Wychowanie fizyczne, a domowe – czy warto je ze sobą (po)łączyć?

wychowanie_fizyczne_a_domowe

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku – za sprawą ruchu mózg produkuje substancje, które działają przeciwdepresyjnie, przeciwbólowo, a oprócz tego pomagają zmniejszyć stres. Dzieci potrzebują jej jeszcze bardziej, bo dzięki niej mogą się prawidłowo i harmonijnie rozwijać. Zajęcia z wychowania fizycznego nie wystarczą. Także po lekcjach – w czasie wolnym powinny one dbać o swoją kondycję. Ćwiczenia wykonywane w domu to może być świetne uzupełnienie dla tych, które stanowią podstawę programową w szkole.

Ćwiczenia w domu – od czego zacząć?

Na potrzebę zorganizowania zajęć ruchowych w domu można spojrzeć jako na okazję do wspólnego spędzania czasu z własnym dzieckiem.  Ponadto mogą one wyrobić u niegozdrowy nawyk, jakim powinna stać się codzienna aktywność fizyczna. Tak naprawdę nie potrzeba zbyt wiele, żeby zacząć razem ćwiczyć. Wystarczy odrobina chęci oraz kreatywności. Oczywiście drabinka gimnastyczna i materac gimnastyczny także się przydadzą.  

We własnym zakresie można np.przygotować dla dziecka specjalny tor przeszkód. Do jego zrobienia wystarczą puste butelki. Ich omijanie slalomem z pewnością będzie atrakcyjną alternatywą dla ćwiczeń znanych ze „szkolnego” wychowania fizycznego.

W sytuacji, gdy rodzic nie ma pomysłu na zestawy ćwiczeń dla dziecka w danym wieku, warto zasięgnąć opinii fachowca – nauczyciel wychowania fizycznego z pewnością chętnie w tej materii doradzi, a oprócz tego podpowie, z czym konkretnie dane dziecko ma problem albo trudności. Jeśli nie będzie się w stanie tego wszystkiego zapamiętać, to można sobie rozpisać gotowe instrukcje dla poszczególnych ćwiczeń. Dzięki nim łatwiej się będzie do tego rodzaju domowych zajęć w wychowania fizycznego przygotować.

Ćwiczenia dla dzieci w domu

Ze swojej strony także mamy propozycje – to kilka stosunkowo prostych do wykonania ćwiczeń. Za ich przyczyną dzieci otrzymają rekomendowaną w ich przypadku dawkę ruchu, a oprócz tego ciekawie (i aktywnie) spędzą wolny czas.

Te propozycje to:

  • brzuszki połączone z klaśnięciem w dłonie,
  • wykonywane na zmianę przysiady – w trakcie należy trzymać się za ręce,
  • przysiady, które należy wykonywać z lekkim wyskokiem,
  • chód bokiem (jest to tzw. chód „odstawno-dostawny”) z ugiętymi kolanami.

Wszystkie z wyżej wymienionych ćwiczeń powinno się wykonywać w trzech seriach po piętnaście powtórzeń.

Jakie jeszcze inne ćwiczenia gimnastyczne można włączyć do swojego „domowego repertuaru”? Z pewnością przyda się:

  • trucht wykonywany w miejscu,
  • klasyczne pajacyki,
  • skrętoskłony,
  • obroty ramionami – na przemian i łącznie,
  • skoki przez skakankę,
  • obroty na hula – hop.

Jeśli jest taka możliwość, to część z tych ćwiczeń warto wykonywać na zewnętrz – na podwórku, w parku, a nawet na placu zabaw. Wyjście na krótki spacer po ogrodzie, także można wykorzystać do wspólnych ćwiczeń. Poza tym jest to bardzo dobry sposób na dotlenienie organizmu. A co jeśli dziecku będzie się nudzić? Może warto mu pokazać nasze dziecięce zabawy – np. zagrajmy z nim w klasy albo poskaczmy w gumę (towarzystwo dzieci z sąsiedztwa z pewnością mu atrakcyjni tego rodzaju „podwórkowe aktywności”). Tym nieco starszym pociechom warto zaproponować ćwiczenia – tym razem np. z wybranym wspólnie kanałem treningowym na Youtube.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *