Kiedy zainteresować dziecko sportem?

drabinka_gimnastyczna_dla_dziecka_transformer_prowans_metalowa

Patrząc na osiągnięcia czołowych sportowców, można odnieść wrażenie, że trenują „od zawsze”. Określenie to tylko nieznacznie mija się z prawdą, gdyż wielu z nich uprawia swoją dyscyplinę od najmłodszych lat. Powstaje zatem pytanie, kiedy zainteresować dziecko sportem?

Czy istnieje granica wiekowa, po której przekroczeniu, można zintensyfikować aktywność fizyczną i ukierunkować trening dziecka na konkretną dyscyplinę?

Od jakiego wieku zainteresować dzieci sportem?

Sport to szerokie pojęcie. Przyjmując, iż jest to zbiór różnorodnych form aktywności fizycznej, można zainteresować nim dziecko już w wieku niemowlęcym, choćby poprzez uczęszczanie na basen. Takie zachowanie – oprócz pozytywnego wpływu na rozwój – sprzyja również zacieśnianiu się więzi między dzieckiem a rodzicem.

Kluczowym okresem w życiu dziecka z perspektywy aktywności fizycznej, jest czas między 3 a 7 rokiem życia. W tym czasie dziecko doświadcza intensywnego rozwoju zarówno fizycznego, jak i układu nerwowego. Ponadto wykształca cechy sprawnościowe, przydatne w określonych sportach. Z tego więc powodu w tym okresie dzieci są niezwykle ruchliwe i aktywne, co sprzyja ukierunkowaniu ich na konkretne dyscypliny sportowe.

W oficjalnej rekomendacji Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej można natomiast przeczytać, iż do 6 roku życia dziecko powinno uprawiać dyscypliny sportowe, oparte na naturalnych formach ruchowych w formie zabawy. Dziecko powinno bowiem odczuwać radość, satysfakcję i zainteresowanie ruchem ogólnorozwojowym.

W jakim wieku rozpocząć treningi?

Nie ma ścisłych wytycznych, mówiących, kiedy dziecko może zacząć trenować określoną dyscyplinę. Polskie Towarzystwo Medycyny Sportowej zwraca jednak uwagę, że do 10 roku życia dziecko powinno uprawiać te dyscypliny, które rozwijają koordynację ruchową, zwinność, szybkość i dynamikę, ale nie przeciążają układu ruchu.

Z kolei pomiędzy 10 a15 rokiem życia dziecko może trenować te dyscypliny, które rozwijają wytrzymałość i siłę. Od 15 roku życia można natomiast wprowadzić do treningu ćwiczenia, obciążające wybiórczo układ ruchu, jak statyczne ćwiczenia siłowe.

Pomimo zaleceń, nie można zapominać, że o tym, kiedy zainteresować dziecko sportem, decydują przede wszystkim czynniki indywidualne.

Jak zainteresować dziecko sportem?

Dzieci od najmłodszych lat wykazują pewne skłonności do uprawiania konkretnych dyscyplin i wykonywania określonych ruchów. Wybór sportu powinien zatem odpowiadać ich zainteresowaniom i predyspozycjom, aby mogły czerpać radość i satysfakcję z treningów.

 • kopuła wspinaczkowa średnia do ogrodu dla dzieci
  699,00 
 • scianka_wspinaczkowa_dziurawiec_szara_dzieci
  1 520,00 
 • drabinka gimnastyczna next 1 dla dzieci
  2 630,00 
 • drabinka gimnastyczna kraft system 3w1
  4 139,00 

Rodzice i opiekunowie powinni wykazać się cierpliwością oraz wyrozumiałością. Aktywność fizyczna powinna być przede wszystkim rozrywką. Zbyt wielkie oczekiwania i nadmierna presja względem dziecka mogą skończyć brakiem postępu sportowego, całkowitym zaniechaniem trenowania, a nawet pogorszeniem się relacji z rodzicami. Kluczowa zasada mówi, że dziecko powinno najpierw bawić się dyscypliną sportową, a dopiero potem myśleć o sukcesach. Reguła ta dotyczy również dorosłych. W tym celu lepiej wyposażyć dom lub ogrod w sprzęt gimnastyczny n.p. drabinki do ćwiczeń, drążki do podciągania, ścianki wspinaczkowe i t.d.. Akcesoria gimnastyczne umożliwiają rozwój psychofizyczny, przygotowuje ciało do intensywniejszych treningów, a przede wszystkim zapewnia doskonałą zabawę dla całej rodziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *