Jak urządzić pokój inspirując się pedagogiką Marii Montessori?

pomocnik kuchenny

Pedagogika Marii Montessori w ciągu ostatnich lat stała się najchętniej stosowaną metodą dydaktyczną, która wciąż poszerza grono swoich zwolenników. Nic w tym dziwnego, gdyż główną zasadą tej idei jest holistyczne i indywidualne podejście do rozwoju Dziecka, w przeciwieństwie do „starych” metod nauczania. Poza szkołą i przedszkolem Maluch większość swojego czasu spędza w domu, dlatego istotne jest zadbanie o jego własną przestrzeń w tym miejscu. Jak urządzić pokój Dziecka kierując się metodą Marii Montessori? W tym artykule poznasz wiele cennych rad, którymi warto się kierować przy urządzaniu kącika małego Małpiszona.

Istota pedagogiki Marii Montessori

Czy wiecie, na czym tak właściwie polega wspomniana metoda? Na pewno większość z Was tak, jednak dla przypomnienia warto wspomnieć o głównych założeniach pedagogiki Marii Montessori. Metoda ta wychodzi poza sztampowe ramy i ogólny program nauczania w szkołach. Jej bazowym celem jest indywidualne podejście i rozwijanie u dziecka tych umiejętności, w sferze których wykazuje ono szczególne zainteresowanie. Podstawowa wiedza przekazywana jest w ciekawy, a przede wszystkim w praktyczny sposób, dzięki czemu z „nauki” czerpać może ono radość i przyjemność. Największy nacisk stawia się na samodzielność i autonomię Dziecka.

Inspirujący pokój dziecka według metody Montessori 

Jeżeli zależy Wam na stosowaniu zasad Montessori nie tylko w placówce, ale także w życiu codziennym, niezwykle ważne jest odpowiednie zaaranżowanie domowej przestrzeni dla swojego Malucha. Niezależnie od metody, jaką kierujecie się w nauczaniu swojego Dziecka, przede wszystkim należy zadbać o jego bezpieczeństwo, dlatego przygotowując dziecięcy pokój:

  • ukryj kable i zabezpiecz gniazdka elektryczne, 
  • pozbądź się szklanych i potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów,
  • zabezpiecz ostre brzegi mebli i śliską podłogę.

Zgodnie z ideą Montessori warto kierować się również poniższymi zasadami:

Postaw na minimalizm…,

A także na prostotę, ład i porządek. W pozbawionym rozpraszaczy pokoju łatwiej o skupienie i orientację w przestrzeni dlatego zaleca się wybieranie stonowanych kolorów mebli oraz ścian w pokoju Twojego Brzdąca.

Wszystko w zasięgu ręki

Dobrze, aby wszelkie zabawki, materiały edukacyjne czy ubranka znajdowały się na wysokości wzrostu i w zasięgu rąk Twojego Malucha. Daje to swobodę i dowolność w wyborze zajęcia, uczy samodzielności, a Ciebie zwalnia z obowiązku podawania dziecku przedmiotów, do których ma utrudniony dostęp.

pomocnik kuchenny

Naturalne = zdrowe

W przestrzeni Dziecka postaw na naturalne materiały, które są zdecydowanie zdrowsze i trwalsze. Poza drewnianymi zabawkami do czterech kątów Twojego Smyka warto wprowadzić też nieco zieleni. Kwiaty, szczególnie takie, które oczyszczają powietrze, sprawdzą się idealnie. W tym wypadku postaw np. na Zielistkę Sternberga, która usuwa dwutlenek węgla, kurz i metale ciężkie, a do tego jest łatwa w uprawie. 

Zielistka Sternberga

Wydziel tematyczne strefy

Odpowiednie wydzielenie stref w dziecięcym pokoju harmonizuje pomieszczenie i wprowadza ład, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala Dziecku łatwiej odnaleźć się w przestrzeni. Strefy w pokoju Twojego Smyka warto podzielić ze względu na funkcje np. strefa snu, nauki, zabawy czy ubierania.  

Zabawki do pokoju Montessori – jakie wybrać?

Skoro jesteśmy przy urządzaniu dziecięcego pokoju, warto przyjrzeć się zabawkom, które będą idealne uzupełniać tę przestrzeń, jak i mogą okazać się pomocną wskazówką dla wszystkich szukających prezentów dla małych Brzdąców – oczywiście w duchu Montessori. Na co więc zwrócić uwagę przy ich wyborze? Głównymi założeniami pedagogiki stworzonej przez Marię Montessori jest rozwój poprzez zabawę, dlatego tym razem możemy sobie odpuścić wszelkie grające i świecące zabawki, które jedynie dekoncentrują dziecko i pozbawiają je możliwości kreatywnego myślenia. 

Postaw na zabawki rozwijające! 

A także na takie zachęcające do aktywności, dzięki której Maluch będzie rozwijać swoją motorykę i pobudzać kreatywność. W tym wypadku idealnie sprawdzi się dysk balansujący lub klocki konstrukcyjne, z których mały Małpiszon samodzielnie zbuduje domek, krzesło bądź hulajnogę.

klocki_konstrukcyjne_Eureka_medium_dziecko

Kolejnym ważnym założeniem w metodzie Montessori jest kształtowanie zmysłów. Pomóc w tym mogą dyski lub maty sensoryczne, dzięki którym Dziecko zapozna się z kształtami, kolorami i fakturami.

Wspomniane narzędzia pozwolą także na stymulacje małych stóp i dłoni, co jest ważnym elementem w jego rozwoju. Główną ideą Montessori jest samodzielność, dlatego warto pozwolić dziecku na nieco więcej niezależności. Pomocnik kuchenny sprawdzi się w tej roli idealnie, dzięki niemu Maluch potowarzyszy Ci przy wielu pracach domowych jak np. gotowanie.

Jeden komentarz do “Jak urządzić pokój inspirując się pedagogiką Marii Montessori?

  1. Kaldekor says:

    Chciałabym podkreślić, że w kontekście wydzielania tematycznych stref, bardzo istotne jest, aby strefa snu była miejscem spokojnym i bez zakłóceń. Dobrym pomysłem jest umieszczenie tam łóżka, które nie jest zbyt wysokie, aby dziecko mogło samodzielnie wchodzić i wychodzić, zgodnie z filozofią Montessori. W kontekście zabawek zgodnych z metodą Montessori, zdecydowanie polecam również materiały, które promują rozwijanie umiejętności życiowych, takie jak zestawy do gotowania i sprzątania, które naśladują prawdziwe przedmioty, ale są bezpieczne dla dzieci. Dzieci naturalnie pragną naśladować dorosłych i takie zabawki mogą im dać możliwość rozwijania swojej autonomii i nauki ważnych umiejętności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *