Co powinna zawierać domowa siłownia?

silownia_domowa

W ostatnim czasie coraz więcej osób zauważa, jak ważną rolę dla naszego zdrowia odgrywa aktywność fizyczna – potwierdzają to dane – prawie 3 miliony Polaków regularnie uczęszcza do klubów fitness. Chcesz zadbać o formę fizyczną, jednak przez to, że doba ma jedynie 24 godziny, ciężko jest w niej zmieścić czas potrzebny na dojazdy i powroty z siłowni? Domowa siłownia to doskonałe remedium na brak czasu, oraz świetny sposób na utrzymanie kondycji fizycznej.

Jakie warunki powinno spełniać pomieszczenie do siłowni domowej?

W wypadku domowej siłowni wymiary pomieszczenia odgrywają kluczową rolę przy wyborze ilości i rodzaju sprzętu. Przyjmuje się, że pomieszczenie o wymiarach 2,5 m na 3 m to absolutne minimum. Przede wszystkim, wymiary pomieszczenia powinny zapewnić swobodę ruchu osobie ćwiczącej. Kolejnym ważnym aspektem na który powinniśmy zwrócić uwagę przy planowaniu naszej domowej siłowni jest wentylacja – szczególnie mniejsze pomieszczenia powinny mieć zapewniony stały dostęp do wentylacji, lub chociaż posiadać okno – często zapominają o tym osoby aranżujące siłownię w piwnicy.

Drabinka gimnastyczna Kraft System

Sprzęt do ćwiczeń czyli ”must have” naszej domowej siłowni

W żadnej siłowni, czy to tej domowej, czy tej w klubie fitness nie może zabraknąć takich sprzętów ławeczka do ćwiczeń, sztanga, oraz hantle.  Ławka treningowa posłuży nam nie tylko do wyciskania sztangi – możemy też na niej wykonywać rozmaite ćwiczenia takie jak brzuszki czy ćwiczenia z hantlami. Drabinka gimnastyczna stanowi doskonałe dopełnienie podstawowego zestawu sprzętów naszej domowej siłowni. Ćwiczenia z udziałem drabinki do ćwiczeń pomogą nam wzmocnić mięśnie oraz stawy poprzez ich rozciąganie – jest to bardzo ważny element treningu, niesłusznie często pomijany przez sportowców amatorów, co niekiedy może skutkować poważnymi kontuzjami!

Wśród sprzętów godnych polecenia warto wymienić drabinki gimnastyczne Olimp – jest to sprawdzony sprzęt, który dzięki możliwości rozbudowy pozwoli zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu. Godny uwagi jest też Kraft System 3 w 1 – gotowy zestaw składający się z drabinek, drążków, wyciągu górnego, poręczy do ćwiczeń oraz ławeczki treningowej – czyli prawie wszystkich sprzętów które powinny znaleźć się w Twojej domowej siłowni.

Drabinka gimnastyczna Kraft System 3 w 1

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przy doborze sprzętu nie zawsze warto kierować się ceną, pamiętaj że fitness i ćwiczenia siłowe to sporty kontuzjogenne, nie powiększaj ryzyka kontuzji poprzez stosowanie słabej jakości sprzętu. Pieniądze zaoszczędzone na dojazdach oraz karnetach do klubu fitness, warto poświęcić na lepsze, i bardziej sprawdzone wyposażenie naszej domowej siłowni.
Wykonując ćwiczenia w domowym zaciszu, nie możesz liczyć też na poradę trenera – poszerz swoją wiedzę i spraw, by siłownia stała się Twoim stylem życia – informacje na ten temat znajdziesz zarówno w internecie(tylko specjalistyczne strony!), jak i w literaturze związanej z treningiem. W trosce o własne bezpieczeństwo, warto również zadbać o obecność osoby asekurującej jeśli planujesz wykonywać ćwiczenia na większych ciężarach.

Jeden komentarz do “Co powinna zawierać domowa siłownia?

  1. Sebastian says:

    W moim przypadku ciężko było zacząć chodzenie na siłownie. Przeszkadzają mi ludzie ćwiczący wokół. Dlatego postanowiłem zaopatrzyć się w domowa siłownię. Był to jeden z najlepszych pomysłów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *