Zwłaszcza jesienią i zimą odpowiedź na pytanie czy warto mieć domowy plac zabaw, jest tylko jedna: zdecydowanie tak! Dlatego sprawdź, który plac zabaw do domu wybrać?
Domowy plac zabaw z atestem – korzyści
Domowe place zabaw często wyglądają jak pomniejszone wersje zewnętrznych urządzeń tego typu. Nic w tym dziwnego, bowiem chodzi głównie o to, by zmieściły się w każdym, nawet najmniejszym pokoju dziecięcym. Pamiętaj jednak, że pozwalają dziecku praktycznie na taką samą aktywność fizyczną, jak place zabaw dla przedszkoli, czy szkół.
Dzięki zabawie na placu w domu Twoja pociecha:
- rozwija siłę mięśni i koordynację ruchową,
- uczy się balansu ciałem i pokonywania własnych lęków
- aktywuje własną kreatywność,
- poznaje konsekwencje upadków,
- może z pożytkiem rozładować nadmiar energii.
Akcesoria do placów zabaw pozwalają rozbudowywać te konstrukcje i sprawiają, że zabawa nigdy się nie kończy. Większość rodziców, którzy zafundowali dzieciom domowe place zabaw, podkreśla, że dzieci bawią się na nich prawie codziennie. A dla malucha codzienna porcja ruchu jest konieczna.
Jaki plac zabaw do domu?
Domowe place zabaw wykonane są najczęściej z dwóch materiałów: metalu lub drewna. Każdy z nich ma swoje zalety oraz oczywiście wady, które należy uwzględnić podczas wyboru placu do domu.
Warto jednak zacząć porównanie modeli od innych kryteriów: wieku dziecka oraz miejsca na plac. Pociechy w wieku 6 – 11 lat lubią się wspinać, wykonywać przewroty, zaś maluchy przedziale 2 – 5 lat najlepiej bawią się na zjeżdżalniach i siatkach. Jeszcze mniejszym szkrabom wystarczy plac zabaw z kolan i ramion mamy lub taty.
Domowy plac zabaw z drewna
Drewno jest popularnym materiałem konstrukcyjnym. Publiczne place zabaw projektuje się zazwyczaj z metalu, ponieważ jest on odporny na warunki zewnętrzne. Drewniane place zabaw do domu zapewniają:
- przyjemny, “ciepły” dotyk naturalnego materiału,
- niewielkie wymiary,
- możliwość złożenia urządzenia do kompaktowego rozmiaru,
- atrakcyjny wygląd,
- stosunkowo niską wagę całego zestawu.
Metalowy plac zabaw – zalety
Metalowe place zabaw do domu to z reguły większe konstrukcje. Średnice rur, z których są zbudowane, dobrano specjalnie do wielkości dziecięcych dłoni. Metalowe place mają z reguły większą obciążalność (nawet do 200 kg), dzięki czemu równocześnie może się na nich bawić kilkoro nawet starszych dzieci.
Jednak największą zaletą domowego placu zabaw z metalu, jest możliwość wyniesienia go np. do ogrodu czy na taras, kiedy pozwala na to pogoda. W ten sposób zafundujesz dziecku sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu, bez obawy o to, że deszcz czy słońce uszkodzą urządzenia na plac zabaw z atestem.
Plac zabaw czy drabinka gimnastyczna?
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem domowego placu zabaw, sprawdź także ofertę drabinek gimnastycznych. Te urządzenia z reguły montuje się na stałe, ale przy ścianie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Szczególnie atrakcyjne są dla starszego dziecka i mogą “rosnąć” wraz z nim, dzięki licznym akcesoriom do drabinek gimnastycznych.
Co wziąć pod uwagę podczas wybierania placu zabaw dla swojego dziecka?
- Wiek dziecka – złożoność i zawartość placu zabaw musi zostać dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Jest to niezwykle istotne, bo zbyt szybkie zaopatrzenie dziecka w plac zabaw dedykowany dla starszych dzieci może mu wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Co zrobić, żeby się w tym wypadku nie pomylić? Wystarczy zajrzeć na opis techniczny danego modelu, bo tam będzie zawarta informacja, od jakiego wieku dziecko może z danego modelu korzystać. Gdy takich właściwych dla danej kategorii wiekowej modeli będzie więcej, wtedy warto pokazać je dziecku. W końcu to ono będzie się na nim bawić i z niego na co dzień korzystać.
- Stan zdrowia, kondycję i obszary, które wymagają treningu/poprawy – plac zabaw można wykorzystać nie tylko do zabawy. Wiele dzieci mierzy się z różnego rodzaju problemami (np. z koordynacją ruchową, kręgosłupem itd.) i plac zabaw może ułatwić pracę nad tymi trudnymi i wymagającymi poprawy obszarami. Żeby dobrze wybrać, warto uprzednio poszukać ćwiczeń, które przyniosą najlepsze efekty, a później pod tym kątem wybrać odpowiednio wyposażony plac zabaw.
- Realia metrażowe – plac zabaw zajmuje nieco miejsca, więc należy sprawdzić, czy dany (upatrzony) model się w wyznaczonym miejscu na pewno zmieści. Oprócz tego warto zaplanować odpowiednio dużo miejsca wokół, bo wolna przestrzeń jest tak samo ważna do zabawy, jak odpowiednio zaaranżowany domowy plac zabaw.
- Zainteresowania i predyspozycje dziecka – plac zabaw ma dziecku sprawiać frajdę, być miejscem do zabawy, relaksu i wypoczynku. Tym samym to jego zdanie powinno być kluczowe. I nawet jeśli dany model np. pod względem estetycznym rodzicowi nie do końca będzie odpowiadał, warto ustąpić. Dziecko z pewnością to doceni i z większą przyjemnością będzie z niego korzystać.
- Możliwość rozbudowy – dzieci szybko się nudzą różnymi sprzętami i zabawkami. Warto to wziąć pod uwagę i mieć w zanadrzu dodatkowy metraż na kolejne sprzęty, które być może już niedługo okażą się niezbędne, jako kolejne elementy wyposażenia domowego placu zabaw.