Ćwiczenia, które doskonalą umysł – czyli o kinezjologii słów kilka

bujak_drewniany_montessori

Kinezjologia to nauka o ruchu. Jej twórcy stoją na stanowisku, że działanie (czyli aktywność ruchowa) wpływa w sposób korzystny nie tylko na samo zdrowie psychiczne oraz fizyczne, lecz również na umiejętność myślenia. Kinezjologia dedykowana dzieciom opiera się na podstawach kinezjologii edukacyjnej. Po prostu ukazuje ona proces uczenia się z zupełnie innej perspektywy – tym razem psychika i ciało funkcjonują jako jedność.

Kinezjologia dla dzieci – w czym może pomóc?

Kinezjologia dziecięca nie zmieni oczywiście zastanych warunków, ale przy jej pomocy można nauczyć się, jak lepiej sobie z nimi radzić. Poprzez regularne stosowanie odpowiednio dobranych ćwiczeń, rodzice mogą wesprzeć swoje pociechy w nauce. Na etapie przyswajania nowych umiejętności oraz wiedzy, dzieci poprzez zabawę uczą się np. jak szybko i efektywnie rozładować stres. Oprócz tego poprawie ulegają ich dotychczasowe wyniki szkolne.

bujak_drewniany_dzieci

Kinezjologia bazuje na ruchach prostych, bezpiecznych oraz naturalnych. Przede wszystkim wspomaga integrację uszu, oczu oraz całego ciała. To z kolei wpływa na poprawę np. w zakresieczytania oraz pisania. Za jej sprawą pogłębiona zostaje także integracja pracy obu półkul mózgowych. Dzięki temu dziecko jest znacznie ciekawsze otaczającego je świata, odważne i otwarte – na wszechstronny rozwój. Również, można wykorzystać sprzęt do ćwiczeń, który wspiera rozwój dzieci: drabinki gimnastyczne, bujaki drewniane, deski do balansowania, równoważnie i inne akcesoria gimnastyczne.

Przykłady ćwiczeń

  • Rowerek

Ćwiczyć powinno się na wygodnej powierzchni (np. na materacu gimnastycznym). Najpierw trzeba podnieść ręce oraz głowę do góry. Później powinno się objąć głowę dłońmi i zacząć ją podtrzymywać. Prawym łokciem należy dotknąć lewego kolana, a później lewym tego prawego, itd. Przez cały ten czas powinno się oddychać miarowo (rytmicznie).
Rezultaty: integracja prawej  oraz lewej strony ciała, poprawa pisania, czytania i liczenia.

  • Motyl na suficie

Najpierw należy podnieść do góry głowę. Następnie nosem na suficie trzeba zacząć kreślić leżące ósemki. Zacząć należy w lewo do góry.
Rezultaty: poprawa pisania i czytania oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej.

  • Wypady

Nogi należy rozstawić szerzej od pleców, w ten sposób, żeby stopy były względem siebie pod kątem prostym. Później trzeba zgiąć jedną nogę w kolanie, a drugą w tym samym czasie trzymać prosto. Powinno się wtedy wyprostować tułów. Następnie należy zrobić wypad na zgiętą nogę i w tym samym momencie odwrócić głowę w jej stronę.
Rezultaty: rozwój aktualizacji pamięci krótkoterminowej, zrozumienia, relaksacji całego ciała i percepcji przestrzennej.

  • Ruchy naprzemienne

Do góry trzeba podnieść prawe kolano i później dotknąć do niego lewą ręką. Następnie podniesione lewe kolano powinno zostać dotknięte prawą ręką (to ruchy, które przypominają marsz w miejscu). Ćwiczenie  to należy powtarzać w ciągu dnia jak najczęściej, np. podczas wykonywania różnych innych codziennych czynności. Rezultaty: poprawa słuchania, pisania, rozumienia i czytania, koordynacji ruchowej prawej oraz lewej strony ciała, wzrost energii, wzmocnienie oddechu, poprawa słuchu oraz wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *