Jak wybrać domowy plac zabaw?

domowe_place_zabaw_rakieta_drewno_kacik_zabaw_dla_dzieci

Zwłaszcza jesienią i zimą odpowiedź na pytanie czy warto mieć domowy plac zabaw, jest tylko jedna: zdecydowanie tak! Dlatego sprawdź, który plac zabaw do domu wybrać?

Domowy plac zabaw z atestem – korzyści

Domowe place zabaw często wyglądają jak pomniejszone wersje zewnętrznych urządzeń tego typu. Nic w tym dziwnego, bowiem chodzi głównie o to, by zmieściły się w każdym, nawet najmniejszym pokoju dziecięcym. Pamiętaj jednak, że pozwalają dziecku praktycznie na taką samą aktywność fizyczną, jak place zabaw dla przedszkoli, czy szkół.

Dzięki zabawie na placu w domu Twoja pociecha:

  • rozwija siłę mięśni i koordynację ruchową,
  • uczy się balansu ciałem i pokonywania własnych lęków
  • aktywuje własną kreatywność,
  • poznaje konsekwencje upadków,
  • może z pożytkiem rozładować nadmiar energii.

Akcesoria do placów zabaw pozwalają rozbudowywać te konstrukcje i sprawiają, że zabawa nigdy się nie kończy. Większość rodziców, którzy zafundowali dzieciom domowe place zabaw, podkreśla, że dzieci bawią się na nich prawie codziennie. A dla malucha codzienna porcja ruchu jest konieczna.

Jaki plac zabaw do domu?

Domowe place zabaw wykonane są najczęściej z dwóch materiałów: metalu lub drewna. Każdy z nich ma swoje zalety oraz oczywiście wady, które należy uwzględnić podczas wyboru placu do domu.

Warto jednak zacząć porównanie modeli od innych kryteriów: wieku dziecka oraz miejsca na plac. Pociechy w wieku 6 – 11 lat lubią się wspinać, wykonywać przewroty, zaś maluchy przedziale 2 – 5 lat najlepiej bawią się na zjeżdżalniach i siatkach. Jeszcze mniejszym szkrabom wystarczy plac zabaw z kolan i ramion mamy lub taty. 

Domowy plac zabaw z drewna

Drewno jest popularnym materiałem konstrukcyjnym. Publiczne place zabaw projektuje się zazwyczaj z metalu, ponieważ jest on odporny na warunki zewnętrzne. Drewniane place zabaw do domu zapewniają:

  • przyjemny, “ciepły” dotyk naturalnego materiału,
  • niewielkie wymiary,
  • możliwość złożenia urządzenia do kompaktowego rozmiaru,
  • atrakcyjny wygląd,
  • stosunkowo niską wagę całego zestawu.

Metalowy plac zabaw – zalety

Metalowe place zabaw do domu to z reguły większe konstrukcje. Średnice rur, z których są zbudowane, dobrano specjalnie do wielkości dziecięcych dłoni. Metalowe place mają z reguły większą obciążalność (nawet do 200 kg), dzięki czemu równocześnie może się na nich bawić kilkoro nawet starszych dzieci.

Jednak największą zaletą domowego placu zabaw z metalu, jest możliwość wyniesienia go np. do ogrodu czy na taras, kiedy pozwala na to pogoda. W ten sposób zafundujesz dziecku sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu, bez obawy o to, że deszcz czy słońce uszkodzą urządzenia na plac zabaw z atestem.

Plac zabaw czy drabinka gimnastyczna?

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem domowego placu zabaw, sprawdź także ofertę drabinek gimnastycznych. Te urządzenia z reguły montuje się na stałe, ale przy ścianie, dzięki czemu nie zajmują wiele miejsca. Szczególnie atrakcyjne są dla starszego dziecka i mogą “rosnąć” wraz z nim, dzięki licznym akcesoriom do drabinek gimnastycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *