Wybór pomieszczenia na siłownię domową – o tym powinieneś wiedzieć!

tasma do treningu trendy kobieta

Odpowiednie przygotowanie przestrzeni pod domową siłownię może znacząco wpłynąć na wygodę i efektywność treningu. Dlatego dziś opowiemy o tym jak zaaranżować domową siłownię, aby móc trenować w komfortowych warunkach – zapraszamy do lektury!

Projekt siłowni domowej

Od czego zacząć aranżację domowej siłowni? Od wykonania projektu siłowni oraz listy sprzętów. W pierwszej kolejności wybierz więc pomieszczenie, w którym chciałbyś trenować – jeżeli nie będzie ono spełniało wymogów, o których wspomnimy w dalszej części artykułu, to możliwe, że konieczna będzie modyfikacja projektu. Warto mieć jednak chociażby zarys tego jak chcielibyśmy, aby wyglądało nasze miejsce treningowe.

Dlatego na kartce narysuj przeskalowane, wstępnie wybrane pomieszczenie, a następnie z boku wypisz sprzęty treningowe, które chciałbyś, aby znalazły się w Twojej wymarzonej siłowni. Wymiary każdego ze sprzętów oferowanych w naszym sklepie znajdziesz w sekcji „dane techniczne” na stronie wybranego produktu. Pamiętaj, że nie zawsze więcej znaczy lepiej – czasem lepiej wybrać sprzęt umożliwiający wykonanie kompleksowych treningów niż trzy inne, na których wytrenujemy poszczególne partie ciała. 

kraft system siłownia domowa

Siłownia domowa – wymiary pomieszczenia

Jakie wymiary powinno mieć pomieszczenie, w którym planujemy zorganizować domową siłownię? Cóż wymiary pomieszczenia powinny być dostosowane do ilości sprzętów, które chcemy w nim umieścić. Pamiętajmy także o zachowaniu wolnej przestrzeni, w której będziemy mogli wykonywać rozgrzewki, skakanie ze skakanką czy chociażby ćwiczenia z gumą. Zasada jest prosta – im więcej wolnej przestrzeni tym większa swoboda ruchu. Przyjmuje się, że minimalne wymiary domowej siłowni to 15 metrów kwadratowych, jest to jednak kwestią względną – naszym zdaniem siłownię można zaaranżować również w mniejszych pomieszczeniach, jeżeli dobrze dopasujemy sprzęt i zadbamy o wentylację.

siłownia-domowa-do-pokoju

Aranżacja domowej siłowni w małym pomieszczeniu

Już kilka akapitów wcześniej wspomnieliśmy o tym, że czasem montaż jednego, multifunkcyjnego sprzętu treningowego w pomieszczeniu jest lepszym wyborem niż instalacja kilku, na których wytrenujemy jedynie określone partie ciała. Zestawy takie jak siłownia domowa Kraft System 3 w 1 czy też siłownia domowa Maxima sprawdzają się doskonale nie tylko w dużych, lecz również w małych pomieszczeniach. Na jednym takim sprzęcie wykonasz kompleksowy trening wszystkich partii mięśniowych.

Wentylacja siłowni domowej

Niezależnie od wymiarów, siłownia domowa powinna być bardzo dobrze wentylowana. Jeżeli jest to pomieszczenie znajdujące się na kondygnacji podziemnej, to powinien być w nim zamontowany sprawny system wentylacyjny. Jeżeli natomiast planujemy zorganizować siłownię w pomieszczeniu z oknami, to kwestia wentylacji jest rozwiązana pod warunkiem że możemy je swobodnie otwierać.

Strefy bezpieczeństwa i ciągi komunikacyjne

Kolejna sprawa to strefy bezpieczeństwa i ciągi komunikacyjne – strefa bezpieczeństwa to obszar wokół danego sprzętu, w którym nie powinny znajdować się żadne przedmioty utrudniające nam wykonywanie ćwiczeń. Unikajmy więc przysłowiowego „upychania” sprzętów treningowych jeden przy drugim – zachowajmy pomiędzy nimi odstęp, który zazwyczaj wynosi około metra. Często przy planowaniu stref bezpieczeństwa zapominamy o drzwiach. Jeżeli drzwi do pomieszczenia otwierają się do wewnątrz, to w promieniu otwarcia drzwi nie mogą znajdować się żadne sprzęty treningowe. Z kolei pod pojęciem ciągów komunikacyjnych kryją się szlaki, po których najczęściej będziemy się przemieszczali w danym pomieszczeniu – zadbaj wygodny dostęp do każdego ze sprzętów, a także do okien czy drzwi wejściowych. Szlaki komunikacyjne nie powinny przebiegać przez strefy bezpieczeństwa.

maty sensoryczne

Podłoga w siłowni ogrodowej

Na koniec warto jeszcze poruszyć kwestię podłoża do siłowni ogrodowej – na wprost drabinek do ćwiczeń warto rozłożyć materace gimnastyczne. Podłogę w siłowni warto wyłożyć matą sensoryczną taką jak na przykład Sport Surface 30x30cm. Kolejne segmenty takiej maty łączymy ze sobą jak puzzle. Tego rodzaju mata nie tylko zapewnia odpowiednią amortyzację w trakcie wykonywania rozgrzewek, lecz również pobudza zakończenia nerwowe stóp. Unikajmy twardych podłoży, ponieważ trening na nich może być opłakany w skutkach dla kondycji naszych stawów. Na koniec dodamy, że pozostajemy do Państwa dyspozycji w razie jakichkolwiek pytań związanych z aranżacją siłowni domowej – zapraszamy do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *