Jak zachęcić dziecko do sportu?

zachecic_dziecko_do_sportu

O tym, ze dzieci powinny uprawiać sport, wszyscy rodzice dobrze wiedzą, jednak często aktywność fizyczna nie jest aż tak ważną sprawą, by pamiętać o niej w natłoku codziennych obowiązków. Jednak skutki takich zaniedbań są bardzo negatywne, dlatego warto przeanalizować swoją postawę i zastanowić się, czy rzeczywiście zwracamy uwagę na to, jak dużo ruchu na co dzień ma nasze dziecko.

Dlaczego dzieci mniej się ruszają?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że styl życia, do którego jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajani, wpływa źle na nasze zdrowie. Mowa tu zarówno o dzieciach, jak i o dorosłych, ponieważ prawie wszyscy spędzamy za dużo czasu siedząc – i to najczęściej w pozycji, która nie jest dla nas optymalna. Żyjemy w dobie, w której dzieci nie chcą rozstawać się ze swoimi smartfonami, poza tym spędzają bardzo dużo czasu, grając w gry komputerowe. Nie trzeba chyba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że taki stan rzeczy przyczynia się nie tylko do powstawania różnych problemów na tle emocjonalnym, ale także jest fatalny dla dziecięcego kręgosłupa.

Mało tego, nasze społeczeństwo tyje – problemy z nadwagą mają coraz młodsze dzieci. A przecież im wcześniej dziecko ma dodatkowe kilogramy, tym gorzej mu w późniejszych latach zadbać o prawidłową wagę. Trudno jednak czasem przekonać dziecko, że trwanie przez wiele godzin przy komputerze jest złe – przecież koledzy i koleżanki z klasy robią to samo! A przecież nie jest dobrze odstawać od grupy.

Sporo mówi się o tym, że jeszcze kilkanaście lat temu dzieci wcześniej stawały się samodzielne. Rodzice pozwalali im wychodzić z domu, po to, by mogły pobawić się na przykład na osiedlowym placu zabaw lub pograć w piłkę na boisku. Czasy się zmieniły i coraz mniej znamy naszych sąsiadów, dlatego rzadziej pozwalamy bawić się naszym dzieciom z dziećmi, które mieszkają w sąsiednim bloku czy nawet w tej samej klatce. Poza tym coraz więcej dzieci uczy się w szkołach, które znajdują się dość daleko od miejsca zamieszkania – zwłaszcza w dużych miastach. Zmniejsza się zatem szansa na to, by umówić się z koleżanką lub kolegą z klasy na popołudniowy mecz albo wyjście na rolki. Dodatkowym czynnikiem utrudniającym możliwość pozwolenia dziecku na wyjście z domu bez nadzoru dorosłego jest to, że place zabaw czy boiska są czasem po prostu za bardzo oddalone od domu. Dziecko, któremu pozwala się wyjść na ogół, nie bawi się już ”pod domem” albo na podwórku.

Obecnie rodzice, mając na uwadze bezpieczeństwo swoich dzieci, wolą posyłać je na zorganizowane zajęcia sportowe, które nie zawsze są dopasowane do oczekiwań i predyspozycji dziecka. Swoista moda na wypełnianie wolnego czasu dziecka ma dobre strony, jednak trzeba dobrze zastanowić się, nad tym, czy syn lub córka rzeczywiście sprawdzą się w danej dyscyplinie sportu. Zmuszanie dziecka do nielubianych zajęć może skutkować tym, że nie będzie ono chciało w ogóle uprawiać sportu. A przecież nie o to chodzi! Problem ten zostanie omówiony szerzej w dalszej części artykułu.

Brak czasu nie jest dobrą wymówką

Na brak wolnego czasu narzekają zarówno dorośli, jak i dzieci w wieku szkolnym. Częściowo wynika to z tego, że nie umiemy dobrze zarządzać swoim czasem, jednak rzeczywiście wiele osób w natłoku różnych obowiązków nie potrafi znaleźć w swoim grafiku miejsca na aktywność fizyczną. Dorośli często pracują do późna, a później zajmują się gotowaniem, zakupami i innymi domowymi obowiązkami. Dzieci po przyjściu ze szkoły idą na zajęcia dodatkowe (chodzi tu w tym wypadku o zajęcia inne niż sportowe), a później muszą zrobić zadanie domowe. Nie da się ukryć, że po całym dniu wypełnionym przeróżnymi obowiązkami po prostu mało komu chce się iść na trening.

Trzeba jednak uświadomić sobie, że brak ruchu wpływa nie tylko na naszą sprawność fizyczną. Jeśli dziecko przestanie uprawiać sport, zacznie mieć problemy z nauką. Wyniki badań nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Wpływ aktywności fizycznej na rozwój psychofizyczny może niektórych zaskoczyć, bowiem eksperci ustalili, że znaczne ograniczenie aktywności fizycznej niekiedy przyczynia się do dysleksji, dysgrafii czy dyskalkulii. Ruch sprawia, że kształtują się mięśnie, a ciało prawidłowo się rozwija, ale oprócz tego, stymuluje on również mózg. Biorąc to wszystko pod uwagę, trzeba ocenić, czy rzeczywiście warto oszczędzać swój czas, rezygnując ze sportu. Bez odpowiedniej, regularnej dawki ruchu, dziecko będzie musiało spędzać więcej czasu na nauce. Przyswajanie określonych treści po prostu będzie mu przychodziło z większą trudnością, a w dodatku prawdopodobnie pogorszy się jego zdrowie.

Dorośli są wzorem dla swoich dzieci

Aby kształtować u dzieci odpowiednie nawyki, trzeba być dla nich najlepszym przykładem. Nie ma sensu powtarzać dziecku, że powinno codziennie chodzić na trening albo jeździć na rowerze lub pływać, jeśli samemu stroni się od wszelkiej aktywności ruchowej. Nasze słowa nie będą brzmiały wiarygodnie, jeśli w słoneczny letni dzień będziemy siedzieć w domu, skoro można być aktywnym na świeżym powietrzu. Dziecko, które od najmłodszych lat będzie uczone tego, że biegając, grając w piłkę lub na przykład w siatkówkę można wspaniale spędzić czas z całą rodziną, będzie miało pozytywne nastawienie do sportu. Aktywność fizyczna powinna kojarzyć się dziecku z zabawą i możliwością rozładowania napięcia – przecież dzieci również przeżywają stres. Poza tym, dobrze jest uczyć dziecko tego, że uprawianie sportu to świetna okazja do tego, by spotkać się z kolegami i koleżankami. Gry zespołowe uczą dzieci tego, jak funkcjonować w grupie.

Presja szkodzi

Warto pamiętać o tym, że organizując wspólne wyjście, podczas którego ma zostać rozegrany mecz, nie wolno wymagać od dziecka zbyt wiele. Być może wcale nie ma ono ochoty zostać mistrzem w tej dziedzinie sportu. Zbyt silne ingerowanie rodzica w rozgrywany mecz, czy na przykład w styl jazdy na hulajnodze albo w grę w tenisa, zazwyczaj po prostu zniechęca dziecko do danej dyscypliny sportu. Najważniejsze jest to, aby dana aktywność fizyczna przynosiła dziecku radość. Trzeba pamiętać, że dziecko, które z niechęcią będzie szło na boisko, z pewnością nie rozwinie swojego potencjału. Rola rodzica jest taka, że ma on pokazać dziecku pozytywne strony sportu – ruch ma być przyjemnością i naturalną potrzebą.

drabinka_gimnastyczna_czempion_drewniana_do_pokoju

Inspirowanie i wspieranie

Rodzic, który planuje zaprezentować swojemu dziecku to, na czym polegają różne dyscypliny sportu, wcale nie musi być mistrzem w wybranych dziedzinach. Ważne, aby sama prezentacja zasad danej dyscypliny odbywała się bezstresowo i żeby dziecko nie odczuwało presji. Oczywiście szczegółowe zasady dotyczące jakiejś sportowej dziedziny przedstawiane są w klubie sportowym – najlepiej towarzyszyć dziecku podczas pierwszych zajęć, aż do czasu, gdy poczuje się ono pewnie w grupie. Trzeba przy tym pamiętać o tym, że nie powinno się podczas zajęć sugerować dziecku tego, jak ma ćwiczyć.

Obecność rodziców na meczu jest dużym wsparciem, natomiast nie powinni oni krytykować błędów, które na pewno się zdarzą. Warto też uczyć dzieci zasad zdrowej rywalizacji, co niestety nie jest oczywiste dla wielu rodziców, którzy nie zdołali zaspokoić swoich ambicji i wymagają od swoich dzieci zbyt wiele.

Sport nie może być karą, ani nudnym obowiązkiem

Jak już wspomniano, sport musi sprawiać dziecku radość. Nie da się ukryć, że atrakcyjny strój na trening na pewno przyczyni się do tego, że dziecko chętniej na niego pójdzie. Jest to ważne zwłaszcza na początku przygody z daną dyscypliną sportową. Zarówno dziewczynka, jak i chłopiec poczują się pewniej, mając na sobie efektownie prezentujący się strój treningowy, choć oczywiście istotne są też same parametry techniczne stroju. Wygodne ubranie i obuwie to podstawa. Ogólnie rzecz biorąc, pójście na trening i samo na niego szykowanie się musi wzbudzać pozytywne skojarzenia. Przecież każda mama, która ćwiczy w klubie fitness, lubi sprawić sobie nową koszulkę lub legginsy do ćwiczeń, a każdy biegający tata a przyjemnością zakłada nową parę profesjonalnego obuwia.

Najlepiej będzie postarać się o to, by sportowe zajęcia nie były postrzegane jako kolejna lekcja do odrobienia. Możliwość aktywności fizycznej i spotkania z kolegami lub koleżankami z klubu mają być rodzajem nagrody. W żadnym wypadku nie można sugerować dziecku, że zajęcia są karą na przykład za to, że za długo siedzi ono przy komputerze albo za to, że ma złe oceny z WF-u. Trzeba też uwzględnić to, że czasami będzie dziecku trudniej przygotować się do wyjścia na trening. Gorsze samopoczucie, zimowa szaruga czy zmęczenie po lekcjach sprawiają, że nawet lubiane zajęcia wydają się mniej interesujące. Jednak regularne uprawianie sportu uczy dyscypliny, która przydaje się w nastoletnim i dorosłym życiu.

Trzeba szanować wybór dziecka

Pojawia się pytanie dotyczące tego, w jakim stopniu dziecko ma samo decydować o tym, jakie dyscypliny sportu uprawiać. Małe dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, powinny próbować swoich sił na różnych zajęciach wybranych przez rodziców. Zanim jednak pójdzie się z dzieckiem na zajęcia z tańca, piłki nożnej, tenisa, czy ze sztuk walki, trzeba dowiedzieć się jak najwięcej o charakterze zajęć i doświadczeniu prowadzącego. Jeśli po kilku zajęciach dziecko będzie zniechęcone, to oznacza, że lepiej spróbować czegoś innego – czasem dobrze jest poszukać zajęć o takim samym charakterze, jednak prowadzonych przez inną osobę.

Starsze dzieci, które pamiętają różne zajęcia sportowe ze swoich wcześniejszych etapów edukacji, potrafią realnie ocenić swoje predyspozycje i wiedzą, jak ważny jest sport, często same chcą, by je zapisać do jakiegoś klubu. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i jeśli sport nie jest niebezpieczny, to najlepiej będzie pozwolić dziecku rozwijać swoją pasję. Bezzasadne ograniczenie wolności wyboru w tej kwestii nie jest dobre, ponieważ może stać się przyczyną konfliktu między dzieckiem a rodzicami.

Sport można również uprawiać z domu

Treningów nie należy opuszczać, ale czy należy zrezygnować z uprawiania sportu w dzień, w którym go nie ma? Gdy na zewnątrz jest zimno, a zmrok zapada tuż po powrocie ze szkoły, można pomyśleć o tym, by poćwiczyć w domu. Aby zrealizować plan urządzenia w domu kącika o warunkach sprzyjających ćwiczeniom fizycznym, trzeba przede wszystkim zadbać o to, by było to miejsce zapewniające komfort, spokój i bezpieczeństwo.

Warto sobie uświadomić, że nie w każdym mieszkaniu są warunki na to, by dziecko mogło wykonywać jakieś bardziej skomplikowane działania. Na szczęście niektóre rozwiązania są dostosowane do ograniczonej przestrzeni mieszkaniowej, w której żyje na co dzień wiele rodzin. Niezależnie od tego, czy dysponuje się dużą, czy małą przestrzenią, trzeba wziąć pod uwagę to, jak interesującą propozycją jest drabinka gimnastyczna dla dzieci. Jeśli komuś wydaje się, że jego dziecko nie nauczy się tego, jak z niej korzystać, to jest w błędzie, ponieważ jest ona wykorzystywana na szkolnych lekcjach WF-u. Zatem dziecko powinno umieć na niej ćwiczyć!

Drabinki gimnastyczne – sprawdzą się w każdym mieszkaniu

Takie urządzenia są idealne, gdy chce się trochę poćwiczyć w domowym zaciszu. Solidnie skonstruowana, bezpieczna drabinka z atestem sprzyja rozwojowi mięśni motorycznych. Poza tym mobilizuje ona dziecko do aktywności – oczywiście istnieją różne modele i bardzo ważne jest to, aby wybrać dla swojego dziecka wariant dostosowany do jego wieku. Drabinki dla młodszych dzieci powinny mieć intrygujący wygląd. Wiele z nich przyciąga uwagę chociażby wyrazistymi, radosnymi kolorami i interesującą konstrukcją, zachęcającą do różnego typu aktywności.

domowy plac zabaw rakieta do pokoju dzieci

Jak już wspomniano, drabinki tego typu są przeznaczone do pomieszczeń o różnych wymiarach, jednak jeśli można sobie pozwolić na umieszczenie w pokoju bardziej skomplikowanej, obszerniejszej drabinki, to dziecko będzie miało po prostu więcej możliwości w zakresie wykonywania rozmaitych ruchów. Jednak warto docenić pomysłowość producentów, bo również drabinki o niewielkich gabarytach i zajmujące bardzo mało powierzchni zachęcają dziecko do podejmowania inicjatywy w zakresie działalności ruchowej.

lina_gimnasyczna_zumi_zolta_dla_dziecka

Dlaczego warto w nie zainwestować?

Do drabinki gimnastycznej dla dziecka mogą być dodane różne dodatkowe elementy. Drążek do podciągania, drabinka linowa, lina do wspinania się, basen z kulkami, koła gimnastyczne, huśtawka dziecięca – wielofunkcyjna drabinka dla dziecka to coś, co dostarczy Twojej pociesze mnóstwo radości i zachęci ją do dbania o swoją kondycję fizyczną. Warto podkreślić, że każdy kolejny element dołączony do zestawu to dodatkowa funkcja, dzięki której dziecko może nie tylko lepiej się bawić, ale także bardziej kompleksowo rozwijać swoją sprawność fizyczną.

ścianka wspinaczkowa dla piramidy


Drabinka gimnastyczna nawet w swojej podstawowej, skromnej na pierwszy rzut oka wersji jest urządzeniem zaskakująco praktycznym. Zresztą gdyby taka nie była, to nie wykorzystywano by jej powszechnie na lekcjach WF-u. Dzieci nie zwracają uwagi na to, czy ich postawa jest prawidłowa, jednak w nastoletnim wieku zaczynają dokładnie przyglądać się swojej sylwetce. Wady postawy deformują figurę – jest to kwestia nie tylko wyglądu, ale także kwestia zdrowotna. Konsekwencje zaniedbań odczuwa się później przez całe życie.

artikos-drabinka-do-cwiczen-z-ekspanderem

Drabinki wzmacniają kręgosłup, ale nie jest to jedyna korzyść płynąca z ich stosowania. Dzięki nim dziecko może też wzmocnić mięśnie rąk, nóg i brzucha, oprócz tego korzystanie z nich sprawia, że poprawia się także koordynacja ruchowa. Zwis, podciąganie, wznoszenie nóg – możliwości różnorodnych ćwiczeń przy wykorzystaniu drabinek gimnastycznych jest całe mnóstwo. Liczy się kreatywność dziecka. Zarówno tradycyjne drabinki drewniane, które wszyscy znają ze szkolnych sal gimnastycznych, jak i specjalne drabinki gimnastyczne dla dzieci, to nieoceniona pomoc przy rozciąganiu mięśni. Nie da się jednak zaprzeczyć, że im więcej dodatkowych akcesoriów, tym więcej powstaje możliwości.

Drabinka gimnastyczna dla dzieci, czyli ruch połączony z kreatywną zabawą

Naturalna skłonność dzieci do zabawy nie powinna być ograniczana – przecież właśnie zakazanie kilkulatkowi biegania czy skakania w mieszkaniu zniechęca go do tego, by podejmował aktywność fizyczną. Z drugiej strony trudno dziwić się rodzicom, którzy chcą zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy, a poza tym obawiają się, że harce ich córki lub syna mogą spowodować zniszczenie mebli albo innych elementów wystroju mieszkania. W pokoju dziecięcym można wyznaczyć specjalne miejsce, które spełnia oczywiście odpowiednie warunki bezpieczeństwa. Nawet mały pokój jest przestrzenią odpowiednią do tego, by zainstalować w nim drabinkę gimnastyczną. Producenci tych akcesoriów starają się dopasować swoją ofertę również do takich możliwości.

domowy plac zabaw rakieta do pokoju dzieci


Jeśli chce się dziecku kupić bardziej skomplikowaną drabinkę, która stanie się wymarzonym kącikiem do zabawy, trzeba dysponować nieco większą ilością wolnych centymetrów kwadratowych. Jednak sprytnie skonstruowane modele wcale nie zabierają zbyt dużo miejsca. Wystarczy tylko przyjrzeć się proponowanym rozwiązaniom, by przekonać się, że zachwycający mały plac zabaw w domu to marzenie łatwiejsze do zrealizowania niż się wydaje. Popularnością cieszą się na przykład drabinki gimnastyczne z domkiem. Takie modele stwarzają możliwość dbania o kondycję fizyczną, ale także są idealnym miejscem do odpoczynku. W domku można schować zabawki, czytać książkę albo po prostu poleniuchować. Stabilna konstrukcja atestowanych modeli zapewnia bezpieczeństwo dziecka nawet podczas różnych skomplikowanych ruchowych działań.

Idealne na ponure, szare dni

Dzieci w okresie wiosenno-letnim mają zazwyczaj więcej chęci do aktywności ruchowej. Nawet jeśli trudno je zmotywować do uprawiania jakiegoś sportu w klubie, to pozostaje też możliwość wyjścia na spacer, gry w piłkę z kolegami lub opcja jazdy na rowerze lub na hulajnodze. Gdy pogoda staje się zdecydowanie mniej sprzyjająca takim zajęciom, trzeba koniecznie poszukać atrakcyjnej alternatywy. Zamontowanie w domu drabinki gimnastycznej jest sprawdzonym pomysłem, zachwalanym zarówno przez dzieci, jak i przez ich rodziców. Drabinka gimnastyczna może stać się świetną odskocznią od nudy. Zamiast przejmować się brzydką pogodą i spędzać czas głównie na siedzeniu przy komputerze lub smartfonie, dziecko będzie miało okazję zapewnić sobie codzienną dawkę ruchu, pozwalającą mu prawidłowo się rozwijać i poprawić sobie nastrój. Mały plac zabaw w domu to wygoda, na którą warto się zdecydować z wielu powodów!

Można je zamontować w domu i na zewnątrz

Drabinka w dziecięcym pokoju to coraz popularniejsze rozwiązanie, ale należy pamiętać o tym, że można ją umieścić również w ogrodzie. Osoby, które mieszkają w domach z ogrodem albo dysponujące własną działką, powinny pomyśleć właśnie o takiej atrakcji dla swojego dziecka. Zabawa na świeżym powietrzu, podczas której ćwiczy się wszystkie mięśnie to propozycja nie do odrzucenia. Zwłaszcza, że w takich okolicznościach można spotkać się z rówieśnikami. Warto pamiętać o tym, by do ogrodu wybierać modele odporne na warunki atmosferyczne. Odpowiednie będą drabinki z metalu albo z wytrzymałego i elastycznego tworzywa sztucznego. Drabinki drewniane stosowane są w zamkniętych pomieszczeniach.

Sportowe wyzwania dla każdego

Ćwicząc na drabinkach gimnastycznych, można liczyć na szereg korzyści. Aby zachęcić dziecko do korzystania z takiego sprzętu – choć zazwyczaj dzieci same inicjują swoją aktywność z wykorzystaniem drabinek i jej dodatkowych akcesoriów – dobrze będzie zademonstrować dziecku to, w jaki sposób należy korzystać z drabinki. Można na przykład kupić drabinkę, która jest przeznaczona do użytku osób ważących do 100 kilogramów.

Taka inwestycja jest szczególnie korzystna w przypadku, gdy dziecko jest jedynakiem i warto postawić na wspólne ćwiczenia z mamą lub tatą. Poza tym ćwiczący rodzic jest wzorem dla dziecka. To, że mama chodzi na zajęcia z aerobicu, a tata ćwiczy na siłowni nie jest dla malucha wystarczającą motywacją. Dodatkową korzyścią z osobistego przetestowania drabinki przez rodzica jest upewnienie się, że została ona odpowiednio złożona i zamontowana. Trzeba też mieć na uwadze, że to, jak ćwiczy się na drabinkach, ma wpływ na efekty. Odpowiednia pozycja ciała podczas korzystania z drabinek dziecięcych jest bardzo ważna. Nie można przy tym zapominać, że dzieci do lat 7 powinny korzystać z drabinek wyłącznie pod opieką dorosłych.

domowy plac zabaw rakieta do pokoju dzieci


Dziecko da się zachęcić do sportu na wiele sposobów. Każde jest przy tym nieco inne, poza tym rodzice mają różne doświadczenia ze sportem i różne ograniczenia finansowe lub czasowe. Jednak zawsze należy znaleźć kilka chwil na wspólne podejmowanie sportowych wyzwań i bezstresowe przygotowanie dziecka do nowych sytuacji, podczas których będzie miało ono okazję wypróbować nową aktywność fizyczną. Ważne jest, aby nie stawiać dziecku zbyt wygórowanych wymagań, a przede wszystkim dbać o jego prawidłowy, wieloaspektowy rozwój. Dziecko powinno czerpać radość z tego, że jest w ruchu, nawet jeśli ma ograniczone możliwości.

Jeden komentarz do “Jak zachęcić dziecko do sportu?

  1. Blaze22 says:

    Wartościowy wpis! Warto dać dziecku próbować różnych rzeczy oraz nie nakładać na nie presji. Ze swojej strony polecam serdecznie akademię piłkarską FFK SPORT – ffksport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *