Zabawy edukacyjne metodą Montessori – wprowadzenie

dziecko montessori

Zabawy edukacyjne metodą Montessori sprawiają, że dziecko rozwija się szybko i bez większych trudności. Jest to możliwe, ponieważ samo niejako układa sobie swoją „pracę”. Dlaczego pracę? Bo dla niego te wszystkie, na pierwszy rzut oka tak niepozorne, zabawy to praca, za której przyczyną się uczy, rozwija, bawi i stymuluje.

Ponadto metoda ta stwarza wprost idealną okazję do radosnej i przyjemnej dla dziecka nauki – bez konieczności bazowania na metodzie oraz nagród. Zabaw w duchu Montessori jest bardzo dużo – oprócz tego każdy (w tym także i rodzic) może wymyślić kolejne „wariacje” na ich temat. Dzięki nim dzieci, zamiast się nudzić będą się w sposób twórczy rozwijać.

Przykładowe edukacyjne zabawy w duchu Montessori

  • Przesypywanie ziaren

Ta zabawa nigdy się dzieciom nie nudzi. I to jest właśnie największa zaleta tej metody. Warto pamiętać o tym, że każda aktywność/czynność może i powinna być przez dane dziecko tak długo powtarzana, jak ono samo uzna to za stosowne. Wracając do meritum – podczas tej zabawy dziecko przesypuje ziarna (np. kukurydzy, grochu) – Wy decydujecie, na czym będzie „pracować”. W tym wariancie, przy użyciu łyżki dziecko przesypuje ziarna do innego (mniejszego, większego, węższego, szerszego) naczynia. W ten jakże prosty sposób podszkoli swoją motorykę, potrenuje koncentrację oraz spostrzegawczość. Kiedy już maluchowi się ten wariant zabawy znudzi, możnamu zaproponować układanie różnych przedmiotów – z tych samych ziaren na innej powierzchni (jeśli ma w swoim pokoju materac gimnastyczny, to warto go do tego celu wykorzystać).

  • Naciąganie frotek

Dzieci świetnie odnajdą się także i w nieco innej zabawie – chodzi tu o naciąganie frotek, np. rolkę po papierze toaletowym albo na butelki o różnych wymiarach. Naciągnięcie gumki będzie od nich wymagało precyzyjnych ruchów i sprawności manualnej. W sytuacji, gdy do tej zabawy wykorzystana zostanie rolka po papierze, można również zachęcić malucha, aby spoglądał przez nią na Nas – raz jednym, a raz drugim okiem. Podczas tej zabawy można także zacząć uczyć dziecko np. rozróżniania kolorów. Oprócz tego (ta kolorowa rolka) może później zostać wykorzystana do innych zabaw (np. w piratów na domowym placu zabaw).

  • Układanie szeregu sztućców według szablonu, który sami stworzycie

W ten jakże prosty  i przystępny sposób dziecko trenuje syntezę wzrokową oraz analizę i uczy się obserwacji. Na tym oczywiście nie koniec, bo samodzielnie i prawidłowo wykonane zadanie daje mu sporo satysfakcji i poczucie wiary we własne możliwości.

  • Własnoręczne tworzenie statków albo różnych innych pojazdów z recyklingu

Ta zabawa ma dwie zalety – jest bardzo lubiana przez dzieci, a oprócz tego wyjątkowo tania – nie trzeba przecież niczego nowego kupować. Tym razem wykorzystuje się to, co już jest. Co się wówczas przyda? W tym wypadku nie ma żadnych ograniczeń, bo to Wy (rodzice i dzieci o tym decydujecie). Z pewnością będą to: taśma, pudełka, plastikowe butelki, naklejki, pisaki itd. Podczas tej zabawy, poza samym trenowaniem sprawności manualnej, można również popracować nad nauką literek albo poćwiczyć czytanie. Wystarczy przygotować sobie wcześniej gotowe karteczki z literkami i później zacząć nimi wyklejać poszczególne przedmioty (trzeba mówić na głos, co się przykleja i co to oznacza). Można również pobawić się (z tymi literkami) w rymowanki albo np. zgadywanki, ale to już w przypadku nieco starszych dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *