Jak przebiega rozwój dziecka i jak go wspierać?

hustawki welurowe dla dzieci

Pomimo że rozwój dziecka przebiega zawsze w indywidualny sposób (zależny od czynników biologicznych i środowiskowych), w początkowym etapie życia można wyszczególnić cechy charakterystyczne, wspólne dla zdrowych maluchów. Pozwalają one określić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i przejawia pewne umiejętności, adekwatne do jego wieku. Warto więc poznać typowe umiejętności maluchów w danym okresie ich życia, a także zobaczyć, jak je wspierać.

Pierwszy miesiąc

W pierwszym miesiącu życia dziecko zaczyna się „prostować”, a jego fizjonomia przestaje przypominać noworodka. Maluch jest w stanie utrzymać przez krótką chwilę grzechotkę w dłoni lub podnieść delikatnie główkę, a także wykazuje swoje zainteresowanie czymś lub kimś poprzez wymachiwanie nogami albo rękami. Rozpoznaje także głos, twarz i zapach matki oraz zaczyna zwracać uwagę na otoczenie.

Szósty miesiąc

W szóstym miesiącu dziecko zaczyna podciągać się do siadu, a także ma coraz większą kontrolę nad chwytaniem przedmiotów i ich trzymaniem. Coraz mocniej dostrzega dźwięki otoczenia i zwraca w ich kierunku głowę, a także na nie odpowiada. W tym okresie życia dziecko uśmiecha się, w celu nawiązania kontaktu oraz rozpoznaje już znajome twarze – nie tylko matki.

Dwunasty miesiąc

W dwunastym miesiącu dziecko swobodnie raczkuje, samodzielnie siada, podciąga się do pozycji stojącej, a także naśladuje gesty i kontroluje ruchy precyzyjne (np. trzymanie butelki, wskazywanie palcem na obiekt zainteresowań). Dwunasty miesiąc to również czas, kiedy maluch potrafi dłużej skupiać swoją uwagę oraz uczy się autonomii, dlatego wiele czynności chce wykonywać samodzielnie (np. przewracanie stron podczas czytania bajek).

domowy_plac_zabaw_pastel_turkusowy_foto

Dwudziesty czwarty miesiąc

W wieku dwóch lat dziecko biega, skacze oraz potrafi rzucać lub kopać (np. piłkę). Wymawia już zdania, składające się z kilku słów, które są w pewnym stopniu zrozumiałe także dla obcych osób. Dwulatek potrafi używać łyżeczki, rysuje pionowe linie, pomaga w ubieraniu się, a także wchodzi po schodach. Widać również znaczny rozwój społeczno-emocjonalny, co sprawia, że dziecko chętnie przebywa z innymi ludźmi, bawi się, wykorzystując wyobraźnię oraz naśladuje innych.

domowe_place_zabaw_pastel_metalowy

Jak wspierać rozwój dziecka?

Obecność rodziców lub opiekunów jest kluczowa w wychowaniu dziecka. Mówienie do malucha, przytulanie go, spędzanie z nim czasu i okazywanie miłości, daje mu ogromne poczucie bezpieczeństwa, które pozwala na prawidłowy i zdrowy rozwój. Choć rodzicielstwo nie jest łatwym zadaniem, warto zachowywać spokój i akceptować różne stany dziecka.

drabinki_gimnastyczne_transformer_prowans

Wymyślanie wspólnych zabaw i pozwalanie dziecku na eksperymentowanie to sposób na wspieranie jego rozwoju. W rezultacie maluch odkrywa i poznaje świat, a także rozwija swoje funkcje poznawcze, motorykę dużą i małą oraz umiejętności społeczno-emocjonalne. Do wspólnych zabaw można wykorzystać rzeczy codziennego użytku (np. koce i poduszki do budowania „bazy” lub „obozu”) lub urozmaicić rozrywkę poprzez specjalistyczne i bezpieczne akcesoria, takie jak: materace gimnastyczne, huśtawki domowe, zjeżdżalnie czy zabawki ogrodowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *