Działania korekcyjne ćwiczeń

dzialanie_korekcyjne_cwiczen

Ćwiczenia korekcyjne – czyli o sterowanej aktywności fizycznej i jej wpływie na rozwój dziecka

Coraz więcej dzieci zmaga się teraz z wadami postawy, z płaskostopiem albo np. ze stopami płaskokoślawymi. W wielu przypadkach bardzo dobre rezultaty przynosi gimnastyka korekcyjna. Poza zajęciami na sali rehabilitacyjnej pod kontrolą fizjoterapeuty albo dodatkowymi zajęciami korekcyjnymi warto również postawić na domowe ćwiczenia korekcyjne. Jeśli będą one we właściwy sposób dobrane i regularnie wykonywane, to mogą być równie efektywne, jak te realizowane w różnego rodzaju specjalistycznych medycznych placówkach.

plac zabaw domowy

Cele i założenia gimnastyki korekcyjnej

Podstawowe założenie gimnastyki korekcyjnej to korekcja wszystkich już istniejących wad. Oprócz tego równie ważne jest w tym wypadku również np. kształtowanie u wszystkich dzieci nawyku właściwej postawy.

Pozostałe, równie ważne cele gimnastyki korekcyjnej to:

  • korygowanie wszystkich zaburzeń, które dotyczą statyki ciała,
  • podnoszenie ogólnej wydolności oraz sprawności organizmu – odbywa się to poprzez wzmacnianie siły mięśni, zwiększanie ruchomości stawów oraz zwiększanie samodzielności,
  • przyzwyczajanie wszystkich dzieci do rekreacji ruchowej – tak, by stała się przyjemnym nawykiem, a nie uciążliwym obowiązkiem,
  • wytworzenie niezwykle wytrzymałej oraz silnej stabilizacji więzadłowo – mięśniowej kręgosłupa,
  • kształtowanie potrzeby dbania o własną sprawność fizyczną oraz o sylwetkę,
  • wzmacnianie pewności siebie oraz wiary we własne możliwości,
  • sukcesywne zwiększanie pojemności życiowej płuc.

Ćwiczenia korekcyjne – przykłady

Ćwiczenia korygujące tzw. okrągłe plecy:

  • Ustaw swoje dziecko przodem do np. drabinki gimnastycznej w rozkroku; niech swoje dłonie oprze na wysokości klatki piersiowej; ćwiczenie polega na wykonywaniu opadu tułowia w przód;  na 3 i na 4 dziecko powinno wrócić do pozycji wyjściowej.
  • Niech dziecko przyjmie postawę zasadniczą tyłem do ściany; jego plecy, głowa oraz barki powinny przylegać do ściany; stopniowo powinno ono zacząć się po niej zsuwać do przysiadu i później wrócić do pozycji wyjściowej.
  • Najpierw niech dziecko się położy na materacu gimnastycznym – później niech zacznie wykonywać ślizgi na brzuchu  – poprzez sukcesywne odpychanie się dłońmi od podłoża.

Ćwiczenia korekcyjne przeciw płaskostopiu oraz stopom płaskokoślawym:

  • To ćwiczenie dziecko powinno wykonywać na materacu gimnastycznym – polega ono na naprzemiennym przyciąganiu oraz odwiedzaniu palców stóp w pozycji siadu prostego.
  • Najpierw niech dziecko położy się na materacu gimnastycznym tyłem z kolanami rozchylonymi na zewnątrz; z kolei jego stopy powinny być zwrócone podeszwowo względem siebie –samo ćwiczenie to „bicie nimi brawa”.
  • Na koniec niech w pozycji leżącej zacznie zwijać gazety palcami swoich stóp.

Ćwiczenia korekcyjne przeciw skoliozie:

  • Ustaw dziecko przodem w odległości około 12 cm od ściany; jego ramiona muszą być wyciągnięte w górę, w przód, a dłonie wsparte o ścianę; ćwiczenie polega na maksymalnym wyciąganiu ramion w górę; w tym czasie dłonie powinny być oparte o ścianę, a stopy utrzymywać kontakt z podłożem.
  • W klęku podpartym niech dziecko wykonuje naprzemianstronne wznosy ramion oraz nóg.
  • Niech dziecko usiądzie w siadzie skrzyżnym, jego ręce powinny się znaleźć na kolanach najlepiej z zastosowaniem oparcia pleców, np. o drabinkę gimnastyczną lub domową ściankę wspinaczkową – ćwiczenie polega na wznoszeniu ramion przodem w górę – przy wdechu; ich powrót na kolana powinien się odbywać przy powolnym wydechu.

Proponowane wyżej ćwiczenia korekcyjne dziecko może zacząć wykonywać, dopiero gdy lekarz postawi dokładne rozpoznanie. Oprócz tego nieodzowny jest w tym wypadku również profesjonalny instruktaż – może go przeprowadzićnp. nauczyciel gimnastyki korekcyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *