniatać)
 6. Wspólne gotowanie w kuchni
 7. Ubieranie się
 8. Wyklejanie plasteliny
 9. Kolorowanie
 10. Przesypywanie piasku, grochu, kaszy i innych ziaren (można zastosować dowolny materiał, który dziecko może wziąć w dłonie)
 11. Zabawa w piaskownicy (np. budowanie zamków z piasku lub lepienie babek)
 12. Zabawy z piłką (np. ugniatanie miękkiej piłki, łapanie w dłonie, rzucanie do kosza)
 13. Gra na instrumentach
 14. Wycinanie nożyczkami według określonych szablonów
 15. Wyliczanki na palcach dziecka (najlepsze dla dzieci w młodszym wieku).

Zaletą treningu motoryki małej jest fakt, że może on zachodzić „mimochodem”. Wspólne gotowanie w kuchni, ubieranie się, zabawa w piaskownicy czy malowanie to tylko niektóre czynności, które dziecko może wykonywać na co dzień, nie wiedząc nawet o korzyściach, które osiąga.

Wiele z powyższych pomysłów można zrealizować za pomocą przedmiotów codziennego użytku (np. przesypywanie grochu czy kaszy). Inne natomiast (np. zabawa w piaskownicy lub basen z kulkami) wykonasz z drobną pomocą sprzętu, który znajduje się w ofercie sklepu MAŁPISZON.

Daj dziecku przestrzeń na nudę!

Nie musisz planować każdej wolnej chwili dziecka na wspólne ćwiczenia. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha eksplorowała swoją wyobraźnię, kreatywność i tworzyła niezwykle ciekawe zabawy, pozwól jej się nudzić! Ten stan jest często początkiem najlepszych rozrywek, a także doskonałym treningiem kreatywności i samodzielności.

Ćwicz zatem z dzieckiem motorykę małą, ale daj mu przestrzeń, aby mogło także samodzielnie rozwijać tę umiejętność. Obserwuj je, w odpowiednim momencie podsuwaj możliwości, a potem uśmiechnij się i pozwól swojemu dziecku na samodzielność oraz wzmacnianie sprawczości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *