Drabinka gimnastyczna dla dziecka od A do Z – jak dopasować ją do wieku i jakie dodatkowe akcesoria wybrać?

solo drewniana drabinka pokoj dziecka

Podobnie jak każde inne akcesorium treningowe czy sprzęt zabawowy, tak drabinka gimnastyczna powinna być dostosowana do wieku jej użytkownika. Dlatego dziś nieco szerzej poruszymy kwestię dopasowania rodzaju drabinki gimnastycznej do możliwości fizycznych Malucha. Kwestia właściwego doboru akcesoriów dodatkowych jest równie ważna, więc opowiemy i o nich. Informacji do przekazania mamy całkiem sporo, więc bez zbędnego przedłużania – zapraszamy do lektury!

Drabinka gimnastyczna do pokoju dziecięcego

Na początek chcielibyśmy wymienić kilka ważnych szczegółów, które warto mieć na uwadze przy zakupie drabinki.

  • Pokój dziecięcy jest najszybciej zmieniającym się pomieszczeniem w całym domu – rozważ więc zakup drabinki z montażem rozporowym (montażem bezinwazyjnym). Dzięki takiemu wyborowi kolejne przemeblowania nie będą wiązały się z cekolowaniem starych i wierceniem nowych dziur w ścianach.
  • Drabinka gimnastyczna musi być atrakcyjna dla Malucha i przyciągać jego uwagę – dlatego w dalszej części tekstu opowiemy o akcesoriach, którymi warto uzupełnić dany zestaw.
  • Możesz dopasować kolor drabinki do kolorów wystroju pomieszczenia. W ofercie naszego sklepu znajdziesz drabinki gimnastyczne dla dzieci w wielu wariantach kolorystycznych. 
  • Montaż drabinki gimnastycznej wiąże się z wyznaczeniem stref bezpieczeństwa – dlatego tak ważne jest dostosowanie wielkości drabinki do rozmiarów pomieszczenia. W przestrzeni wokół drabinki nie powinny znajdować się meble ani żadne inne przedmioty grożące kolizją w trakcie zabawy. Dobrą praktyką jest wyłożenie podłogi wokół drabinki materacami gimnastycznymi.

Drabinka dla dzieci – drewniana czy metalowa?

Drewniana drabinka gimnastyczna czy metalowa drabinka do podciągania dla dzieci – który wariant lepiej zda egzamin w pokoju dziecięcym? Okazuje się, że w tym temacie nie ma reguły. Najważniejsze, by dany sprzęt był solidnie wykonany i posiadał wszelkie niezbędne atesty. Wszystkie elementy takiej drabinki powinny być pokryte hipoalergiczną farbą lub lakierem, a sam sprzęt być stabilny po złożeniu i montażu. Zwróć też uwagę na maksymalne obciążenie drabinki gimnastycznej – najlepiej, jeżeli wynosi ono powyżej 100 kilogramów. Jeżeli planujesz dołączyć dodatkowe akcesoria, to pamiętaj, że ich wagę powinieneś odliczyć od wartości maksymalnego obciążenia podanego dla danej drabinki gimnastycznej.

Akcesoria do drabinki gimnastycznej w pokoju dziecięcym

Odpowiedni dobór akcesoriów sprawia, że dana drabinka może intrygować dzieci w różnym wieku. Na szczęście większość dodatków możemy w łatwy sposób odłączyć lub dołączyć do danego zestawu. W ofercie sklepów z tego typu sprzętem znajdziesz również gotowe zestawy zabawowe. Jeżeli jednak nie zdecydujesz się na zakup takiego zestawu, to i tak przed zakupem zwykłej drabinki zastanów się nad akcesoriami, które w przyszłości chciałabyś ewentualnie dodać do swojego kompletu. Na przykład, jeżeli kiedyś chciałabyś zamontować huśtawkę lub kółeczka gimnastyczne, to już na początku najlepiej wybrać zestaw z drabinką poziomą. Ze względu na szeroki wybór dostępnych akcesoriów możliwości rozbudowy takiego zestawu jest naprawdę wiele – poniżej wymieniamy najciekawsze dodatki do drabinki gimnastycznej dla dzieci:

Siatka wspinaczkowa

Wspinanie się na siatce wspinaczkowej wspiera prawidłowy rozwój fizyczny i pomaga rozładować nieskończone pokłady energii drzemiące w młodym organizmie. Siatkę do wspinaczki montujemy na dłuższym boku drabinki poziomej. Uwaga – długie godziny aktywnej zabawy murowane!

Huśtawka na drabinkę gimnastyczną

Montowana do drabinki poziomej huśtawka zaspokaja dziecięcą potrzebę bujania i zawsze dostarcza masę frajdy. Akcesorium to szybko przymocujesz do szczebla drabinki poziomej przy użyciu pierścienia, który przymocowany jest na końcu liny takiej huśtawki. Huśtawki do drabinki gimnastycznej występują w kilku wariantach, przy czym naszym zdecydowanym faworytem jest huśtawka dysk. Pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność w trakcie wspólnych zabaw z tym dodatkiem!

Kółeczka gimnastyczne

Zabawa z kółeczkami gimnastycznymi to wspaniały wstęp do akrobacji! To małe, okrągłe obręcze zawieszone na solidnych linach. Możemy się na nich podciągać lub wykonywać fikołki w powietrzu (oczywiście przy stałej asekuracji rodzica!). Takie kółeczka montujemy w podobny sposób jak huśtawkę do drabinki gimnastycznej. Długie godziny zabawy gwarantowane!

Drążek do podciągania

W pokoju małego Małpiszona już znajduje się drabinka gimnastyczna w najprostszej wersji, a Ty dopiero wpadłaś na pomysł dokupienia do niej zabawowych akcesoriów? Spokojnie, nic straconego! Do tradycyjnej drabinki gimnastycznej możesz przecież dołączyć drążek do podciągania, na którym zamontujesz huśtawkę lub kółeczka.

Zjeżdżalnia do drabinki gimnastycznej

Zjeżdżalnia to sprzęt zabawowy, obok którego obojętnie nie przejdzie żaden Maluch! Na rynku dostępne są zjeżdżalnie montowane do drabinki gimnastycznej, dzięki czemu radość z placu zabaw można przenieść do dziecięcego pokoju! Montaż do szczebelków stwarza możliwość samodzielnego ustawienia kąta nachylenia zjeżdżalni, co jest niewątpliwym atutem takiego sprzętu. Akcesorium ma nie tylko funkcję zabawową, lecz może także zostać wykorzystane jako deska do rozciągania kręgosłupa przy drabince. Ćwiczenia na takiej desce odgrywają ważną rolę przy korekcie wad kręgosłupa i wspieraniu prawidłowego rozwoju fizycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *