Dziecko rozwija się na dwóch głównych płaszczyznach: fizycznej oraz psychicznej. Ich połączenie daje pojęcie rozwoju psychoruchowego. Dotyczy on zjawisk, zachodzących w umyśle dziecka, podczas wykonywania czynności. Wpływ na umiejętności psychoruchowe mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. O ile tych pierwszych zmienić nie można, o tyle te drugie zależą głównie od rodziców lub opiekunów dziecka. Tym samym kluczowym zadaniem jest stworzenie dla dziecka przestrzeni, w której będzie mogło rozwijać swoje kompetencje.
Jednym z ciekawszych pomysłów jest zbudowanie psychoruchowego toru przeszkód, dopasowanego do wieku oraz rozwoju dziecka.
Jak wspierać rozwój psychoruchowy u dziecka?
W literaturze naukowej opracowano różnorodne skale, służące do oceny prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka. Jedna z popularniejszych (skala Denvera) określa, że dziecko między szóstym a dziesiątym miesiącem życia powinno podejmować pierwsze próby stania, a samodzielne chodzenie powinno nastąpić po upływie roku lub półtora.
Należy ostrożnie podchodzić do tego typu skal, ponieważ nie biorą one pod uwagę indywidualnych uwarunkowań. Z drugiej jednak strony nie ulega wątpliwości, że do trzeciego roku życia, dziecko jest szczególnie podatne na naukę motoryki oraz rozwój psychoruchowy. Aby więc wesprzeć prawidłowe dorastanie dziecka, należy m.in.:
- dostarczać mu różnorodnych bodźców sensomotorycznych,
- stworzyć bezpieczne środowisko do rozwoju,
- zapewnić swobodę ruchów,
- przygotować przestrzeń do ruszania się, rozwoju i zabawy (np. tor przeszkód).
Realizacja powyższych zaleceń pozwala dziecku we własnym tempie rozwijać się w spokojnym i bezpiecznym otoczeniu.
Jak zbudować psychoruchowy tor przeszkód dla dziecka?
Poniższe pomysły świetnie sprawdzają się, zwłaszcza na małych przestrzeniach: w domu lub ogrodzie.Przykładowy tor przeszkód może zawierać zarówno elementy domowego wyposażenia, jak i akcesoria zakupione w sklepie MAŁPISZON. W rezultacie powstaje przykładowy tor, składający się z:
- tunelu, utworzonego z poduszek, koca i krzeseł,
- równoważni,
- dysku balansującego,
- kółek (utworzonych z ręczników lub sznurka), do których dziecko może wskakiwać,
- małej ścianki wspinaczkowej,
- basenu z kulkami,
- miękkiej piłki, którą dziecko będzie toczyć we wskazane miejsce,
- drabinki sufitowej (dla starszych dzieci),
- liny gimnastycznej,
- chodzenia po sznurku lub profesjonalnej taśmie Slackline,
- zjeżdżalni (np. w komplecie z domowym placem zabaw),
- biegania z woreczkiem z fasolą na głowie.
Jeśli psychoruchowy tor przeszkód powstanie w ogrodzie, można do niego dodać również piaskownicę lub siatkę wspinaczkową.
Stworzenie przestrzeni do rozwoju i zabawy, nie jest trudnym zadaniem, a dzięki temu dziecko zyska własne terytorium do rozrywki, aktywności fizycznej i poznawania świata. Rozwój psychoruchowy to niezbędny proces w dojrzewaniu dziecka. Podaruj więc swojemu maluchowi bezpieczne i przyjazne środowisko, które pomoże mu zyskać umiejętności przydatne w dorosłym życiu.