Drabinki gimnastyczne – drewniane czy metalowe?

drabinki gimnastyczne drewniane

Drabinki do ćwiczeń w pokoju – to popularne formy sportowych mebli dla domu

Drabinki gimnastyczne w pokoju – to najbardziej znane i popularne formy sportowych mebli dla domu, dla dzieci i dorosłych. Urządzenia te różnią się materiałem wykonania, sposobem montażu, jakością wykonania oraz możliwymi dodatkami w postaci akcesoriów sportowych. Materiał z jakich mogą być wykonane drabinki gimnastyczne, to metal albo drewno. Każdy z tych rodzajów drabinek gimnastycznych ma swoje charakterystyczne cechy.

Drzewo musi być:

  • polerowane
  • lakierowanie
  • nie może mieć pęknięć i drzazg na powierzchni.

Drewniane słupki ścienne są często wykonane z drewna bukowego lub sosnowego, czasem z innych, droższych gatunków drewna. Drabinki gimnastyczne metalowe z reguły są wykonane z walcowanego na gorąco profilu metalowego. Dla modeli często spotykanych jest wykorzystywany profil prostokątny o wymiarach – 4 cm × 4 cm, grubość ścianki nie mniej niż 2 mm. Najbezpieczniejsze naszym zdaniem są profile przede wszystkim okrągłe, o średnicy 40 mm.

Drewniane drabinki do ćwiczeń

Drewniane drabinki dla dzieci różnią się przyjemnymi wrażeniami dotykowymi. Drzewo nie jest tak zimne, jak metal, ma lekko chropowatą powierzchnię. Drabinki wykonane z drewna są uważane za ekologiczne, choć to właśnie drewno jest zużywane do ich produkcji. Szczeble drewnianych drabinek nie są śliskie, więc taka drabinka do ćwiczeń jest uważana za bezpieczniejszą.

Na drewnianych stopniach poślizg może się zawsze przydarzyć, ale zdarza się taka sytuacja znacznie rzadziej niż w metalu. Wystarczy zachować podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas użytkowania drabinek gimnastycznych. Również zderzenie z drzewem nie jest tak bolesne jak z meblem metalowym. Drewno pasuje do skandynawskiego wystroju pomieszczenia. Drabinki drewniane mogą być montowane wyłącznie do ściany bocznej w pokoju.

Metalowe drabinki gimnastyczne

Główną zaletą metalowej drabinki gimnastycznej jest jej wytrzymałość i długoletni czas użytkowania. Jeśli mamy gromadkę dzieci, które chciałyby taki sprzęt użytkować aktywnie i wszyscy na raz – warto rozważyć właśnie metalową drabinkę gimnastyczną. Posłuży ona przez wiele lat, a i zapewne dla kilku pokoleń.
Metalowe drabinki gimnastyczne mogą być z łatwością wyposażone w dodatkowe akcesoria. To kryterium wyboru jest istotne w chwili, gdy na drabince sportowej planuje ćwiczyć cała rodzina, w tym osoby dorosłe.

Wachlarz akcesoriów gimnastycznych wówczas jest przeogromny: od siatek linowych, gumy do skakania czy worków bokserskich dla dzieci, po ławki treningowe i poręcze do brzuszków dla osób dorosłych czy nastolatków. Metalowe szczeble są również ogumione, a nieraz także posiadają masujące gumowe wypustki tak ważne dla rozwoju małej motoryki u dzieci.

Montaż metalowej drabinki gimnastycznej jest prosty i intuicyjny. Gdy nie chcemy niszczyć ścian bocznych i wiercić w nich otwory, możemy zdecydować się na rozporowy system montażu. Drabinki gimnastyczne rozporowe to innowacyjny system montażu sprzętu sportowego testowany i certyfikowany przez niemiecką jednostkę certyfikującą TUV Nord. Metalowe drabinki malowane są specjalną, atestowaną farbą proszkową w przyciągających uwagę jaskrawych kolorach bądź stonowanej kolorystyce – wybór jest bardzo szeroki i odpowiedni dla każdego wystroju wnętrza.

Drabinki do ćwiczeń są tworzone, aby wykonać w warunkach domowych maksymalny zakres ćwiczeń

Drabinki gimnastyczne wykonane z metalu lub drewna są tworzone, aby wykonać w warunkach domowych maksymalny zakres ćwiczeń niezbędnych dla podtrzymywania dobrej kondycji i sprawności fizycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *