Dlaczego warto zacząć używać mat sensorycznych i innych zabawek sensorycznych w gabinetach fizjoterapii?

Dlaczego warto zacząć używać mat sensorycznych i innych zabawek sensorycznych w gabinetach fizjoterapii?

Gabinety fizjoterapii powinny się dzieciom dobrze kojarzyć. Wówczas chętnie będą wykonywać wszystkie zalecone im ćwiczenia. Co zrobić, żeby je (w ich oczach) uatrakcyjnić? Z pewnością warto postawić na maty sensoryczne i na różne inne zabawki sensoryczne (np. huśtawki oraz piłki terapeutyczne, deski i równoważnie).

Pobudzenie sensoryczne stóp

Odmienne faktury na poszczególnych częściach składowych maty stymulują wiele receptorów na podeszwowej stronie stopy. W trakcie chodzenia po macie, poza odbieraniem bodźców czuciowych, dochodzi także do zintegrowania tego rodzaju doznań z sygnałami, które pochodzą z przedsionka i narządu wzroku. Dobierając odpowiednie dla danego dziecka ćwiczenia koordynacyjne oraz te równoważne, można również wspomóc integrację sensoryczną. Nieregularności na tego rodzaju podłożu umożliwiają stymulowanie i receptorów rąk, i stóp. Ćwiczenia, które przyniosą korzystne efekty to w tym wypadku np.:

– „Motyl” – pozycja  wyjściowa siedząca, kolana trzeba ułożyć szeroko, a stopy razem. Dziecko  powinno zacząć próbować spychać swoje kolana w dół (w ten właśnie sposób powinna przebiegać imitacja ruchu skrzydeł motyla).

– „Foczka” – pozycja wyjściowa to leżenie na macie, na brzuchu. Sedno tego ćwiczenia to usiłowanie dotknięcia głowy stopami.

  • Profilaktyka płaskostopia

Chodzenie bez obuwia po różnych fakturach wspomaga właściwe formowanie się łuku poprzecznego oraz podłużnego stóp. Jest to bardzo ważne dla całej postawy ciała dziecka. Wynika to z tego, że wysklepienie stóp jest skorelowane ze sposobem ustawienia bioder, kolan, kręgosłupa oraz miednicy. Mata sensoryczna bardzo dobrze wspomaga rozwój małej stópki, dlatego przyda się w każdym gabinecie fizjoterapii.

  • Wspomaganie korekcji stóp szpotawych albo koślawych

Wady w zakresie ułożenia stóp, takie jak szpotawość oraz koślawość to częsta przypadłość u wielu dzieci. Mogą być wrodzone albo powstać na którymś z etapów dziecięcego rozwoju. Często się zdarza, że są skorelowane z zaburzeniami w zakresie sposobu rozłożenia napięcia mięśniowego i są widoczne już u niemowląt. W przypadku tak małych dzieci mata sensoryczna bardzo się przyda w terapii gabinetowej. Dziecko, które uczy się chodzić, jeszcze nie umie wykonywać ćwiczeń korekcyjnych. Wówczas to chodzenie po podłożu o różnych fakturach będzie dla niego efektywnym ćwiczeniem. Pobudzenie stabilizacji centralnej poprzez właściwie uformowane podłoże pozytywnie wpłynie na dalszy przebieg „procesu naprawczego” szpotawości oraz koślawości.

  • Mata sensoryczna jako rodzajalternatywy dla materaca do ćwiczeń korekcyjnych

Mata sensoryczna to podłoże do ćwiczeń, które nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Bardzo łatwo ją złożyć i rozłożyć. Z tego względu świetnie się sprawdzi nawet i w tych niewielkich gabinetach fizjoterapeutycznych. Za sprawą wchodzących w jej skład zróżnicowanych elementów stymulujących można zaliczyć ją do uniwersalnych przyborów gimnastycznych.

  • Umacnianie stabilizacji i ćwiczenia dotyczące czucia głębokiego

Na macie sensorycznej, w pozycji stojącej można wykonywać wiele różnych ćwiczeń, a zróżnicowana faktura podłoża zintensyfikuje ich działanie. Bardzo dobrze to widać np. podczas pracy nad napięciem proksymalnym w obrębie tułowia. Równie ważne jest to, że urozmaicona powierzchnia maty zapewnia w odniesieniu dogimnastyki kolejny stopień trudności, w ten sposób rezultaty wzmacniania są jeszcze lepsze. Do rekomendowanych w tym wypadku ćwiczeń równoważnych oraz stabilizacyjnych (możliwych do wykonania na macie sensorycznej) zalicza się m.in. takie jak:

– „Bocian” – stanie na jednej nodze (bez obuwia) na macie.

Zabawki sensoryczne, które także mogą się przydać

Właściwie dobrany sprzęt do integracji sensorycznej umożliwia prawidłowe dokonanie oceny lateralizacji, czy stopnia reakcji i integracji bodźców u dziecka. Niezwykle istotne jest też jego stymulowanie, żeby chciało popracować nad pogłębianiem zaburzonych albo nie do końca właściwie rozwiniętych umiejętności. Obecnie często się zdarza, że pomoce do terapii występują pod postacią zabawek, które zostały skonstruowane w taki sposób, żeby bawienie się nimi wspomagało rozwijanie konkretnych zdolności. W ich poczet zaliczyć można np.:

  • huśtawkę terapeutyczną -w terapii SI może posiadać różnefaktury oraz kształty. Przede wszystkim pobudza koordynację ruchowo-wzrokową i ogólną sprawność fizyczną dziecka. Na niej można przećwiczyć reakcje ułożenia oraz postawy, a poza tym również integrację odruchów tonicznych. Na tym nie koniec, bo oprócz tego pobudza układy takie jak: przedsionkowy, dotykowy i proprioceptywny.
  • Deski i równoważnie – jeden z dostępnych w tym wypadku wariantów to duży iprzyjazny dla dziecka stożek, który oddziałuje korzystnie na koordynację w trakcie zabawy. Deska do ćwiczeń równoważnych została dedykowana głównie do ćwiczenia równowagi w różnych pozycjach.
  • Piłki terapeutyczne – to interesujący, a przy tym i nieszablonowy sposób na uatrakcyjnienie ćwiczeń, które są wykonywane na  dedykowanej do tego celu sali. Bardzo dobrze sprawdza się ona przy ćwiczeniach ruchowych, które są wykorzystywane do korygowania wad postawy. Tak samo to wygląda w przypadku tych, które się sprawdzają w zakresie wzmacniania siły mięśni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *